28 Березня 2024

Як вирощують озимі культури в умовах жорсткої посухи – досвід агрокомпанії

Досвідом ділиться Сергій Ларкін – головний агроном ТОВ «Золоті ставки», яке розташоване в Олександрівському районі Донецької області. Господарство обробляє близько 4 тис. га землі.

«Упродовж останніх років у нашій місцевості спостерігається жорстка посуха. За минулу зиму, наприклад, випало міліметрів з 80 опадів. Раніше у нас було по 240-260 мм. Навесні також випало 12  мм, плюс вдарили морози. Через це ми втратили 250 га озимого ріпаку. Озимий ячмінь також двічі навесні впадав в анабіоз. Але потрібно не опускати руки, а працювати з вологою, яка є в грунті», – розповідає Сергій.

На даний час в господарстві посіяно 1140 га озимої пшениці, 150 га озимого ячменю, 1600 га соняшнику і залишилося 450 га «вцілілого» озимого ріпаку.

«Ми майже повністю практикуємо технологію нульового обробітку ґрунту. По-перше, це дозволяє знизити витрати на пальне. По-друге, наша технологія дозволяє отримувати найвищі результати по району. Так, якщо середня врожайність озимої пшениці в нашій місцевості минулого року через посуху склала 24-25 ц/га, то ми збирали по 37 ц/га. При цьому озимий ріпак продемонстрував прекрасні для регіону показники: 34 ц/га. Окремі поля давали навіть по 44 ц/га. Найкраще себе показують гібриди DSV і Lembke. До речі, вони як раз і вижили цієї весни, а гібриди інших виробників довелося переорати. Озима пшениця у нас вся одеської селекції і показує себе чудово», – ділиться досвідом агроном.

У господарстві практикують досить бюджетну технологію вирощування сільгоспкультур, розраховану на отримання стабільної врожайності в посушливих умовах.

«При посіві озимої пшениці та ріпаку ми вносимо 100 кг/га амофосу. Потім, вже в якості підживлення, даємо аміачну селітру по ситуації. На пшениці – приблизно 250 кг/га, а на ріпаку – до 320 кг/га. Листове підживлення не практикуємо взагалі – виходячи з нашого досвіду користі від нього немає. Єдине, на озимому ріпаку обов’язково вносимо бор», – каже Сергій Ларкін.

Технологія захисту рослин тут також досить бюджетна.

«Обов’язково протруюємо весь посівний матеріал. Бажано, щоб до складу протруйника входили фунгіцидний та інсектицидний препарати. На пшениці робимо тільки одну фунгіцидну обробку – між кущінням і колосінням. Проте інсектицидних обробок потрібно дві – в фази кущіння і колосіння. Оскільки дуже серйозно активізувалися різні шкідники рослин», – пояснює агроном.

На думку агронома, для того, щоб отримувати хорошу врожайність у посушливих умовах, необхідно дотримуватися наступних елементів технології:

  • звести до мінімуму обробіток грунту, оскільки через це втрачається волога;
  • всі польові роботи виконувати вчасно;
  • дуже обережно вносити добрива і пестициди.

«Я спостерігав, що на полях, де ми не давали жодних препаратів, врожайність була набагато вищою, ніж там, де вносили щедро. Виходить, що в посушливих умовах інтенсивне внесення препаратів і добрив навпаки може зашкодити та увігнати рослини в стрес», – стверджує Сергій Ларкін.

Агроном придивляється і до нових, більш стійких до посухи культур. Так, у нього є позитивний досвід вирощування амаранту, одна тонна зерна якого коштує 25 тисяч гривень. Сергію вдалося виростити якраз тонну чистої продукції, що дозволяє назвати цю культуру досить вигідною для степової зони.

agropravda.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Британські вчені знайшли спосіб захисту садів з меншою кількістю «хімії»

Науковці Редінзького університету (Велика Британія) провели цікаве...

Шкідники і хвороби озимих зернових: якою є поточна ситуація

За інформацією Держпродспоживслужби, у Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській,...

Погода

Kyiv
хмарно
15.3 ° C
15.4 °
13.1 °
59 %
1.3kmh
89 %
Чт
16 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °