25 Червня 2022

Вплив густоти висіву кукурудзи на урожайність

Використання потенціалу врожайності нових гібридів кукурудзи можливе за умови адаптації агротехнічних чинників до вимог щодо їх вирощування. Одним із найважливіших чинників є густота посіву, яка суттєвою мірою формує врожайність зерна.

Густота посіву рослин визначає забезпечення їх водою та поживними речовинами, а також впливає на доступ світла до окремих рослин, що важливо для ефективного перебігу фотосинтезу.

Оптимальна густота рослин – це, з одного боку, рекомендована селекціонерами кількість рослин на одиницю площі, а з іншого – рівномірний розподіл їх у рядку. Тільки така система гарантує максимальну кількість качанів з високою озерненістю, що зумовлює підвищення врожайності або підвищення енергетичної цінності силосу.

Також слід мати на увазі, що неякісно виконану сівбу не можна виправити жодною іншою агротехнічною операцією.

Вплив густоти висіву кукурудзи на урожайність1

СІЯТИ МЕНШЕ ПІД ЧАС ПОСУХИ

Діапазон оптимальної густоти також багато в чому залежить від погодних умов. Кукурудза – це та культура, яка досить ощадливо використовує воду. Для отримання 1 кг сухої ваги ця рослина витрачає всього близько 250 л води. Інші культурні види рослин у цьому сенсі набагато менш ефективні. Наприклад, ярій пшениці потрібно близько 432 л води для отримання 1 кг сухої речовини. Однак дуже висока продуктивність кукурудзи означає водночас, що ця культура споживає велику кількість води на одиницю площі – до 16 млн л/га!

Читати по темі: Який гібрид кукурудзи обрати для сівби зі змінною нормою?

З огляду на періоди посухи, які повторюються з року в рік, можливість скорочення кількості рослин кукурудзи на одиниці площі має велике значення. Внаслідок цього посіви рослин матимуть кращі умови для росту та розвитку. Виявлення змінної реакції культури на різну густоту висіву може сприяти підвищенню врожайності кукурудзи – як виду, особливо чутливого до відхилень від оптимальної густоти висіву.

ЯКА ГУСТОТА ПОСІВУ Є ОПТИМАЛЬНОЮ?

На кафедрі агрономії Університету природничих наук у Познані було проведено польові дослідження, щоб визначити вплив густоти висіву на морфологічні особливості рослин кукурудзи та її врожайність. Було випробувано такі величини густоти висіву: 6 насінин/м2, 7 насінин/м2, 8 насінин/м2, 9 насінин/м2 і 10 насінин/м2.

Таблиця 1. Вплив густоти висіву кукурудзи на врожайність і вміст вологи в зерні

Найвищий урожай зерна було отримано при розміщенні 7 насінин/м2. Як надто зріджений, так і занадто загущений посів призвели до значного зниження врожайності зерна (табл. 1). Цей зв’язок можна легко пояснити. За гірших водних умов менша кількість рослин на одиниці площі знайде більш сприятливі умови зволоження для росту та формування врожаю. Інша справа, коли нестача води не відчувається, тоді більша кількість рослин на 1 м2 здатна давати більший урожай. На жаль, не можна передбачити розподіл опадів упродовж вегетаційного періоду.

Також було перевірено вміст вологи в зерні кукурудзи. Встановлено, що поряд зі збільшенням густоти посіву він характеризувався більшою вологістю (табл. 1).

Таблиця 2. Вплив густоти висіву кукурудзи на складові врожаю

Урожайність зерна кукурудзи є результатом утворення окремих складових її структури: кількості качанів, кількості зерен у качані та маси 1000 зернин. Згадані вище складові врожайності зерна у дослідженнях формувались змінною густотою висіву. До зниження значення цих ознак призводили як збільшення норми висіву, так і її зменшення порівняно з густотою висіву 7 шт./м2 (табл. 2).

ВАЖЛИВИЙ ПОКАЗНИК – ІНДЕКС ЛИСТКОВОЇ ПОВЕРХНІ (ІЛП)

Площа листків і їх кількість на рослині є важливими елементами в оцінці фотосинтезу. Проведеними дослідженнями було встановлено, що площа засвоєння сонячної енергії окремою рослиною була найбільшою при щільності посіву 7 рослин/м2 (табл. 3). Зі збільшенням густоти висіву значення цього показника зменшується, що пояснюється взаємним затіненням листкових пластинок.

Також було досліджено вплив густоти посіву на індекс ІЛП, який характеризує площу поверхні органів рослин, здатних поглинати сонячне випромінювання, від якого залежить фотосинтез, а отже, опосередковано, – і приріст біомаси та врожайність зерна.

Таблиця 3. Вплив густоти висіву кукурудзи на морфологічні характеристики рослин кукурудзи

На думку багатьох авторів, індекс ІЛП є основною поверхнею газообміну між атмосферою та біосферою. Оптимальне значення цього індексу для максимальної врожайності кукурудзи – від 3 до 5. При такому значенні індексу швидкість росту рослин є максимальною, оскільки всі листкові пластини беруть участь у процесі фотосинтезу. У власних дослідженнях авторів індекс листкової поверхні збільшувався зі збільшенням густоти рослин на площі (табл. 3).

Рис. Вплив густоти висіву кукурудзи на відсоток рослин, уражених фузаріозом
Рис. Вплив густоти висіву кукурудзи на відсоток рослин, уражених фузаріозом

Густота висіву кукурудзи також є визначальною для здоров’я рослин у посівах. Дослідження показали, що рослини, вирощені у зріджених посівах, більше провітрюються, що покращує їхнє здоров’я. Водночас підвищення густоти висіву збільшує відсоток рослин кукурудзи, заражених фузаріозом (рис. 1).

ВПЛИВ ТИПУ ҐРУНТУ

Кукурудза є світлолюбною культурою. Надмірне затінення рослин у посівах обмежує формування зав’язі та погіршує запилення качанів. Тому особливу увагу слід звернути на рівномірний розподіл рослин у рядку, що забезпечується добре відрегульованими пневматичними сівалками.

Змінна густота рослин з урахуванням типів ґрунту потребує збільшення кількості насіння на важких, більш родючих і вологих ділянках та зменшення на менш родючих, бідних на вологу й легких ґрунтах. Не можна збільшувати норму висіву на ґрунтах, які не здатні забезпечити необхідне живлення для рослин.

Пьотр Шульц, професор, почесний доктор наук,  Університет природничих наук, Познань, Польща

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Алгоритми гербіцидного захисту кукурудзи від бур’янів

ҐРУНТОВІ ГЕРБІЦИДИ НА КУКУРУДЗІ Як правило, ґрунтові гербіциди,...

Мерлін® Флекс Дуо: гербіцид для захисту кукурудзи, який адаптується до ваших потреб!

Кукурудза – стратегічна культура  для українських сільгоспвиробників....

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
18.9 ° C
18.9 °
18.9 °
71 %
2.5kmh
46 %
Сб
18 °
Нд
27 °
Пн
30 °
Вт
32 °
Ср
32 °