28 Березня 2024

Вчені відкрили ген, що контролює дозрівання полуниці

Група вчених з біотехнології та аналізу ліків для рослин з Університету Кордови (Іспанія) в пошуках ідеальної ягоди досліджувала параметри дозрівання ягід полуниці (суниці садової), аналізуючи гени, пов’язані з якістю плодів з точки зору характеристик кольору, щільності, аромату, смаку і текстури.

В ході цих досліджень, спрямованих на поліпшення характеристик і органолептичних властивостей ягоди, вчені виявили ген, який відіграє дуже важливу роль у регуляції процесу дозрівання. Це транскрипційний фактор (FaPRE1), який є геном, відповідальним за трансляцію генетичного сигналу та створення генів для кольору, аромату та інших характеристик плодів.

Розвиток плодів суниці контролюється двома основними гормонами: абсцизовою кислотою (АБК), яка визначає момент початку дозрівання ягід (зі змінами кольору, запаху і т.д.) і ауксинами, що відповідають за ріст. Саме ці гормони вирішують, коли полуниця придбає потрібний розмір, колір і смак, необхідні для випуску на ринок.

Важливість описаного нетипового гена полягає в його ролі нібито «вартового» процесу дозрівання: коли настає момент дозрівання йому вдається змусити «замовкнути» гени розвитку (ауксини) і почати експресію дозрівання, включаючи гени АБК. Іншими словами, він здатний підсилювати і заглушати гени при роботі з іншим основним фактором транскрипції, який має функцію зв’язування з ДНК.

Зараз група іспанських вчених працює над складанням карти регуляції генів, щоб знайти конкретні маркери для ідентифікації рослин з кращими генетичними характеристиками.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
15.9 ° C
16 °
14.3 °
62 %
0.9kmh
35 %
Чт
16 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °