18 Серпня 2022

Як і навіщо рахувати сходи рослин після сівби

Кажуть, досвідчений агроном може оцінити стан посівів, лише окинувши поле оком. А якщо він недостатньо досвідчений? А якщо обсяг посівних площ такий, що особисто їх оглянути й оцінити неможливо фізично? Щоб бути ефективним у рослинництві, важливо у своїй повсякденній роботі спиратись не на суб’єктивні оцінки, а працювати з використанням об’єктивних чисельних і якісних показників.

ДЛЯ ЧОГО РАХУВАТИ КІЛЬКІСТЬ РОСЛИН НА ПОЛІ

Одним із основних показників для методик оцінки ефективності посіву є кількість культурних рослин на одиницю площі, яку визначають шляхом їх об’єктивного підрахунку на різних фазах вегетації. Проте одного арифметичного підрахунку кількості рослин на одиниці площі зазвичай недостатньо. Для проведення якісного комплексного аналізу часто необхідно додатково оцінити точність висіву та наявність двійників або пропусків, рівномірність сходів (нормою вважається наявність 80% рослин в однаковій фазі вегетації), розподіл густоти рослин по площі поля, а також кількість, видовий стан, фази розвитку, розподіл по площі бур’янів тощо.

Кількість культурних рослин на одиницю площі є одним із основних чинників формування врожаю. Їх підрахунок, проведений у різні строки і для різних фаз розвитку рослин, дає змогу об’єктивно оцінити чимало показників, необхідних для корегування поточної агротехнології та врахування в роботі:

 1. Якість роботи сівалки, за результатами оцінки якої може обґрунтовано прийматися рішення щодо перекалібрування техніки, її ремонту або заміни;
 2. Якість проведення передпосівних робіт і посівної: оптимальність обраних строків проведення, виконані операції з підготовки ґрунту, норма та глибина висіву тощо. Зроблені за результатами проведеного аналізу висновки використовуються при плануванні наступних посівних кампаній.
 3. Оцінка схожості насіння, що дає можливість дослідним шляхом визначити, чи відповідають показники посівного матеріалу заявленим виробником;
 4. Якість виходу посівів із зимівлі (для озимих культур), вплив на них певних кліматичних умов;
 5. Як інтегральний показник – повнота сходів (густота стояння рослин до фази кущіння), яка дає змогу виявити необхідність пересіву площ або їх окремих ділянок, а також спрогнозувати врожайність (кількість рослин/га на нормативну продуктивність однієї рослини);
 6. Оцінка рівномірності розвитку та густоти стояння рослин в окремих фазах вегетації, за допомогою якої можна цілеспрямовано планувати агротехнічні заходи догляду за посівами, визначати потребу в зрошенні, оперативно уточнювати прогноз врожайності;
 7. Оцінка забур’яненості посівів, що проводиться паралельно з підрахунком, дає змогу визначати потребу та можливі строки внесення гербіцидів.

Далі ми розглянемо, які методи підрахунку рослин на полі сьогодні доступні для аграрія.

ТРАДИЦІЙНИЙ ПІДРАХУНОК РОСЛИН

Цей метод полягає в підрахунку особисто агрономом кількості рослин на кількох ділянках одного поля. Методиками передбачено, що для вузькорядних посівів одна дослідна ділянка має бути   м2, загалом на полі – не менше 4-х таких ділянок, розташованих по діагоналі або в найбільш характерних його місцях. На широкорядних культурах як дослідну ділянку обирають 10 сусідніх рядків довжиною по 40 метрів кожен.

Перевагою традиційного підрахунку є його абсолютна доступність, адже його може проводити спеціаліст без застосування складної техніки. Водночас очевидні і його недоліки:

 • дуже усереднений показник повноти сходів (густоти стояння рослин), що не дає повної інтегральної картини щодо всієї площі поля, яке може мати складний рельєф або різну структуру ґрунтів, різні умови зволоження тощо;
 • швидкість (продуктивність) підрахунку рослин «вручну» досить обмежена, особливо за великих обсягів посівних площ, що не завжди дає можливість своєчасно реагувати на критичний стан посівів;
 • значний вплив людського чинника: людина, яка проводить підрахунок рослин вручну, часом може бути зацікавлена в наданні необ’єктивної проміжної інформації про стан посівів, щоб приховати власні помилки;
 • результати ручного підрахунку складно «оцифрувати» та реалізувати в рамках сучасних технологій і техніки точного землеробства.

ПІДРАХУНОК СХОДІВ ІЗ POGO STIСK ВІД PRECISION PLANTING

Комплекс технічних засобів Pogo Stiсk, що складається з рулетки 30 м, датчика для вимірювання шляху, планшета з програмним забезпеченням, дає змогу автоматизувати визначення сингуляції висіву та густоти стояння сходів рослин. Комплекс Pogo Stiсk створено компанією Precision Planting для контролю якості висіву переобладнаними сівалками. При проведенні оцінки сходів дані на планшет передаються через bluetooth і обробляються за допомогою додатку Pogo, який автоматично рахує дружність сходів і надає оцінку якості сингуляції та розкладки насіння в рядку. Pogo Stiсk може виявити відхилення номінальної відстані між рослинами та оцінювати кількість рослин, які мають потенціал для повноцінної врожайності.

Щоб розпочати роботу із приладом, агроному потрібно ввести в мобільний додаток Pogo локацію, назву господарства та статистичні дані: вказати ряди сівалки, рядок вимірювання, тип провідного апарату та культуру висіву.

У додатку наявні 4 кнопки, які фермер натискає під час оцінювання кожної рослини:

 • good – наявні всі листки на рослині в першу фазу її розвитку;
 • LE1 – відхилення від фази на 1 листок;
 • LE2 – відхилення від фази на 2 листки;
 • No germ – насіння не зійшло.

Якщо сівалка посіяла насінину, але з якихось причин вона не зійшла, фермер повинен зазначити це у планшеті: вказати сівалку і рядок, де виявили проблему.

Pogo Stiсk рахує у відсотках сингуляцію, інтервали, сходи рослин, їх кількість.

ПІДРАХУНОК СХОДІВ ДРОНОМ

Для цього використовуються агродрони, що оснащуються цифровими камерами надвисокої роздільної здатності (0,5–1 см на піксель) та здійснюють обліт посівів на низькій висоті (близько 20 м). Продуктивність роботи БПЛА порівняно висока: 20 га за годину. За даними аерофотозйомки складається ортофотоплан з точною геодезичною прив’язкою, який дає змогу визначати кордони та площі окремих ділянок, розпізнавати кожну рослину на полі, підраховувати загальну кількість рослин, середню їх густоту стояння по кожній із ділянок. Крім того, можливості спеціалізованих програмних комплексів, що оброб­ляють результати аерофото­зйомки БПЛА (наприклад, серверні сервіси Hummingbird), додатково надають можливість:

 • визначати нерівномірність розвитку рослин за фазами вегетації (потреба у зрошенні, внесенні добрив;
 • встановлювати інтегральні показники забур’яненості посівів (кількість, густота, видовий склад, фази розвитку) для планування та реалізації комплексу агротехнічних заходів боротьби з бур’янами;
 • інтегрувати отримані результати Plant Counting в цифрові карти, що використовуються сучасною технікою точного землеробства (планування роботи високоточних оприскувачів, зрошувальних агрегатів та ін.).

Недоліками Plant Counting з використанням БПЛА слід вважати:

 • неякісне розпізнавання двійників, що не дає можливості використовувати отримані результати для точного обрахунку сингуляції висіву (оцінки ефективності сівалок);
 • недостатню розподільчу здатність для роботи на вузькорядних культурах (злакові, зернобобові та ін.), що обмежує сферу застосування дронів для Plant Counting лише широкорядними культурами (соняшник, кукурудза, цукрові буряки тощо).

Отже, Plant Counting із використанням БПЛА на сьогодні є найбільш сучасним і перспективним методом оперативного й комплексного аналізу стану посівів. Він дає змогу отримувати максимально точну, повну та своєчасну інформацію на різних (в т. ч. ранніх) етапах росту рослин, планувати заходи догляду за ними, своєчасно приймати рішення, що стосуються змін до агротехнології, ремонту або оновлення парку сільгосптехніки, використання нових сортів насіння, пересіву площ у разі поганої схожості тощо.

У свою чергу, комплексний аналіз повноти сходів створює можливості для раннього прогнозування врожайності, зниження витрат матеріальних засобів (ПММ, поливної води, гербіцидів) у процесі догляду за культурами, підвищення економічної ефективності агровиробництва.

Вадим Остапенко, партнер компанії SmartFarming

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

5 основних принципів здоров’я ґрунту

ЗАХИСТ ПОВЕРХНІ ҐРУНТУ Першим кроком до відновлення здоров'я...

Погода

Kyiv
рвані хмари
20.8 ° C
22.6 °
20.4 °
82 %
0.5kmh
61 %
Чт
30 °
Пт
29 °
Сб
28 °
Нд
31 °
Пн
31 °