05 Грудня 2021

Виведено сорт картоплі з генами диких рослин стійкий до фітофторозу

Одним із найбільш розповсюджених і шкодочинних захворювань картоплі у світі є фітофтороз. І не дивно, адже хвороба здатна знищити врожай всього за кілька тижнів. Для боротьби з нею деякі фермери застосовують агрохімікати, однак не всі аграрії можуть дозволити собі необхідну кількість пестицидів. Це призводить до щорічних втрат урожаю на суму близько 14 млрд доларів США.

Міжнародний центр картоплі (CIP) готується випустити сорт картоплі з майже повною стійкістю до фітофторозу. Новий сорт картоплі є продуктом селекційної роботи, у ході якої дика картопля була схрещена з культурною.

CIP-Matilde названий на честь ученої Матильди Оррілл, яка в 1980-х уперше використала в селекції дикі види картоплі. Під час досліджень урожайність CIP-Matilde була на рівні з урожайністю найпопулярнішого в Перу сорту картоплі – Юнгай. Крім того, якщо при вирощуванні Юнгай фунгіцидні обробки були необхідні, то новий сорт не потребував внесення будь-яких хімікатів.

Таким чином, картопля CIP-Matilde звільняє перуанських фермерів від витрат і ризиків, пов’язаних із застосуванням фунгіцидів, а тому є прикладом використання диких родичів сільськогосподарських культур для виведення кліматично оптимальних сортів.

Крім того, у зв’язку зі зміною клімату збільшується ризик захворювань, тож фермерам потрібні більш стійкі сорти. Дикі родичі сільськогосподарських культур еволюціонували та здатні протистояти суворим умовам, зокрема сильній спеці та посусі. Учені можуть передати ці корисні риси культурним сортам.

Селекціонер картоплі в CIP Тьяго Мендес зазначає:

«Ці потенційні «селекційні батьки» зберігаються в генному банку CIP, який може ділитися ними відповідно до програми селекції картоплі в будь-якій країні для використання при виведенні стійких до фітофторозу сортів. Фітофтороз є серйозною проблемою для фермерів, які вирощують картоплю в багатьох країнах, тому включення цієї стійкості в селекційні канали для створення нових сортів надзвичайно важливе».

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
димка
-2.6 ° C
-1.8 °
-3.4 °
93 %
3.1kmh
75 %
Нд
-1 °
Пн
2 °
Вт
3 °
Ср
1 °
Чт
3 °