17 Травня 2022

Як ефективно контролювати рівень фосфору в ґрунті

Проблема доступності фосфору для сільгоспкультур відома давно. Як правило, коефіцієнт використання елемента з добрив рослинами становить 10–15% і рідко перевищує 25%. У цій статті ми розглянемо важливість правильного застосування фосфорних добрив для підвищення ефективності їх використання.

«Зв’язаний і недоступний» – ось слова, які жоден агроном не захоче почути при аналізі свого ґрунту на вміст фосфору. Однак ці характеристики адекватно описують одну з найважливіших для рослин поживну речовину – фосфор (P).

Хоча загальна концентрація фосфору в ґрунті досить висока, сільськогосподарські культури рідко отримують більше ніж 15–20% фосфору, внесеного з добривами. Тому зазвичай при інтенсивній агропрактиці поля стають фосфородефіцитними. Це постійне зниження пов’язане зі збільшенням врожайності в поєднанні з нормами внесення фосфору, які не відповідають рівню поглинання поживних речовин рослинами.

Знаючи це, яку пораду можна дати виробникам, щоб вони могли забезпечити свої поля цим важливим елементом?

Регулювання вмісту фосфору і його ефективність зводяться до розуміння потреб кожної культури, властивостей ґрунту та прийняття обґрунтованих рішень про тип і норму добрив, що використовуються для цих культур. Давайте розглянемо цю проблему глибше.

НЕЗАМІННИЙ ЕЛЕМЕНТ

Фосфор, поряд з азотом і калієм, є одним із трьох основних макроелементів, необхідних для рослинництва.

Хоча фосфор відіграє ключову роль у багатьох процесах, що відбуваються в рослинах, однією з основних його функцій є зберігання й передача енергії. Внаслідок цього динамічного зв’язку з енергією недостатній рівень фосфору призводить до зниження поділу клітин і сповільнення (затримки) росту рослин.

При наростанні дефіциту листки місцями можуть набувати пурпурного кольору. В основному це пов’язано з накопиченням цукрів, коли рослині не вистачає енергії для їх транспортування та використання.

Фосфор також має важливе значення для росту й розвитку проростків і кореневої системи, тобто на початку вегетаційного періоду.

Коренева система молодої рослини має обмежену здатність добувати фосфор, тому нерідко добрива на основі фосфору додають безпосередньо біля коріння, що розвивається.

ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ ІЗ ҐРУНТУ

Важливо розуміти, як на доступність фосфору впливає ґрунт.

Ґрунтовий фосфор складається із двох форм: органічної (не для рослин) і неорганічної (для рослин). Хоча ці форми існують в рівновазі й доповнюють одна одну, процес відбувається дуже повільно, тому кількість доступного фосфору може бути низькою.

Неорганічна, доступна для рослин форма фосфору характеризується високою реакційною здатністю й може бути пов’язана ґрунтами. Тому часто можна почути термін «P-розчин» – його використовують для опису кількості неорганічного P, фактично доступного для рослин.

Як ефективно контролювати рівень фосфору в ґрунті1

Можливо, ви також чули фразу «рослини п’ють», і це абсолютно правильно, оскільки неорганічний P має бути «розведений» у розчині (P-розчин), щоб рослина могла його засвоїти.

pH ґрунту має різні значення з огляду на розчинність різних мінералів у землі.

Фосфор зв’язує і утворює нерозчинні осади (солі) з різними мікроелементами ґрунту. Залізо й алюміній, наприклад, є поживними мікроелементами, розчинність яких зростає в міру зниження pH ґрунту, тому ймовірність утворення недоступних солей збільшується із надходженням більшої кількості заліза й алюмінію.

Більш нейтральний pH – 6,0–7,0 ідеально підходить для максимальної доступності фосфору.

Читати по темі: Мікроелементи в живленні озимих. Доцільність застосування

Тестування ґрунту – один із найкращих інструментів для вимірювання рівнів поживних речовин у полі, його результати можуть використовуватися як настанова для розробки ефективного плану управління фосфором.

Однак, коли справа доходить до фосфору, більшість ґрунтових тестів вимірюють загальний вилучений P, а не обов’язково той, що буде доступним для рослин. Звісно, низький вміст фосфору в польових випробуваннях так само вказує на ймовірність того, що рослина отримає користь від внесення фосфору, але властивості ґрунту впливатимуть на те, скільки фосфору буде потрібно.

ПІДВИЩЕННЯ ДОСТУПНОСТІ

Внесення добрив рекомендується для збільшення концентрації доступного рослині фосфору впродовж усього вегетаційного періоду.

Внаслідок нерухомості фосфору, який зазвичай переміщається менше ніж на 3 см від того місця, де був внесений, стрічкове внесення і внесення в борозну є чудовою стратегією в галузі рослинництва.

Галузеві експерти документально підтвердили, що застосування фосфору ефективне тільки на 20%, а відтак додатково необхідне правильне розміщення елемента для його максимального поглинання і використання.

Внесення фосфоровмісних добрив у безпосередній близькості від насіння може збільшити концентрацію Р у ґрунті більше ніж у сто разів, що дає сходам фору, особливо якщо земля прохолодна.

Крім того, важливий також час внесення: ефективність фосфоро­вмісних добрив буде максимальною при їх застосуванні незадовго до або під час сівби.

Експерти також настійно рекомендують використовувати добавки до добрив із хелатів на ґрунтах, схильних до зв’язування фосфору. У хелатному стані ці мікроелементи не будуть зв’язувати фосфор, що, у свою чергу, збільшить доступність як фосфору, так і мікроелементів.

Коді Лі, компанія CHS Agronomy

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Ефективне внесення добрив як основа сучасного сільського господарства

Агротехніка сільськогосподарських рослин трохи нагадує пазл. У...

Як забезпечити отримання сталих високих врожаїв у реаліях сьогодення

Основне питання, яке традиційно цікавить кожного сільгоспвиробника,...

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °