01 Липня 2022

Як захистити сходи соняшнику від шкідників і грибних хвороб

Основні збудники хвороб соняшнику – гриби різних класів. У польових умовах частіше зустрічається комплекс змішаної інфекції. Не слід забувати за істотний вплив на рослини і бактеріальної інфекції, яка, в основному, є наслідком після грибного зараження – запевняють науковці ВНІС (Всеукраїнського наукового інституту селекції).

Характерним для більшості збудників грибних хвороб соняшнику є високий температурний режим їх розвитку та особливості способу передачі інфекції між рослинами.

Більшість патогенів передаються до нової рослини через рослинні рештки, ґрунт та насіння. Тому надзвичайно важливо забезпечити надійний захист молодих проростків соняшнику від шкідливої дії патогенів на початкових етапах розвитку рослини та протягом вегетації. Це можливо лише створивши надійний фунгіцидний бар’єр на насінині.

Ефективними інгібіторами розвитку фузаріозів є такі діючі речовини, як флудиоксоніл, металаксил-М.

Від несправжньої борошнистої роси (пероноспорозу) – металаксил-М (за рахунок системних якостей цієї речовини досягається також захист молодих рослин від аерогенного поширення інфекції).

Проти збудників альтернаріозу, ризоктоніозу, бактеріозу, несправжньої борошнистої роси, вугільної гнилі – ефективною є діюча речовина тирам (діє контактно, завдяки чому досягається захист від насіннєвої та ґрунтової інфекції).

Проти білої та сірої гнилей, фомозу, фомопсису, фузаріозу, вертицильозу, пліснявіння насіння – ефективним є тіабендазол (речовина системної дії, зупиняє розвиток хвороб на поверхні насіння та всередині його, захищає від проникнення інфекції з ґрунту).

Діюча речовина флудіоксоніл – контактний фунгіцид широкого спектру дії із подовженою активністю. Обмежено поглинається насінням і мало переміщується у сходах, але знижує ріст міцелію патогенів.

Враховуючи, що для повноцінного захисту насіння та проростків соняшнику однокомпонентного препарату недостатньо, слід застосовувати комплексні фунгіциди.

Науковці ВНІС рекомендують звернути увагу на обробку придбаного насіння згаданими вище діючими речовинами, оскільки обробка цими препаратами може  забезпечити захист насіння та проростків соняшнику на початкових етапах розвитку культури.

Враховуючи, що сівозміна насичена такими культурами як соняшник, ріпак, соя, зернова група – заселеність грунтовими шкідниками надзвичайно висока. Ковалики (дротяники), мідляки, довгоносики, хрущі, личинки совок та лугових метеликів наносять дуже великої шкоди молодим проросткам соняшнику і, навіть, призводять до істотного зниження густоти.

Саме тому необхідно провести інсектицидний захист посівного матеріалу. Дієвими і ефективними є такі діючі речовини як: імідаклоприд, тіаметоксам, біфентрин, фіпроні, діазинон (грунтовий інсектицид проти капустянки).

Проти гусені лускокрилих шкідників застосовують мікробіологічні препарати на основі Bacillus thuringiensis, так звані Bt-препарати (аналоги: бітоксибацилін і лепідоцид).

Лише комплексний підхід до захисту рослин від обробки насіння до припинення вегетації соняшнику забезпечить реалізацію максимального генетичного потенціалу будь-якого гібриду на полі.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °