17 Травня 2022

Як не потрапити до «гербіцидної ями» – експерт

Нерідко за умов беззмінного вирощування або монокультури за використання впродовж декількох агросезонів певного препарату чітко за визначеним виробником регламентом сільгосптоваровиробник на 3-4 рік стикається із проблемою очевидного гербіцидного ефекту стосовно культурної рослини.

Як таке можливо? Адже норму застосування препарату витримано, умови застосування ідеальні, фаза розвитку культури саме та… На жаль, мало хто бере до уваги фактор накопичення діючої речовини та її метаболітів у ґрунтово-поглинальному комплексі.

«Явище «гербіцидної ями» ідентифікується в більшості випадків як зниження польової схожості культури і, відповідно, строкатість сходів, їх значна нерівномірність у часі, істотне уповільнення ростових процесів і збільшення тривалості міжфазних періодів на початкових етапах онтогенезу, розбалансування в механізмі протікання різних метаболічних процесів, хлороз і  плямистість листя, опіки, скручування листя вздовж чи впоперек центральної жилки, зменшення толерантності щодо пошкодження фітопатогенами та фітофагами через стоншення кутикулярного шару, розбалансування ростових і продуктивних процесів аж до повної відсутності формування генеративних органів, формування насіння із незадовільними якісними показниками чи посівними кондиціями тощо», – каже доктор с.-г. наук, професор ДВНЗ «Херсонський ДАУ» Олександр Жуйков.

Вчений вважає, що зважаючи на розбалансовану через надмірний пестицидний пресинг ґрунтову мікрофлору, перманентний дефіцит ґрунтової вологи, прогресуючий дефіцит гумусу спрогнозувати кількісно-якісні та часові рамки зазначеного ефекту нагромадження гербіциду в орному та підорному горизонтах майже неможливо.

«Скептики зазначеної теорії можуть опонувати: певним чином розв’язати зазначену проблемну ситуацію зможе так звана «гербіцидозміна», однак і тут не все так райдужно, – переконаний Олександр Жуйков. – Все частіше (здебільшого, в працях іноземних колег) з’являється загрозлива інформація стосовно «крос-дії» пестицидних сполук (звісно, в першу чергу гербіцидної природи) – ефекту, коли в ГПК за різних умов температури, вологості, під впливом кореневих виділень культурних рослин і в результаті взаємодії із продуктами життєдіяльності ґрунтової біоти починають створювати хімічні зв’язки діючі речовини різних гербіцидів і їх метаболіти, що потрапили в ґрунт не обов’язково саме цього агросезону, а й на рік-два раніше! Варіантів «хімічного малюнку» новоутвореної сполуки може бути декілька – від абсолютно безпечної для рослинного організму речовини (за окремими дослідженнями – навіть біологічно активної) і аж до композиції із яскраво вираженими гербіцидними властивостями».

Щоб не потрапити до «гербіцидної ями» науковець радить дотримуватися наступних заходів:

  • науково обґрунтована система сівозмін, уникання повторних просівів та монокультури і, відповідно, ефекту «накладання» гербіциду;
  • адаптована відносно зональних умов система основного та передпосівного обробітку ґрунту;
  • залучення до агроценозів сидеральних та фітомеліоративних культур;
  • інтегрування до системи догляду за посівами механічних способів боротьби із бур’янами;
  • уникання застосування «порогових» норм застосування гербіцидів та їх внесення в критичні фази розвитку культури;
  • комплексне застосування в бакових сумішах з гербіцидами препаратів, що збільшують толерантність культури до діючої речовини (бактеріальні та хелатні добрива, стимулятори росту, імуномодулятори тощо);
  • цілеспрямована робота з відновлення кількості та активності ґрунтомешкаючої мікрофлори як суттєвого чинника зниження фітотоксичного впливу залишків гербіцидів.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

«Контінентал» завершив посадку картоплі

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася посадка картоплі....

Надійний післясходовий захист соняшника, стійкого до імідазолінонів

Вирощування гібридів соняшника за окремими виробничими системами,...

Погода

Kyiv
рвані хмари
15.7 ° C
16.5 °
14.2 °
45 %
0.9kmh
62 %
Вт
18 °
Ср
11 °
Чт
19 °
Пт
22 °
Сб
18 °