17 Травня 2022

Як виявити і боротися зі сніговою пліснявою озимого жита

Снігова пліснява (Microdochium nivale) є одним із небезпечних паразитів проростків озимого жита.

При високій атмосферній вологості та накопиченні вуглекислого газу під постійним сніговим покривом, Microdochium nivale може призвести до паразитарних зимових втрат і викликати необхідність зміни посівних площ.

Основні симптоми

Початкове ушкодження помітне вже восени. Нерівномірність сходів жита іноді може бути спричинена зараженням сніговою пліснявою. Будучи зараженими, штопороподібні, покручені проростки неспроможні заглиблюватися в ґрунт.

Хворобу особливо легко можна помітити після сніготанення. Загиблі рослини, покриті білувато-рожевим грибковим міцелієм, щільно прилягають до ґрунту. Чорно-коричневі плодові тіла виділяються на фоні ураженої тканини.

Microdochium nivale може також вражати колосся, листові пазухи та пластинки. Типовими є дифузно розташовані великі овальні плями. Поширення в межах хлібостою відбувається за рахунок наростання міцелію під сніговим покривом або за участю спор конідій та аскоспор, які формуються на загиблих рослинах і передаються здоровим рослинам вітром, дощем або комахами.

Microdochium nivale — насіннєва або солом’яна — переважно утримується в добре розвиненому хлібостої жита при високій вологості та температурах, близьких до точки замерзання. Сніговий покрив, що довго не тане на незамерзлому ґрунті, є особливо сприятливим для розвитку грибка. На рівні основи кореневої шийки патоген поширюється з насіння або ґрунту через кореневу шийку.

Профілактичні агрономічні заходи

  • Правильна обробка решток урожаю злаків і трав у ґрунті (знищення пирію повзучого).
  • Правильно вибрана пора для сівби – не занадто рання.
  • Відмовляйтесь від застосування гербіцидів в разі занадто пізніх сходів восени, вибирайте гербіциди, які краще переносяться рослинами і більшою мірою відповідають місцевим умовам.
  • Не вирощуйте зернові після зернових або зернових після трави на ділянках, де існує загроза снігової плісняви.
  • Важливим є своєчасне внесення азотних добрив навесні.

Протигрибкові заходи

Зараженість проростків можна знизити шляхом протруювання насіння. Із зараженням листя та колосся можна ефективно боротися, застосовуючи цільові фунгіцидні заходи.

Боронування необхідне лише в разі густоти стояння менше 40% від цільового значення або в разі значних прогалин у густоті стояння.

kws.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Окупанти знищили єдиний в Україні генетичний банк рослин

Російські солдати повністю знищили єдиний в Україні...

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

«Контінентал» завершив посадку картоплі

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася посадка картоплі....

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °