01 Липня 2022

Як допомогти кукурудзі подолати наслідки температурного стресу

Кукурудза — культура, яка традиційно росла в субтропіках. Отже, історично — це культура з високими тепловими потребами. Однак, завдяки зусиллям селекціонерів, вона проростає в ґрунті вже при температурі 6оС. Але її ріст і розвиток безумовно прискорюється лише при температурі повітря вище 16оС. Під час цвітіння, а потім наливання зерна, вона найкраще себе почуває, коли температура в межах 25-30оС. Це пов’язано з її фізіологічною особливістю, що полягає у зміні типу фотосинтезу з С3 на набагато ефективніший С4. Однак для запуску останнього потрібна температура навколишнього середовища вище 25оС.

Тому об’єктивно кукурудза не любить холод. Зниження температури в період після сходів нижче 11-12оС явно уповільнює її ріст і розвиток. Зовнішнім симптомом, крім зниження початкової енергійності росту, є зміна кольору листя від пожовтіння до фіолетового, що є наслідком дефіциту фосфору. Наразі експерти відзначають: культура перебуває у стані стресу.

Короткотривалі морози до -3оС не становлять загрози для рослин, які вже досягли стадії 5-го листа. Навіть, якщо відбувається часткова або повна втрата листя, самі рослини залишаються живими і здатні відновлювати надземні частини. До того часу ростовий конус досі захований під поверхнею ґрунту. З появою 6-го листка він піднімається над поверхнею і потрапляє під руйнівну дію низьких температур. Результатом є втрати в запасі, підвищений ризик бур’янів, складне збирання врожаю і, звичайно, менші врожаї.

Хвиля весняних заморозків, яка нахлинула на деякі райони нашої країни, вже минула. Залишається питання — як бути з рослинами, які зазнали сильного температурного стресу? Адже погода в першій та другій декаді травня спричинила жваве виникнення бур’янів, які незначні перепади температури витримують добре, без серйозної шкоди росту та розвитку. Чи можна боротися з ними відразу після початку потепління?

Кукурудза, що зазнає сильних екологічних навантажень, таких як морози або навіть просто тривале охолодження, спочатку потребує часу для відновлення. Тут йдеться, головним чином, про відновлення перебігу фізіологічних процесів, що відбуваються в рослинах, та їх темпів. Слід повернутися до вищезазначеного недостатнього забезпечення рослин фосфором. Дефіцит фосфору означає, що рослина виснажується без запасів енергії, необхідних для проведення ряду фізіологічних процесів. У міру прогрівання ґрунту та підвищення температури ґрунту збільшується доступність та засвоєння цього елемента корінням рослин.

Таким чином можна відновити запаси енергії, що є запорукою стабілізації перебігу фізіологічних процесів. Однак для цього потрібен час. Тому внесення гербіцидів не рекомендується одразу після потепління. Не дотримуючись цієї рекомендації, ми посилюємо масштаби стресу у рослин. Результатом є продовження кризового періоду, що найчастіше проявляється зупинкою росту на період не менше 7-10 днів.

Тому після того, як холодний період мине, потрібно зачекати принаймні кілька днів, а краще тиждень, щоб розпочати боротьбу з бур’янами, зокрема внесення страхових гербіцидів. Рослинам кукурудзи варто дати 10-14 днів, щоб вони повернулися до нормального стану при значному пошкодженні. Зараз варто внести препарати-антистресанти, які підтримають рослини, а для боротьби із бур’янами зробити міжрядний обробіток та використати ротаційні борони.

growhow.in.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °