08 Серпня 2022

Важливість ґрунтових гербіцидів у захисті кукурудзи

Один у полі не воїн, один у полі – агроном. І він, на відміну від одинокого воїна, здатен самотужки здолати цілі армії хвороб, шкідників і бур’янів, які атакують посіви впродовж сезону.

Та навіть найдосвідченішим іноді не завадить дружня порада чи рекомендація. Тож вам на допомогу ми пропонуємо календар агронома. Й після того, як із протруюванням насіння розібралися, час подбати про створення безконкурентного середовища для культури на початкових етапах вегетації. 

ОБОВ’ЯЗКОВИЙ ХІД 

В посівах кукурудзи зустрічається понад 200 видів бур’янів, які здатні суттєво знизити врожайність. Так, кожен центнер сирої маси бур’янів на гектарі призводить в середньому до втрати 28 кг зерна і 134 кг зеленої маси кукурудзи. Окрім зменшення кількісних показників врожаю, бур’яни погіршують і його якість.

бур’янИ в посівах кукурудзиОсобливо важливо забезпечити кукурудзі безконкурентне середовище для росту та розвитку на початкових етапах вегетації. Адже в цей період молоді рослини не в змозі конкурувати із сегетальною рослинністю.

«Комплексний і послідовний контроль бур’янів одна із запорук реалізації генетичного потенціалу кукурудзи, і розпочинати його необхідно ще до появи сходів культур, – зазначає керівник агрономічного департаменту компанії UKRAVIT Олександр Мигловець. – Як відомо, початкові фази росту для кукурудзи є критичними, оскільки культура  неконкурентоспроможна по відношенню до бур’янів і не може чинити на них фітоценотичного тиску. Для того щоб молоді рослини отримали необхідні елементи живлення, ґрунтову вологу, світло і простір, потрібно забезпечити їм сприятливі умови для росту та розвитку, в яких немає місця конкурентам у вигляді бур’янів. Інакше вам гарантовані суттєві втрати майбутньої врожайності».

зниження врожайності

Щоб уникнути такої ситуації, Олександр рекомендує обов’язково включити до технології вирощування кукурудзи ґрунтові гербіциди. Ці препарати мають тривалу ґрунтову дію та можуть стримувати кілька хвиль сходів бур’янів, оскільки створюють «захисний екран» на поверхні ґрунту, який може ефективно діяти від 6 до 12 тижнів, залежно від ступеня забур’яненості та погодних умов.

ЯК ОБРАТИ НАЙКРАЩИЙ ҐРУНТОВИЙ ЗАХИСТ?

При виборі ґрунтових гербіцидів необхідно брати до уваги цілу низку чинників. І перший із них знання попередника. Адже культура, яку вирощували на полі минулого сезону, визначає потенційний тип забур’яненості посівів кукурудзи, в тому числі й специфічними видами бур’янів, які потребують особливого контролю. Відповідно, знаючи тип засмічення поля, можна підібрати ефективне гербіцидне рішення: якщо переважають злакові види, варто обирати гербіцид, націлений насамперед на контроль злакових бур’янів, якщо ж дводольні – той, що контролює дводольні види.

Велике значення мають і особливості регіону, в якому вирощується культура, – наприклад, вміст гумусу в ґрунті. Чим він нижчий, тим менша норма препарату потрібна. І навпаки: на ґрунтах із середнім і високим вмістом застосовуються максимальні норми гербіциду.

Також варто зважати й на рівень зволоження ґрунту в регіоні вирощування. Оскільки в умовах недостатнього зволоження або посухи препарат може втрачати свої властивості через висихання чи випаровування й неможливість зв’язатися із ґрунтовою вологою, сходи не отримають надійного захисту. А в умовах перезволоження зростає ризик руйнування гербіцидного «екрану» та промивання препарату в нижні горизонти ґрунту. А це, своєю чергою, може викликати фітотоксичність на культурних рослинах, а також приховує небезпеку для навколишнього природного середовища.

ЕФЕКТИВНИЙ КОНТРОЛЬ 

Якщо у посівах кукурудзи переважають злакові види бур’янів, оптимальним рішенням проблеми стануть гербіциди класу хлорацетамідів: ацетохлор, пропізохлор, метолахлор.

Ацетохлор відноситься до інгібіторів довголанцюгових жирних кислот. Оскільки він практично не переміщується по рослині, його застосовують до появи сходів. Основним місцем поглинання та дії у злакових бур’янах є проростки, у дводольних – коренева система. Діюча речовина абсорбується із верхнього шару ґрунту молодими проростками та корінням, спричиняє загибель бур’янів і запобігає появі їх сходів.

ХортусПропізохлор абсорбується через проростки та кореневу систему бур’янів і швидко призводить до їх загибелі. Він утворює захисний гербіцидний «екран» у верхньому шарі ґрунту, що дає змогу контролювати наступні хвилі сходів бур’янів.

ТізерМетолахлор відноситься до інгібіторів довголанцюгових жирних кислот. Основним місцем поглинання та дії у злакових бур’янах є проростки, у дводольних – коренева система. Діюча речовина спричиняє загибель бур’янів і запобігає появі їх сходів.

Датоніт ГолдДетальніше про контроль злакових видів бур’янів читайте тут:

Для одночасного контролю злакових і дводольних видів бур’янів у посівах кукурудзи необхідно віддати перевагу комплексним рішенням гербіцидам Варяг і Варяг Тріо.

Варяг, окрім метолахлору, містить тербутилазин, що абсорбується як листям, так і корінням, блокує транспорт електронів, які беруть участь у процесі фотосинтезу. Завдяки такому складу він контролює максимально широкий спектр однорічних дводольних і злакових видів бур’янів амброзію полинолисту, щирицю, підмаренник чіпкий, гірчицю польову, паслін чорний, лободу, талабан польовий, мишій (види), просо куряче та інші.

ВарягБільше про гербіцид Варяг за посиланням:

https://ukravit.com.ua/varyag/

Варяг Тріо потужний трикомпонентний гербіцид, розроблений для високоефективного контролю найширшого спектра бур’янів у посівах кукурудзи, зокрема амброзії (види), нетреби звичайної, пасльону чорного, гірчака березковидного та падалиці соняшнику. За рахунок поєднання трьох діючих речовин із різних класів він забезпечує високу технічну ефективність навіть за відсутності достатньої кількості ґрунтової вологи та в періоди затяжних дощів.

Варяг ТріоДеталі комплексного ґрунтового захисту кукурудзи дізнайтеся тут:

https://ukravit.com.ua/varyag-trio/

А ми тим часом продовжуємо працювати над новими сторінками нашого календаря.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ