10 Серпня 2022

Як підвищити ефективність азотного живлення рослин

Азот – головний елемент для живлення рослин, проте без належного забезпечення іншими поживними речовинами падає не лише врожайність, а й ефективність споживання самих азотних добрив. Розв’язання проблеми – комплексне живлення.

ЧОМУ МІКРОЕЛЕМЕНТИ ВАЖЛИВІ

Для повноцінного розвитку рослинам потрібно близько 20 різних елементів живлення. Доступність 12 з них може бути певною мірою лімітована для рослини. Тому, обмежуючись внесенням лише основних елементів живлення (азотних, фосфорних і калійних добрив), неможливо вийти на максимальні показники ефективності використання добрив. Нестача навіть одного з мікроелементів може стати обмежувальним чинником, що значно зменшить потенційний урожай. Водночас витрачаються й використані добрива. Адже всі мікроелементи суттєво впливають на те, як рослина розвиватиметься і, відповідно, на те, як засвоюватиме такі цінні добрива.

Найважливіший додатковий елемент для азотного живлення – сірка. Поєднання цих двох елементів дає змогу досягти ефекту синергії. Для засвоєння азоту й синтезування білків будь-якій рослині потрібні сірковмісні амінокислоти (цистеїн, метіонін, цистин). За браком сірки споживання азотних добрив сповільнюється, як і розвиток рослини. Нестача 1 кілограма сірки на гектар поля зумовлює 15 кг/га не використаного рослинами азоту.

Цинк також впливає на метаболізм азоту й вироблення білків у рослині. Достатня кількість цинку потрібна для синтезу майже 2800 білків. Від цинку залежить синтез фітогормону ауксину, який впливає на ріст і розвиток кореневої системи рослин.

Процеси росту також залежать від бору, що забезпечує утворення клітинних стінок і синтезування твірних тканин. Бор особливо важливий для бобових, адже посилює утворення бульбочок з азотфіксувальними бактеріями. Без цих та інших мікроелементів рослина не зможе нормально розвиватися навіть за достатньої кількості азоту в ґрунті.

Внесення збалансованих комплексів добрив важливе не лише для розвитку рослин, а й для збереження родючості ґрунтів. Коли рослина не отримує достатньої кількості поживних речовин, вона починає руйнувати біологічну основу ґрунтового шару. Насамперед страждають гумінові речовини. Це схоже на те, що відбувається з людиною під час тривалого голодування: організм починає споживати внутрішні резерви й розчиняти власні тканини. Те саме відбувається із ґрунтом. Щоб не допустити його деградації, важливо давати рослинам увесь комплекс поживних речовин іще до появи очевидних виявів дефіциту елементів живлення.

СПОСОБИ ВНЕСЕННЯ МІКРОЕЛЕМЕНТІВ

Мікроелементи вносять переважно двома основними методами: як листкове живлення та разом з основним живленням через ґрунт. Вибираючи якийсь із цих способів, важливо розуміти, що потреба рослин у мікроелементах, як і здатність їх споживати, різниться на різних етапах онтогенезу. Наприклад, цинк найбільш потрібний кукурудзі під час формування статевих органів і запилення квіток. Якщо цього мікроелемента бракує у ґрунтовому шарі, на цьому етапі його можливо ввести лише по листку.

Схожа ситуація також з бором, який однаково потрібен рослинам впродовж усього періоду вегетації. Цей елемент не переміщається зі старих листків у молоді органи рослини, і в разі його нестачі першими страждають зони росту.

Читати по темі: Мікроелементи в живленні озимих. Доцільність застосування

Проте мікроелементи, внесені по листку, виконують коригувальну функцію й не можуть задовольнити потреби рослини повністю. Для нормального розвитку дуже важливе живлення через кореневу систему. Щоб забезпечити достатню кількість мікроелементів у ґрунті в доступній для рослини формі, їх ліпше вносити разом з основним добривом.

Для цього підійдуть як рідкі, так і тверді добрива. Кожен варіант має свої переваги. Рідкі добрива рівномірніше розподіляються і їх простіше дозувати, тоді як тверді мають пролонговану дію.

Вибираючи тверді азотні добрива з мікроелементами, варто звернути увагу на технологію їх виробництва. Мікроелементи можуть бути або рівномірно розподілені всередині гранули, або ж нанесені у формі плівки поверхневим методом. Перший варіант кращий: під час поступового розчинення гранул відбувається одночасна міграція всіх активних речовин у ґрунт.

КОМПЛЕКСНІ ДОБРИВА ВІД «УМД»

«Українські мінеральні добрива» розпочали виробництво модифікованого сульфату амонію, гранули якого містять рівномірно розподілений азот, сірку й основні мікроелементи. Першими з’являться продукти, пристосовані до потреб трьох найпопулярніших культур: соняшнику, кукурудзи та пшениці. Окрім сульфату амонію, вони міститимуть сполуки цинку й бору. Склад цих добрив – це результат рекомендацій аграрної науки щодо живлення кожної рослини в різних кліматичних і ґрунтових умовах України.

Технологія створення компактованої гранули, з якою працюють «Українські мінеральні добрива», дає змогу просунутися ще далі у створенні спеціалізованих продуктів. У компанії говорять про можливість виготовлення індивідуалізованих добрив, у яких склад і відсоткове співвідношення елементів залежатиме тільки від вимог конкретного покупця.

Рослини ефективніше споживають комплексні добрива на основі сульфату амонію. Одна з причин – підкислене середовище, яке створює сульфат амонію. Більшість рослин найліпше споживають ак­тивні речовини азотної та фосфорної груп у слабокислому середовищі. Дуже часто коренева система рослини спеціально виділяє ферменти, що підкислюють ґрунт навколо кореневого волоска, щоб повніше вбирати потрібні поживні речовини. Добрива «УМД» ще більше спрощують цей процес.

Друга перевага цих продуктів – можливість підібрати комплекс елементів живлення, що сприяє синергетичним зв’язкам і дає змогу максимально ефективно споживати всі внесені поживні речовини. Це не лише спрощує роботу аграріїв, які переважно змушені вносити кожен елемент живлення окремо, а й може додатково підвищити загальну ефективність добрив до 20%.

Вносячи кожен елемент живлення окремо, складно досягти збалансованості. Рослина змушена тягнутися за різними мікроелементами в різні частини ґрунту, якісь елементи залишаються недоступними в певні проміжки часу. Ніколи 100% внесених поживних речовин не потрапляє до рослини. Зазвичай для фосфорних добрив коефіцієнт споживання в одному вегетативному сезоні не перевищує 40%, а для азотних – 60%.

Попередні дослідження показали, що використання збалансованих комплексів уможливлює збільшення цього коефіцієнта на 10–20%. Одночасне внесення всіх потрібних елементів живлення дає змогу рослині ефективно спожити ресурси й суттєво зменшує втрати. Завдяки підвищеній ефективності добрива аграрії можуть вибирати: увести звичну дозу й підвищити врожайність, якщо сорт придатний до цього, чи зменшити обсяги внесення й зекономити гроші.

Зменшення втрат добрив має також позитивний ефект для довкілля: більшу частку введених речовин засвоюють рослини та ґрунтовий шар, тож вони не вимиваються у водойми чи ґрунтові води.

Схожі високоефективні підживлювальні комплекси давно випробували в інтенсивному землеробстві провідні аграрні країни світу, і перехід на них – одна із ключових тенденцій сучасності. Проте в Україні такі комплекси досі використовували дуже обмежено, адже вони належать до преміального сегмента й коштують відповідно. В «Українських мінеральних добривах» кажуть, що виробництво нової вітчизняної лінійки інноваційних добрив UMiD призначене для того, щоб дати вітчизняним аграріям продукт екстракласу за доступною ціною.

Logo-UMF-Ua0 800 331 642 (безкоштовно в межах України)
www.umf.com.ua

Сергій Рубан, директор з маркетингу і нових продуктів компанії «Українські мінеральні добрива»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Вплив умов навколишнього середовища на поглинання елементів живлення рослинами

Сучасні технології вирощування сільськогосподарських культур передбачають застосування...

«Сіль» у добривах. Коли варто контролювати

Збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції в Україні...

Погода

Kyiv
хмарно
18.7 ° C
19.8 °
18.7 °
81 %
0.5kmh
100 %
Ср
23 °
Чт
27 °
Пт
25 °
Сб
30 °
Нд
35 °