
Вчені Уорікського університету (Великобританія) виявили білки, які допомагають рослинам впоратися з погіршенням умов навколишнього середовища.
Дослідники вивчили молекулярні механізми, що дозволяють кукурудзі зберігати фертильність в умовах зростання температури. Йдеться про два білки групи Argonaute, що захищають гамети (статеві клітини) рослин.
Провівши досліди над сортами з нефункціональними білками, вчені з’ясували, що підвищення температури навколишнього середовища на 5 градусів Цельсія істотно знижувало фертильність чоловічих статевих клітин. Підвищення температури активувало невеликі ділянки РНК і білки Argonaute, що в результаті впливало на активність транспозонів – ділянок ДНК, здатних до копіювання самих себе в межах генома.
«По суті ми виявили, що коли рослини піддаються стресу від високих температур, вони активують керований РНК механізм контролю у вигляді малих РНК і білків Argonaute в репродуктивних клітинах, критичних для підтримки чоловічої фертильності і, в кінцевому підсумку, виживання рослин», – пояснює професор Хосе Гутьєррес-Маркос (Jose Gutierrez-Marcos).
Вважається, що розуміння молекулярних механізмів, що лежать в основі фертильності рослин, має вирішальне значення для забезпечення продовольчої безпеки.
Phys.org