08 Серпня 2022

Вплив агрокліматичних умов на урожайність кукурудзи

Кліматичні правила українського кукурудзяного поясу змінюються разом із глобальними кліматичними трансформаціями. Але зернова кукурудза залишається цікавою для українських аграріїв культурою. Звісно, для кожної агрокліматичної зони її рентабельність буде різною з огляду на неоднакові рівні водозабезпечення, строки та температурні режими. Відтак постає запитання: в яких регіонах кукурудза почуватиметься найбільш комфортно? І які періоди онтогенезу найважливіші для формування врожаю кукурудзи?

Кукурудза в 2020 році була третьою за розміром площ посіву після пшениці та соняшнику. Її позиція в рейтингу топових культур тримається незмінною останніх кілька років. Навіть більше – в останні 3–4 роки спостерігається тенденція до збільшення посівів соняшнику і кукурудзи та зменшення площ під пшеницею. Така ситуація спричинена як кон’юнктурою ринку (стабільність ціни за останні 5 років), так і відносно сприятливими погодними умовами та простотою вирощування в умовах України. В таблиці наведено дані про урожайність кукурудзи в розрізі областей за останні роки, які можна порівняти з аналогічним показником 2020 року.

Урожайність кукурудзи в УкраїніЗ цієї таблиці можна зробити висновок, де кукурудза почувається найкраще. Природно, що більшість південних областей і район Донецького кряжу мають найнижчі показники – зона недостатнього вологозабезпечення обмежує потенціал культури. Середню урожайність по країні істотно «підтягують» західні області та роки зі сприятливими погодними умовами, такі як 2018 та 2019. Погода, що склалася в 2020 році, значно знизила урожайність у кількох областях. Як бачимо, значні втрати урожайності були тільки в центральних областях: Черкаській, Кіровоградській, Київській. Навіть на Харківщині, яка належить до посушливої, дуже теплої зони, урожайність кукурудзи підвищилася порівняно з середньостатистичною за 5 років.

Водночас більшість західних областей у 2020 році підняла цей показник. Різниця у врожайності між двома останніми сезонами по інших областях хоч і невелика, але часто помітна в розрізі районів однієї області. Наприклад, локальні опади фактично розділили навпіл мапу врожайності у Вінницькій і Полтавській областях.

Рис. 1–4. Погодні умови в регіонах України
Рис. 1–4. Погодні умови в регіонах України

Детальний аналіз погодних умов (рис. 1–4) дає змогу зробити узагальнений висновок по всій країні: середня температура травня в усіх областях була нижчою за норму, а опадів у цьому місяці випало значно більше за середній показник за 5 останніх років. У деяких регіонах їх було вдвічі більше. Природно, що такі агрокліматичні умови не сприяли швидкому росту та розвитку кукурудзи. Тому всі фази онтогенезу культури змістилися на більш пізні дати. Наприклад, цвітіння кукурудзи минулого року почалося на 5–7 днів пізніше. Така велика кількість вологи та низькі температури наприкінці весни посилили дію ґрунтових гербіцидів і часом спричиняли редукцію рядів зерен на качанах, що також вплинуло на урожайність зерна (рис. 5, 6).

Рис. 5, 6. Редукція рядів зерен внаслідок перезволоженого ґрунту і застосування ґрунтового гербіциду1

Рис. 5, 6. Редукція рядів зерен внаслідок перезволоженого ґрунту і застосування ґрунтового гербіциду2
Рис. 5, 6. Редукція рядів зерен внаслідок перезволоженого ґрунту і застосування ґрунтового гербіциду

У червні середньодобові температури зросли і перевищили норму в усіх регіонах, окрім західного. Цього місяця вологи було вдосталь, але тільки центр країни отримав менше опадів, ніж зазвичай. Тенденція посилилася в липні: там, де було спекотно, спека й залишилася, де був дефіцит вологи – посуха стала ще сильнішою. На заході України погодні показники були близькими до середньостатистичних. Кінець літа, період наливання зерна кукурудзи, видався дуже посушливим. Скажімо, в районі Кропивницького не було зафіксовано жодного міліметра опадів.

Читати по темі: Чи можна збільшити врожайність при диференційованій сівбі? Експеримент з кукурудзою

Узагальнюючи, можна сказати, що холодний вологий травень 2020 року «зсунув» найважливіші фази розвитку кукурудзи на максимально посушливі строки. Маючи досвід спекотного травня 2018 року (найбільш урожайний рік), можна зробити висновок, що тепла погода під час проростання насіння кукурудзи позитивно впливає на її розвиток, особливо пізніх гібридів, а отже, й на формування високого урожаю цієї культури. На заході країни, де урожайність минулого року зросла, запорукою такого результату можна вважати щедрі дощі у травні-червні.

Щоб рослина встигла утворити повноцінний качан, вона має повністю закінчити цвітіння до настання посушливого сезону, а це в центральній Україні перша декада серпня. У сезоні 2020 року кукурудза, особливо пізні гібриди, не вклалася в ці строки.

Рис. 7. КВС Акустика (ФАО 350)
Рис. 7. КВС Акустика (ФАО 350)

Проводячи постійні польові дослідження, можна відстежити, як реагували впродовж свого розвитку різні типи гібридів у сезоні 2020 року. На прикладі стабільного гібрида кукурудзи КВС Акустіка (ФАО 350) виявлено, що його урожайність дещо збільшилася в 2020 році на заході Кіровоградської області та впала на півдні Київщини порівняно з 2019 роком (рис. 7).

Рис. 8. Карпатіс (ФАО 340)
Рис. 8. Карпатіс (ФАО 340)

Інтенсивний гібрид Карпатіс (ФАО 340) у посушливих умовах центральної України мав меншу масу 1000 зернин (180–200 г), ніж КВС Акустіка (225–247 г), але більшу кількість зерен на качані – 530–680 проти 440–540 в КВС Акустіка. Показово, що цей інтенсивний гібрид мав невисокий показник урожайності в умовах центрального Лісостепу. Сувора погода 2020 року жодним чином не вплинула на урожайність Карпатісу в Тернопільській області та у західному регіоні в цілому. Після 2019 року в польовому сезоні 2020 року цей гібрид збільшив кількість зерен на качані, масу 1000 зернин і урожайність (рис. 8).

Якщо порівняти урожайність гібрида Карпатіс у Тернопільській області за два останні роки, можна зробити висновок, що інтенсивні гібриди значно збільшують свою урожайність при вологих травні та червні, незважаючи на холодний період проростання насіння.

Цікавою є особливість кукурудзи: кількість запилених зерен на качані не завжди буде прямо пропорційною урожайності. Тут взагалі немає ніякої залежності. Тільки маса 1000 зернин у більшості випадків має пряму кореляцію з урожайністю кукурудзи. Цей факт дає змогу припустити, що закладення качанів (фаза 8 листка) та запилення хоч і є важливими, але не гарантують високих врожаїв. В основі цього явища лежить гарна компенсаційна здатність новітніх гібридів кукурудзи: при достатніх ресурсах рослина завжди зможе акумулювати велику кількість поживних речовин на момент наливу зерна навіть при порушених ранніх фазах розвитку.

Екологічна пластичність сучасного гібрида кукурудзи досить висока, але не безмежна. Значні коливання температур, різкі зміни у вологозабезпеченні, екстремальний дефіцит вологи у ґрунті створювали незвичне середовище для посівів кукурудзи. Всі досягнення селекції нівелюються глобальними кліматичними змінами. Іншими словами, можна стверджувати: для того, щоб урожайність «стояла на місці», селекції потрібно постійно «бігти». За таких умов аграрієві варто розглядати стабільні гібриди із невеликим ФАО, випробовувати на своїх полях нові гібриди кукурудзи, зміщувати строки посіву для уникнення перекриття фази наливу і посухи.

Віталій Каламбет, менеджер з агросервісу «Кукурудза та соняшник», компанія КВС

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Проблеми, зумовлені внесенням гербіцидів на кукурудзі

Невід'ємною частиною сучасної технології вирощування кукурудзи є...

Вплив густоти висіву кукурудзи на урожайність

Використання потенціалу врожайності нових гібридів кукурудзи можливе...

Алгоритми гербіцидного захисту кукурудзи від бур’янів

ҐРУНТОВІ ГЕРБІЦИДИ НА КУКУРУДЗІ Як правило, ґрунтові гербіциди,...

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °