Рентабельність застосування фунгіцидів на соняшнику

544
Рентабельність застосування фунгіцидів на соняшнику

В останні роки, незважаючи на періодично засушливі погодні умови, урожайність соняшнику зростає, роблячи цю культуру привабливою для вирощування. Зростає також і ступінь ураження культури хворобами. Сприяють цьому тривале порушення сівозміни і захист соняшнику максимум 1 раз за вегетацію. В такій ситуації рентабельність застосування фунгіцидів буде тільки збільшуватися.

Звісно, в різних регіонах України залежно від погодних умов рентабельність застосування фунгіцидів буде різною. Коли господарства планують вносити фунгіциди, виникає єдине питання: чи буде це рентабельно, адже засушливі погодні умови можуть стримати розвиток хвороби без застосування фунгіциду. Проте погода мінлива, а рентабельність застосування фунгіциду буває найвищою тоді, коли прояви хвороби незначні або їх зовсім немає. Щоб дати відповідь на це запитання, дослідники компанії «Байєр» опрацювали дані про урожайність соняшнику, отримані з дослідів, проведених на АгроАренах у п’яти локаціях: Тернопільській, Черкаській, Полтавській, Харківській, Миколаївській областях впродовж 2011–2019 рр. Окремо проаналізовано роки з засушливими погодними умовами, коли ступінь розвитку хвороб був низьким, і роки з інтенсивним розвитком хвороб за одноразового та дворазового застосування фунгіцидів (див. табл.). Середня урожайність соняшнику за роки дослідження була в межах 30–40 ц/га.

Урожайність при застосуванні різних фунгіцидних систем захисту соняшнику. Середні дані з п’яти АгроАрен «Байєр», 2011–2019 рр.З даних таблиці можна зробити такі висновки:

  1. Застосування фунгіциду Коронет + Меро окупається навіть за низького розвитку хвороб (1 ц/га приріст урожаю уже покривають затрати на фунгіцид, 2 ц/га – 100% рентабельність). Приріст урожайності тут відбувається не так за рахунок подолання хвороб, як завдяки загальній рістстимуляційній дії компонентів фунгіциду.
  2. Дворазове застосування фунгіцидів Коронет + Меро та Пропульс – значно рентабельніше, ніж одноразове, незалежно від ступеня розвитку хвороб.

Варто також зазначити, що новий фунгіцид Фокс має ще вищу та тривалішу дію – як фунгіцидну, так і рістстимулюючу в порівнянні з фунгіцидом Коронет, тому забезпечує ще вищий приріст урожаю.

КОЛИ КРАЩЕ ПРОВОДИТИ ПЕРШИЙ ФУНГІЦИДНИЙ ЗАХИСТ

За наявності вологи після посіву перші ознаки хвороби часто спостерігаються вже у фазі 8–12 листків (вторинна інфекція). У цьому випадку необхідно застосувати фунгіцид, який захистить соняшник від широкого спектру хвороб, таких як септоріоз, альтернаріоз, фомоз, фомопсис, іржа та інші. Причому фунгіцид повинен мати пролонговану дію і не спричиняти додаткового стресу культури в разі подальших засушливих умов.

Посилання на відео про ефективність застосування фунгіциду Фокс
Посилання на відео про ефективність застосування фунгіциду Фокс

Саме таким рішенням є новий фунгіцид Фокс® із нормою використання 0,6–0,8 л/га. Трирічні досліди, проведені спеціалістами компанії «Байєр», показали кращу ефективність фунгіциду Фокс® від низки хвороб, вищу урожайність та безпечність використання (також у Степовій зоні) порівняно з 6 конкурентними препаратами. При сильному розвитку хвороб, зокрема, фомопсису, сірої гнилі, склеротиніозу (білої гнилі) доцільно використовувати фунгіцид Пропульс® 0,8–1,0 л/га. Фаза розвитку соняшнику 8–12 листків є також ідеальною для внесення рістрегулятора Церон® у нормі 0,75–1,0 л/га.

Він забезпечує зниження висоти рослини для проходження самохідних оприскувачів під час цвітіння без травмування рослин; збільшення біомаси кореня; збільшення стійкості до вилягання; вирівнювання нерівномірних посівів.

У цю фазу доцільно також внести інсектицид Коннект®, 0,5–0,6 л/га для знищення різноманітних шкідників. Варто зазначити, що препарат Коннект® містить діючу речовину імідаклоприд у кількості 100 г/л, що значно більше, ніж у інших інсектицидів з цією ж діючою речовиною, а відтак його доцільно використовувати для профілактики від тютюнового трипса та клопів, які в останні роки часто зустрічаються на полях соняшнику.

В разі профілактичної обробки інсектицидами можна використати Децис® f-Люкс, 0,3-0,5 л/га і Децис® 100, 0,1–0,15 л/га. Слід пам’ятати, що пошкодження тканин соняшнику шкідниками – відкриті ворота для ураження хворобами.

Посилання на відео про ефективність застосування рістрегулятора Церон
Посилання на відео про ефективність застосування рістрегулятора Церон

При приготуванні бакової суміші продуктів Фокс®, Коннект® і Церон® рістрегулятор Церон® завжди додають останнім. Не рекомендується обробляти рістрегуляторами рослини, які перебувають у стані стресу від засухи, заморозку чи пошкодження шкідниками. За перших ознак ураження соняшнику пероноспорозом використовуємо препарат Альєтт®, 1,5–2,0 л/га, діюча речовина якого характеризується як акропетальним, так і базипетальним рухом по рослині, завдяки чому досягається максимальний ступінь захисту рослини від кореня до точки росту.

Друга фунгіцидна обробка. За даними внутрішніх дослідів, найефективнішим є внесення фунгіцидів у фазі середини цвітіння (ВВСН-65).

Рис. Зразки рослин із варіантів двократної обробки фунгіцидами в фазу 12 листків та в середину цвітіння: зліва – рослина, оброблена Фоксом, 0,6 л/га та Пропульсом, 1,0 л/га; рослина посередині – Дерозал, 0,5 л/га і Фокс, 0,6 л/га; справа дві рослини – не оброблена ділянка. АгроАрена «Захід» компанії «Байєр», 2019 р.
Рис. Зразки рослин із варіантів двократної обробки фунгіцидами в фазу 12 листків та в середину цвітіння: зліва – рослина, оброблена Фоксом, 0,6 л/га та Пропульсом, 1,0 л/га; рослина посередині – Дерозал, 0,5 л/га і Фокс, 0,6 л/га; справа дві рослини – не оброблена ділянка. АгроАрена «Захід» компанії «Байєр», 2019 р.

В цей час доцільно використовувати фунгіцид Пропульс®, 0,9–1,0 л/га, що забезпечує контроль широкого спектр хвороб і тривалий фунгіцидний захист.

За помірного рівня проявів хвороб можемо використати також фунгіцид Фокс® 0,6–0,8 л/га (рис.). Для ефективного контролю лускокрилих шкідників у період цвітіння вносимо інсектицид Белт®, 0,1–0,15 л/га, який є безпечним для бджіл і корисної ентомофауни (при обробці у вечірні та нічні години).

Отже, на основі всього сказаного вище можемо зробити висновок, що для розкриття біологічного потенціалу сучасних гібридів соняшнику необхідно проводити захист рослин від шкідників і хвороб шляхом дворазового застосування фунгіцидів: першого – до фази виходу зірочки в комбінації з рістрегулятором Церон®; другого – в середину цвітіння в поєднанні з застосуванням інсектицидів.

Цей захід сприяє вкороченню росту стебла та максимально тривалому збереженню листкового апарату рослин, що необхідно для формування максимальної врожайності.

Ігор Бучинський, менеджер із маркетингу з олійних культур, ТОВ «Байєр», e-mail: ihor.buchynskyy@bayer.com

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram