25 Жовтня 2021

Знайдено спосіб підвищити стійкість культур до змін клімату

Зміни клімату ускладнюють вирощування культур та вимагають залучення додаткових ресурсів (на вологозабезпечення, підживлення, обробку пестицидами, тощо). Але навіть такий підхід інколи буває нездатним зберегти здоров’я культури та отримати гарний урожай.

В такому випадку вихід є – штучно підвищити адаптивність рослини до агресивних зовнішніх факторів. Генетики знайшли спосіб як це зробити – шляхом редагування генів – видалення або переміщення фрагментів ДНК у геномі.

Редагування генів – це тип розведення рослин, при якому вчені використовують молекулярний інструмент, такий як CRISPR, для цілеспрямованого вдосконалення ДНК рослини, як правило, працюючи виключно у власній родині рослини. Наприклад, вчені використовували редагування генів, щоб ідентифікувати ген у помідорів, який може бути непрацездатним, щоб зробити помідори більш толерантними до нагрівання.

Під час значного прориву в 2018 році вчені виявили, що, змінюючи експресію гена, який міститься у всіх рослинах, вони можуть підвищити ефективність використання води рослиною на 25%.

Високі температури гальмують ріст рослин, призводять до швидкої втрати вологи, засихання, але редагування генів може допомогти вирішити проблему.

Дослідницькі групи виділили гени рослин рису, які можуть допомогти культурі переносити збільшення кислотності ґрунту, зумовлене змінами клімату. Ці генетичні характеристики можна точно імітувати в регіонально важливих сортах рису, щоб зробити рослини більш стійкими.

Вчені також вивчають редагування генів у комах-шкідників, яке можна використовувати для придушення їх популяції. У майбутньому це може захистити врожаї від таких небезпек, як рої сарани, що прокотилися по Східній Африці та знищили сільськогосподарські угіддя в 2020 році.

innovature.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Осіннє застосування гербіцидів: альтернатива чи необхідність?

Останні десятиліття характеризуються стрімким глобальним потеплінням та...

Електричний трактор економить виноградному господарству 2600 доларів на рік

Скільки грошей заощаджує електричний трактор з точки...

Погода

Kyiv
чисте небо
6.7 ° C
7.6 °
5.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Пн
8 °
Вт
12 °
Ср
11 °
Чт
13 °
Пт
15 °