08 Серпня 2022

Контроль шкідливих організмів та секрети підживлення кукурудзи

Один у полі не воїн, один у полі – агроном. І він, на відміну від одинокого воїна, здатен самотужки здолати цілі армії хвороб, шкідників і бур’янів, які атакують посіви впродовж сезону.

Та навіть найдосвідченішим іноді не завадить дружня порада чи рекомендація. Тож вам на допомогу ми пропонуємо календар агронома. Й цю сторінку нашого календаря присвячуємо контролю шкідливих організмів кукурудзи, а також позакореневим підживленням.

ЗАХИСТ ВІД ШКІДНИКІВ

Купуючи посівний матеріал, протруєний інсектицидним протруйником, або здійснюючи цю операцію самостійно, аграрій забезпечує захист кукурудзи від шкідників не на весь період вегетації, а лише до певного моменту, коли закінчиться період захисної дії. Зазвичай уже в червні-липні в посівах кукурудзи починають з’являтися та активно поширюватися такі шкідники, як попелиці, бавовникова совка, кукурудзяна совка, стебловий кукурудзяний метелик та інші, а в останні роки – ще й західний кукурудзяний жук. Тому до питання актуальності інсектицидного захисту доводиться повертатися, оскільки нехтування ним може коштувати аграріям значної частки врожаю. За узагальненими даними, шкідники можуть спричини втрату до 20–30% врожаю, що є досить суттєвим негативним показником й може сильно вдарити по гаманцю агровиробника.

Окрім прямої механічної шкоди, шкідники здатні завдати лиха культурі й опосередковано: вони є переносниками певних хвороб, що також надзвичайно негативно позначається на майбутній врожайності; крім того, в місцях пошкодження розвиваються, зокрема, збудники фузаріозу. Тож цій проблемі варто приділити належну увагу.

Так, ефективним рішенням проти стеблового кукурудзяного метелика, західного кукурудзяного жука (доросла особина), мідляків, бавовникової совки та попелиць є контактно-системний інсектицид Антиколорад Макс. Імідаклоприд у його складі – системна діюча речовина контактної та кишкової дії, що зв’язується з постсинаптичними нікотиновими ацетилхоліновими рецепторами ЦНС, що виникають  параліч і конвульсії шкідників, призводячи до їх загибелі. Лямбда-цигалотрин впливає на обмін кальцію в синапсах і натрій-калієвих каналах, порушуючи функцію нервової системи. Це призводить до значного надлишкового виділення ацетилхоліну при проходженні нервового імпульсу.

В період льоту метеликів кукурудзяного стеблового метелика, бавовникової совки та наявності в посівах попелиць варто застосувати контактно-системний інсектицид Венон. Завдяки поєднанню двох діючих речовин із різних хімічних груп і з різними механізмами дії він надійно захистить навіть необроблені пагони та листя впродовж тривалого періоду й попередить появу резистентності. Препарат містить клотіанідин, який, потрапивши в організм шкідника контактним або кишковим шляхом та досягнувши нервової системи, блокує постсинаптичні холінергічні рецептори, викликаючи перезбудження нервових клітин, внаслідок чого він гине. Друга діюча речовина – альфа-циперметрин – порушує проникність клітинних мембран і виступає інгібітором натрієвих каналів, в результаті чого відбувається надлишкове виділення ацетилхоліну під час проходження нервових імпульсів через синаптичний ланцюжок, що теж викликає загибель шкідника.

Проти стеблового кукурудзяного метелика, лучного метелика, бавовникової совки, попелиць тощо доцільно застосувати високоефективний інсектицид Колібріс. Інноваційне поєднання діючих речовин забезпечує знищення шкідників на всіх стадіях розвитку та попереджує загрозу виникнення резистентності. Тіаклоприд у його складі впливає на нікотин-ацетилхолінові рецептори шкідників, що призводить до порушення у них передачі нервових імпульсів; при цьому забезпечується швидкий «нокаут-ефект» (конвульсії та параліч), внаслідок чого шкідники гинуть. А новалурон порушує біохімічні процеси утворення хітину, що призводить до неможливості переходу личинок з однієї стадії в іншу, а відтак викликає припинення циклу їх розвитку й подальшу загибелі. Колібріс забезпечує тривалий період захисної дії та швидкий «нокаут-ефект» проти шкідників. Окрім того, препарат безпечний для ентомофагів та запилювачів.

Якщо ж говорити про ефективний контроль совок, а також таких шкідників, як стебловий кукурудзяний метелик, попелиці, мідляки, лучний метелик, на допомогу прийде комбінований інсектицид широкого спектру дії Хлорпірівіт-агро. Він має чітко виражену контактно-системну дію та фумігаційний ефект, що надійно захистить ваш майбутній врожай.

Більше про захист кукурудзи від комплексу шкідників дізнайтесь тут:

ФУНГІЦИДИ: БУТИ ЧИ НЕ БУТИ?

Дуже часто аграрії не зважають на хвороби кукурудзи, гадаючи, що зміни клімату в бік потепління та літні посухи, які вже давно стали звичними в нашій країні, не можуть спровокувати їх інтенсивне поширення. Тож цілком покладаються на дію фунгіцидного протруйника, який має захистити культуру від усіх імовірних загроз.

Однак у випадку надмірного насичення сівозміни цією культурою чи в окремі роки, коли погодні умови характеризуються достатньою кількістю опадів у поєднанні з високими температурами, сприятливими для поширення патогенів, хвороби можуть проявлятися й суттєво уражувати культурні рослини. У такому випадку нехтувати внесенням фунгіцидів не варто.

Для захисту кукурудзи від таких небезпечних хвороб, як гельмінтоспоріоз, фузаріоз, іржа (види), септоріоз, альтернаріоз, пухирчаста сажка, доцільно застосувати високоефективний фунгіцид Капітал. Він має виражену профілактичну та лікувальну дію проти більшості збудників, яка проявляється в контролі патогена (на початкових стадіях розвитку) та блокуванні подальшого розвитку хвороб (на пізніших стадіях). Покриваючи поверхню листкового апарату, препарат попереджує проростання спор і забезпечує надійний і тривалий захист. Всередині рослини фунгіцид діє системно, поширюється трансламінарно, акропетально, при цьому захищає всю рослину та нові паростки.

Більше дізнайтесь тут: https://ukravit.com.ua/kapital/

ДРУГА ПОЛОВИНА УСПІХУ

Захистити кукурудзу від хвороб і шкідників та створити їй оптимальні умови для росту й розвитку – лише половина успіху для отримання щедрого врожаю: не менш важливо забезпечити культурі збалансоване живлення, яке допоможе їй повноцінно реалізувати потенціал врожайності.

«Обов’язковим елементом вирощування кукурудзи є дослідження рослинного матеріалу в період вегетації, – консультує науковий співробітник Інституту здоров’я рослин Сергій Сальніков. – Причому зробити це потрібно незалежно від того, чи мають рослини візуальні ознаки дефіциту необхідних елементів, щоб правильно скоригувати необхідні позакореневі підживлення. Тільки так ви гарантовано забезпечите вашим посівам оптимальне живлення для подальшого повноцінного росту та розвитку. Адже помилки під час критичних фаз культури неможливо буде виправити за нагоди ні добривами, ні пестицидами».

Дізнатися більше про дослідження рослинного матеріалу можна тут: https://cropcare.institute/rosliniy_material

ЩО ПОТРІБНО КУКУРУДЗІ?

Отже, яких елементів потребує кукурудза для формування високого рівня врожайності?

По-перше, фосфору, який необхідний для кращого розвитку кореневої системи, швидкого росту, формування генеративних органів, рівномірного дозрівання та підвищення врожайності. Фосфор є також складовою нуклеїнових кислот, ліпідів, АТФ, сприяє розвитку рослин і підвищує їх стійкість до хвороб.

Щоб компенсувати кукурудзі нестачу фосфору, варто застосувати концентроване добриво Авангард Фосфор. Воно містить легкодоступні для культури сполуки фосфору й азоту, доповнює та оптимізує живлення за її критичними фенофазами.

По-друге, кукурудза позитивно реагує на внесення сірки, магнію, марганцю, заліза та цинку. Так, за нестачі сірки уповільнюється ріст рослин, погіршується засвоєння азоту, розвивається міжжилковий хлороз. Дефіцит магнію призводить до погіршення процесів фотосинтезу, листки набувають фіолетового забарвлення з міжжилковими смугастими ураженнями. Марганець пришвидшує ріст і розвиток рослин за рахунок збільшення доступності та споживання рослиною фосфору й кальцію. Візуально його нестача проявляється у вигляді хлорозу з міжжилковими штриховими ураженнями. Залізо бере участь у синтезі білків і хлорофілу, а також у фотосинтезі. При його нестачі уповільнюється ріст рослин, можлива поява некротичних плям на кінчиках та краях листків.

Крім того, кукурудза вимоглива до наявності бору та кальцію. Бор важливий для процесів цвітіння, нормального розвитку початку та виповненості зерен. Нестача ж кальцію може призвести до значних втрат врожаю. Дефіцит цього елемента рідко можна визначити візуально, однак він може проявлятися у вигляді білих плям на молодих листках, а кінчики листків будуть висвітлені.

Комплексним рішенням для оптимального підживлення кукурудзи є легкозасвоюване мікродобриво Авангард Кукурудза. Воно містить збалансоване співвідношення макро-, мезо- та мікроелементів, необхідних кукурудзі в період вегетації.

Окреме місце в системі живлення кукурудзи займає цинк. Він активує велику кількість ферментативних реакцій, бере участь у продукуванні хлорофілу, впливає на репродуктивні процеси, метаболізм вуглеводів, фосфатів і протеїнів, а також є кофактором синтезу ауксинів. За його дефіциту розвиток міжвузлів гальмується, на листках паралельно центральній жилці проявляються блідо-жовті хлоротичні зони, рослина має пригнічений вигляд.

Для усунення нестачі цинку рекомендується застосувати мікродобриво Авангард Цинк. Воно містить цинк у хелатній формі, здатний швидко та повноцінно нейтралізувати дефіцит цього елемента.

А щоб забезпечити посіви кукурудзи одночасно доступним фосфорно-калійним і цинковим живленням, необхідно застосувати мікродобриво Авангард Фосфіт К + цинк. Воно проявляє себе не тільки як добриво, а й має фунгіцидну та імуностимулюючу дію, зменшуючи шкоду, завдану рослинам хворобами. Фунгіцидна дія виражається в токсичності фосфітів для багатьох збудників грибкових хвороб, що перешкоджає їх поширенню.

Більше про живлення кукурудзи дізнайтесь тут:

NB!

Як вже зазначалося (див. попередній випуск «Календаря агронома»), велике значення для забезпечення високої якості всіх технологічних операцій має якість води. У різних регіонах України вода має різні показники жорсткості та рН, які можуть суттєво впливати на ефективність пестицидів та агрохімікатів.

«Вода лише на перший погляд здається однаковою за своїми властивостями, – зазначає Сергій Сальніков. – Насправді ж візуально ідентичні зразки можуть мати абсолютно протилежні характеристики. Наприклад, вода може бути жорсткою чи м’якою – залежно від вмісту іонів кальцію, магнію та карбонат-іонів, мати кисле, нейтральне чи лужне середовище. Крім того, якщо в ній багато домішок, таких як ґрунт чи органічні матеріали, вона може бути каламутною. А кількість солей впливає на її електропровідність. Відповідно, при змішуванні з засобами захисту рослин чи добривами кожен тип води буде проявляти зовсім різні властивості».

Щоб скоригувати показники води, експерт радить додавати до робочих розчинів спеціальні препарати – підкислювачі та кондиціонери води.

Більше про регуляцію показників води можна дізнатися тут:

А ми тим часом продовжуємо працювати над новими сторінками нашого календаря.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ