Однією із найбільших проблем органічного землеробства є бур’яни. В звичайному землеробстві ситуацію із забур’яненістю полів завжди можна врятувати за допомогою хімічних препаратів. В органічному землеробстві «хімія» категорично заборонена.
Голова ТОВ «Жива нива» (Житомирська обл.) Олексій Язиков поділився досвідом боротьби з бур`янами у власному господарстві.
«В органічному землеробстві бур’янів багато, вони швидко ростуть, єдиний спосіб боротьби з ними – механічний. Також, щоб не було бур’янів, треба досягнути, щоб верхній шар грунту (2-3 см) завжди був сухий. Для цього його постійно потрібно ворошити. За сезон такі операції проводимо від одного до п`яти разів.
Зокрема, непросто боротися з бур’янами в посівах сої. Проте урожайність сої в органічному землеробстві може бути навіть вищою (у нашому випадку на 15 %), ніж після обробітку хімічними препаратами (вони «присаджують» культуру в рості). Але це за умови, що в органічній сої не буде бур`янів.
Після посіву, до того, як соя зійде, ми використовуємо штригельну борону. Знищуємо бур’яни в стані «білої ниточки», коли вони мають коріння не більше 2-3 см. Якщо проходить дощ, ця «ниточка» знову з’являється і знову запускаємо штригельну борону.
У стадії вегетації використовується роторна борона. Це – два основні агрегати, які допомагають підтримувати чистоту полів. На піщаних землях з бур’янами боротися легше. Саме тому «органіка» найкраще вдається на піщаних землях», – розповів Олексій Язиков.
ТОВ «Жива нива» засновано 2002 року. Обробляє 4,2 тис. га сільгоспугідь, на яких вирощує органічну сою (3,3 тис. га), озиму пшеницю, спельту, кукурудзу, гречку й гарбузи. Підприємство є одним із найбільших органічних господарств України, де застосовують інноваційні технології.