26 Жовтня 2021

Як визначити скільки азоту потребують посіви озимих навесні

Стартова доза мінерального азотного добрива розраховується так, щоб вся сума грунтового азоту була достатньою для розвитку рослини до холодів.

Потім, в перші дні пробудження після перезимівлі, інша частина азоту, яка не затребувана за час дощової осені і м’якої зими, може виявитися вимитою з продуктивних горизонтів. В такому випадку навесні, до моменту відновлення вегетації, рослини залишаться майже без азоту, тому реальну кількість доступного азоту в ґрунті потрібно визначити якомога раніше.

Кращий термін для відбору грунтових проб – короткий часовий проміжок між відмерзанням грунту (приблизно на 60 сантиметрів) і початком активного розвитку озимих.

Як правило, відбір проб проводять з двох ярусів, це – 30 і 60 см. Але для більш розгорнутого аналізу відбирають проби з трьох глибин: 20 сантиметрів, 40 сантиметрів і 60. Кожна відібрана проба транспортується в окремому пакеті, для точного визначення вмісту азоту.

За допомогою аналізу ґрунту визначають вміст нітратного і амонійного азоту. Всю суму фактичного запасу перераховують в кілограми на гектар. Виходячи з цієї інформації, отримуємо дані, скільки ще азоту необхідно внести на кожне поле.

Для більш розгорнутого аналізу так само проводять листову аналітику, яка показує, скільки азоту (фосфору і калію) знаходиться в самих рослинах.

Такі проби відбирають у весняний період кущіння зернових, коли починається активний набір вегетативної маси. Якщо норма азоту перевищує показник більше ніж 60 кг на гектар, тоді необхідно норму, яка ще необхідна рослинам, розділити на два внесення. Перше внесення повинно бути 40% від залишку обсягу, який необхідний для високого врожаю. Його проводять в період, як тільки зійшов сніг і можна виїхати в поле.

Решту 60% добрив вносять наприкінці кущіння, початку виходу в трубку, коли рослини досягають висоти 20-25 сантиметрів. На даному етапі не можна допускати перенасичення рослин азотом, так як при надлишку азоту рослини починають активне нарощування вегетативної маси. Зростання стебел буде збільшуватися, що в майбутньому може призвести до вилягання посівів під вагою колоса при інтенсивних поривах вітру.

Якщо сталося передозування азотними добривами, то виходом буде внесення регуляторів росту, так званих ретардантів. Вони призупинять розвиток надземної частини рослин у висоту і дозволять зміцнити стебла.

posivna.com.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Компанія «Сингента» запускає новий сезон аграрного реаліті-шоу на YouTube

20 жовтня на YouTube-каналі компанії «Сингента» стартував...

Компанія McConnel розробила автономний обприскувач

Компанія McConnel спільно з університетом Harper Adams...

Ціни на ріпак знову досягли рекордного рівня

Зростання вартості ріпаку відбулося через подорожчання нафти...

Погода

Kyiv
чисте небо
8.6 ° C
10.2 °
7 °
51 %
0.9kmh
0 %
Вт
8 °
Ср
10 °
Чт
14 °
Пт
13 °
Сб
15 °