22 Травня 2022

Як забезпечити отримання сталих високих врожаїв у реаліях сьогодення

Основне питання, яке традиційно цікавить кожного сільгоспвиробника, – як отримати максимальний прибуток із гектара площі. Та щосезону аграрії стикаються з новими викликами, які стають на заваді здійсненню їхніх планів.

До, здавалося б, уже звичних кліматичних перипетій в цьому сезоні додалась іще одна суттєва проблема – зростання цін на добрива, що призвело до значного збільшення собівартості продукції. Наприклад, якщо іще минулого року затрати на вирощування одного гектара кукурудзи становили 25–30 тис. грн, то за сьогоднішніх реалій вони вже наближаються до 40–50 тис./га.

Втім, подорожчання добрив є проблемою для аграріїв у всьому світі. І якщо раніше ми говорили про недостатній рівень використання добрив – за цим показником ми значно відставали від західної Європи, то сьогодні багато українських господарств уже наздоганяють, а часто і переганяють своїх європейських колег. Водночас рівень урожайності отримуємо чомусь нижчий, хоча господарюємо, як правило, на кращих ґрунтах.

У нинішній ситуації багато аграріїв почали аналізувати, які добрива вони застосовують і у якій кількості. Адже у більшості випадків мінеральні добрива вносились неконтрольовано, врожайність культур зростала, але й перевитрати часто були значними. При цьому погіршувався і стан ґрунту, негативно впливаючи на реакцію ґрунтового розчину.

Отже, в сучасних реаліях, щоб залишатись конкурентними на світовому ринку, нам слід переглянути свої підходи до систем удобрення.

Читати по темі: Підживлення рослин по мерзлоталому ґрунту

Але не лише підняття цін на добрива сьогодні непокоїть виробників. Більшість господарств мають проблему з перенасиченням сівозмін певними культурами, наприклад кукурудзою, яка залишає після себе значну масу рослинних решток. Розкладання цих решток може тривати понад 2–3 роки, що негативно впливає на посіви наступних культур (призводить до зріджених сходів, підвищення інфекційного фону в ґрунті).

В такому випадку не варто нехтувати деструкторами. Наприклад, вчасне і правильне застосування біопрепарату Бактим пришвидшує розкладання решток після врожаю і покращує вміст у ґрунті поживних речовин і гумусу. Як показали дослідження, проведені на пожнивних рештках кукурудзи, вже наступної після застосування препарату весни вони майже повністю розклались, тоді як на контрольному варіанті рештки зустрічались ще й наступної осені.

Завдяки покращенню розкладання пожнивних решток можна також збільшити доступність елементів живлення для рослин у ґрунті, що дасть змогу дещо зменшити норми внесення мінеральних добрив, отримуючи при цьому той самий урожай.

Ще одне важливе питання – ефективність захисту культур від шкідливих організмів. Незважаючи на досить широкий перелік засобів захисту рослин, які присутні на українському ринку, минулий сезон показав, що багатьом господарствам не вдалось впоратись із навалою хвороб і бур’янів. Серед основних причин, що призвели до зниження ефективності систем захисту рослин, – вибір малоефективних препаратів для контролю тих чи інших шкідливих організмів або ж застосування їх не в оптимальний час чи не у відповідній нормі. Відмічається також зростання резистентності окремих шкідливих організмів до певних хімічних речовин.

Наприклад, у минулому сезоні на посівах цукрових буряків повсюдно можна було спостерігати ураження церкоспорозом. Цю хворобу виробники називають однією з основних проблем на полях цукрових буряків, і в останні роки ситуація лише загострюється.

Церкоспороз – одна з основних проблем на полях цукрових буряків
Церкоспороз – одна з основних проблем на полях цукрових буряків

Хибний вибір фунгіцидів для перших обробок не дає можливості зупинити хворобу, призводячи до її подальшого поширення, а використання діючих речовин з одного хімічного класу швидко формує резистентність у патогена.

Слід пам’ятати, що боротися з церкоспорозом потрібно вже на початкових стадіях розвитку культури, використовуючи якісні дієві продукти, щоб не дати патогену розмножитись. Інакше подолати хворобу в наступні хвилі її поширення вже буде неможливо.

Фузаріоз – іще одна проблема, з якою стикається більшість агрономів. Хвороба є однією з найбільш шкодочинних на зернових колосових культурах. Значне поширення і відсутність вузької спеціалізації в ураженні рослин-господарів обумовлюють постійну наявність в агрофітоценозах культурних рослин численних грибів різних видів Fusarium – збудників кореневих гнилей та хвороб вегетативних і генеративних органів рослин.

За даними багатьох науковців, від ураження фузаріозами недобір урожаю пшениці може досягати 5–15% щорічно, а в умовах епіфітотій – іще більше. Але головна проблема цієї хвороби в тому, що вона значно погіршує якість зерна, роблячи його малопридатним для споживання.

На практиці доволі часто буває, що виробники зменшують норми витрати фунгіцидів і протруйників або ж обирають препарати, мало ефективні проти фузаріозу. Все це суттєво ускладнює боротьбу з хворобою й не дає очікуваного результату. Наприклад, дедалі частіше трапляються випадки, коли рекомендована для використання в Україні доза того ж тебуконазолу – 240 г/га вже не забезпечує необхідну ефективність контролю фузаріозу. Водночас досить часто виробники занижують і цю норму. Для порівняння: в Німеччині для контролю цієї хвороби тебуконазол сьогодні вносять у дозі 400–500 г/га.

В останні роки виробники відзначають також підвищення шкодочинності кореневих гнилей у посівах зернових культур і цукрових буряків. Ураження кореневими гнилями можуть бути зумовлені різними збудниками. Їх контроль полягає насамперед у попереджувальних заходах, ефективність яких, знову ж таки, значною мірою залежить від обраних препаратів і термінів їх застосування.

Ураження посівів кореневими гнилями. Контроль хвороби полягає насамперед у превентивних заходах
Ураження посівів кореневими гнилями. Контроль хвороби полягає насамперед у превентивних заходах

Досить поширеною помилкою при захисті від кореневих гнилей є обприскування посівів фунгіцидами, які за мобільністю характеризуються як акропетальні, тобто такі, що рухаються в рослині лише у висхідному напрямку (вгору) і просто не здатні захистити її від хвороби.

Одним із препаратів, який може підвищити ефективність систем захисту не тільки від грибних, а й від бактеріальних хвороб, а також стійкість рослин до стресових умов, є стимулятор росту, антистресант – Алгомель Пуш. Основними особливостями цього продукту є стимулювання розвитку кореневих волосків, сприяння кращому поглинанню елементів живлення, прояв фунгіцидних властивостей завдяки низхідному (базипетальному) переміщенню препарату по рослині, що дає змогу вирішити проблему кореневих гнилей.

Трапляються непорозуміння і з внесенням мідьвмісних препаратів, які застосовуються для контролю більшості грибних хвороб і бактеріозів.

Відомо, що для рослин мідь відіграє подвійну роль: сприяє активному фотосинтезу та захищає їх від патогенів. Мідьвмісні фунгіциди проявляють контактну дію, а тому в сучасних формуляціях значна увага приділяється стійкості препарату до змивання з листя. Новим препаратам притаманна краща розчинність, вища ефективність.

Втім, окрім формуляції, не варто забувати й про те, що ефективність мідних фунгіцидів підвищується за рахунок зменшення розміру частинок міді у препараті, який не повинен перевищувати 0,5 мікрона. На це також важливо звертати увагу при виборі того чи іншого продукту.

Є й низка інших питань, які сьогодні турбують аграрія: як зменшити норму використання добрив, при цьому не втративши у врожайності; в який спосіб їх краще внести; як не помилитися з вибором пестицидів і обрати оптимальну дієву систему захисту для певної культури.

Про все це ми будемо розповідати на сторінках нашого журналу впродовж сезону 2022 року. Разом із представниками компанії «Сервіс-Агрозахід» ми на прикладі кількох провідних господарств України продемонструємо ефективність сучасних технологій в дії, проаналізуємо доцільність і результат того чи іншого агрозаходу, обґрунтуємо норми та фази застосування окремих препаратів, поділимось власними спостереженнями.

Основна мета – забезпечити отримання сталих високих врожаїв і оптимізувати витрати на технологію. Отож до зустрічі на сторінках журналу!

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
10.7 ° C
11 °
9.8 °
89 %
0.5kmh
100 %
Нд
10 °
Пн
16 °
Вт
19 °
Ср
22 °
Чт
20 °