20 Травня 2022

В Україні створено генетичну плазму кукурудзи європейського типу

У Національній академіїї аграрних наук України створено базову колекцію самозапилених ліній кукурудзи зародкових плазм Айодент, Ланкастер, Рейд (BSSS), змішана, що забезпечує можливість повного переходу на власний селекційний матеріал.

На базі ліній із оригінальним родоводом створено нову генетичну плазму кукурудзи європейського типу, альтернативну до основних гетерозисних груп.

Вперше  в Україні започатковано новий напрям селекції на скоростиглість, що забезпечує стабільні врожаї зерна та економічну ефективність вирощування гібридів кукурудзи ФАО 150-300 в різних  агрокліматичних зонах України, запропоновано моделі скоростиглих гібридів кукурудзи як північного, так і південного екотипів.

Розроблено принципи створення гібридів кукурудзи різних напрямків використання: з максимальним валовим збором крохмалю з одиниці площі для використання у виробництві біопалива; підвищеним вмістом каротиноїдів, зокрема β-каротину, антоціанів, розчинних цукрів для використання в кормовиробництві та харчовій промисловості; силосного типу з використанням міжпідвидових схрещувань.

Як запевняють науковці НААНУ, на відміну від багатьох іноземних гібридів, вітчизняні  характеризуються більш високою стресостійкістю, зокрема, гібриди Подільський 274 СВ, Чемеровецький 260 СВ, Моніка 350МВ, ДН Булат, ДН Джулія та ін. навіть в жорстких умовах Степу щорічно формують високу врожайність зерна на рівні 5-6 т/га, що пов’язано з кращою адаптацію до стресових умов в результаті довготривалої селекції в цій зоні.

Розроблено і впроваджено в селекційний процес комплексну систему біотехнологічного супроводу створення, тестування та доборів селекційного матеріалу кукурудзи, що збільшує генетичне різноманіття, підвищує точність тестових оцінок та забезпечує суттєве скорочення терміну отримання і виходу на ринок нових вітчизняних ліній і гібридів кукурудзи. Вперше в Україні впроваджено в селекційний процес метод гаплоїдії, що дозволяє в 2-3 рази зменшити терміни створення ліній і гібридів.

naas.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

«Контінентал» завершив весняну посівну

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася весняна посівна...

В Україні створили проєкт, де приймають заявки на розмінування полів

Після звільнення Чернігівської та Київської областей почалося...

Погода

Kyiv
хмарно
22.1 ° C
22.1 °
22 °
50 %
3.9kmh
100 %
Пт
21 °
Сб
19 °
Нд
12 °
Пн
15 °
Вт
18 °