18 Жовтня 2021

Як боротися з білою гниллю в посівах сої

Корисними порадами та тактикою боротьби із грибною хворобою сої поділився Джейсон Карр – представник компанії Bayer Crop Science, який керує проєктами досліджень кукурудзи та сої, спрямованими на розробку інноваційних рішень задля підвищення врожайності.

Виробники сої часто спостерігають посилення симптомів хвороби на різних стадіях розвитку та фазах вегетації сої, причому інфекція нерідко виникає за багато тижнів до появи видимих ​​ознак. Як тільки вона стає очевидною, ефективно боротися з нею буває вже занадто пізно. Найвідоміші приклади – синдром раптової смертні сої та біла гниль (склеротиніоз).

Біла гниль (Sclerotinia sclerotiorum) – грибне захворювання сої, що вражає передусім сорти з високим потенціалом врожайності.

Хвороба активізується у прохолодних вологих умовах. Збудник заражає сою через квіти на початку цвітіння. Згодом на стеблах з’являється характерна біла цвіль разом зі склероціями, які є структурами виживання гриба та джерелом інфекцій у подальшому. Склероції зовні дуже схожі на послід гризунів.

Найкраща стратегія боротьби з білою гниллю передбачає кілька аспектів.

Сівозміна буде корисною лише як частина надійного плану контролю, адже склероції можуть виживати в ґрунті протягом декількох років. Для того, щоб сівозміна стала дійсно ефективним методом, знадобиться в середньому до двох-трьох років.

Слід пам’ятати, що біла гниль також вражає інші бобові, горох, соняшник або рослини із родини капустяних, такі як ріпак. Тож під час вибору сівозмінної культури обовязково переконайтеся, що вона не схильна до цього захворювання.

Важливим також є вибір сорту. Щоправда, наразі на ринку немає сортів сої з повною стійкістю. Деякі сорти краще «переносять» білу цвіль, але це може бути частково пов’язано з менш стійким зростанням і більш низьким загальним потенціалом урожайності. Біла гниль процвітає в загущених посівах сої. Ось чому тримати хворобу під контролем допоможуть більш широкі міжряддя та менша кількість рослин.

Оскільки хвороба проникає в рослину через квіти, то на стадії цвітіння також корисно застосувати фунгіциди, призначені спеціально для контролю цього захворювання.

Деякі виробники в зонах підвищеного ризику застосовують фунгіцид із тритижневим інтервалом після початку цвітіння, щоб продовжити захист наступних квітів від інфекції.

Біла гниль як хронічне захворювання надзвичайно негативно впливає на врожайність сої. Як відомо, найкращий захист – профілактика.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Виведено сорт картоплі з генами диких рослин стійкий до фітофторозу

Одним із найбільш розповсюджених і шкодочинних захворювань...

Корейські вчені отримали нове ефективне добриво з метану

Дослідники з Університету Кен Хі (Південна Корея)...

Погода

Kyiv
чисте небо
6.2 ° C
8 °
4.1 °
64 %
1.8kmh
0 %
Нд
6 °
Пн
11 °
Вт
10 °
Ср
13 °
Чт
17 °