05 Липня 2022

Збирання врожаю соняшника та дослідження його якості

Один у полі не воїн, один у полі – агроном. І він, на відміну від одинокого воїна, здатен самотужки здолати цілі армії хвороб, шкідників і бур’янів, які атакують посіви впродовж сезону.

Та навіть найдосвідченішим іноді не завадить дружня порада чи рекомендація. Тож вам на допомогу ми пропонуємо календар агронома. Й останню в цьому агросезоні сторінку нашого календаря присвячуємо збиранню врожаю, а також дослідженню його якості.

ТОНКОЩІ ЗБИРАННЯ ВРОЖАЮ

Посіви соняшника перебувають у фазі дозрівання, тому вже зараз варто замислитися про збирання врожаю. Адже такі чинники, як несприятливі погодні умови, сильне засмічення посівів бур’янами, нерівномірне дозрівання культури, ураженість корзинок різного роду гнилями можуть суттєво ускладнити цей процес. Щоб збирання врожаю соняшника минуло продуктивно і без втрат, фахівці компанії «UKRAVIT» рекомендують аграріям провести в цьому агросезоні десикацію посівів.

Що забезпечує десикація?

ЯК ОБРАТИ ДЕСИКАНТ?

На українському ринку наразі представлено широкий спектр препаратів для десикації, основою яких є такі діючі речовини: гліфосат, дикват дибромід та глюфосинат амонію. Кожен із десикантів має певні особливості застосування та переваги.

Гліфосат проявляє системну дію і здатен швидко рухатися всередині рослини, однак для якісного ефекту йому потрібен певний період часу. Тож його краще застосовувати завчасно, коли рослини ще активно вегетують. Водночас препарати на основі цієї діючої речовини ефективно вирішують проблему забур’яненості посівів, якщо така є. Тож за таких умов оптимальним рішенням для десикації (дефоліації) посівів соняшника буде препарат Гліфовіт.

Calagro-post_08_21_002Однак варто взяти до уваги, що десиканти на основі гліфосату не рекомендується застосовувати на насіннєвих посівах – у такому разі краще обрати препарати на основі диквату. На відміну від гліфосатів, препарати на основі диквату – контактні й висушують рослину значно швидше, не проникають у зародок насінини та не впливають на посівні якості насіннєвого матеріалу. Тож якщо потрібно провести десикацію у більш стислі строки, доцільно застосувати препарат Десикант.

Calagro-post_08_21_003Якщо ж ідеться про сильно забур’янені посіви, краще віддати перевагу препарату Десикант Макс. Концентрація діючої речовини в ньому вища порівняно з аналогічними десикантами, представленими на ринку України. Він забезпечує швидку дію, що, залежно від погодних умов, може  проявлятися вже за кілька годин після застосування.

Calagro-post_08_21_004Що ж до глюфосинату амонію, то він характеризується найбільш безпечною та м’якою дією, не чинить негативного впливу на посівні якості насіння й не потребує активної вегетації культур. Окрім того, після його застосування відсутні залишкові кількості препарату в продукції. Тому десикант Галант на основі цієї діючої речовини є одним із оптимальних рішень для десикації соняшника.

Calagro-post_08_21_005Обирайте якісні десиканти тут:

ЯКІСТЬ – ПОНАД УСЕ

Коли врожай зібрано, постає питання, як ним розпорядитися надалі. Однак спершу необхідно дослідити продукцію в лабораторних умовах.

Обов’язкові вимоги до насіння соняшника, що гарантують безпеку життя і здоров’я людини, тварин та охорону довкілля, наведено в ДСТУ 7011-2009 «Соняшник. Технічні умови».

Calagro-post_08_21_006

Відповідно до норм ДСТУ 7011-2009, орієнтовні норми цих параметрів такі:

  • Органолептика. Насіння має бути здоровим, без ознак самозігрівання та теплового пошкодження під час сушіння, мати властивий здоровому насінню запах (без затхлого, пліснявого чи інших сторонніх запахів), нормальний колір (відповідно до сортових ознак);
  • Вологість. Має становити не менше ніж 6% і не більше ніж 8%;
  • Сміттєва домішка. Не повинна перевищувати 1–3%;
  • Масова частка олії (олійність). Має становити не менше ніж 40–50%.

Без підтвердження відповідності цих показників нормам ДСТУ збіжжя навіть не відправляється на склади.

Також часто визначаються олійна домішка, кислотне число, масова частка сирого протеїну, показники токсичності та радіології.

Більше дізнайтесь за посиланням: https://cropcare.institute/gotova_produktsia

АКЦЕНТ – НА БЕЗПЕЧНІСТЬ

Крім того, реалізуючи вирощену продукцію, аграрій має бути впевненим в її безпечності. Адже надалі вона буде застосовуватись у різних галузях, в тому числі й у харчовій, і якщо хоча б один показник матиме відхилення від норми, це може негативно вплинути на здоров’я людини. Вчені «Інституту здоров’я рослин» рекомендують неодмінно дослідити врожай соняшника на вміст токсичних елементів, мікотоксинів і залишкових кількостей пестицидів.

Calagro-post_08_21_007

Все про дослідження готової продукції читайте тут: https://cropcare.institute/gotova_produktsia

НЕБЕЗПЕЧНІ ЗАЛИШКИ

Окремо варто сказати про залишкову кількість пестицидів у продукції. В Україні зареєстровано понад 4000 препаратів, і чи не кожне господарство застосовує власні, унікальні системи захисту культур. Тому держава не може надати виробникові якийсь універсальний сертифікат. Натомість кожен аграрій, який хоче працювати на міжнародних ринках, повинен замовити індивідуальне дослідження насіння соняшника на залишковий вміст пестицидів.

Calagro-post_08_21_008

Більше про залишковий вміст пестицидів у насінні соняшника тут: https://cropcare.institute/zalishok_pestitzidiv

ЩО ТАКЕ БЕНЗОПІРЕН?

Говорячи про соняшник, вчені «Інституту здоров’я рослин» також рекомендують обов’язково дослідити врожай на визначення поліароматичних вуглеводнів, а саме – бензопірену.

«Бензопірен – речовина першого класу небезпеки, – пояснює Сергій Сальніков. – Найчастіше він утворюється при горінні й сильному нагріванні матеріалів: під час пожеж, роботи транспорту, куріння, в розплавленому під час спеки асфальті. Крім того, що людина вдихає бензопірен із повітрям, вона ще й вживає його з їжею та водою – туди бензопірен теж запросто мігрує. Особливу небезпеку становить те, що бензопірен при потраплянні в організм із нього не виводиться, а накопичується. Зміни, які він викликає, незворотні, оскільки це сильний канцероген і мутаген».

В «Інституті здоров’я рослин» проводять дослідження з визначення поліароматичних вуглеводнів, таких як бензопірен, хризен, бензоантрацен, бензофлуорантен у продуктах харчування, оліях, каві, чаї. Дослідження виконується методом газової хромато-мас спектрометрії (GC-MS/MS) за допомогою хроматографічної системи Agilent 7890B/7000 із триквадропульним мас-селективним детектором, яка дає можливість ідентифікувати та кількісно визначити в досліджуваних зразках близько 16 поліароматичних вуглеводнів.

Впевніться, що ваш врожай безпечний для людей і довкілля: https://cropcare.institute/gotova_produktsia

На цьому ми завершуємо наш календар. Щиро сподіваємось, що він став вам у пригоді.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ