Як застрахувати посіви від складної осені?

247
Як застрахувати посіви від складної осені?

У зоні ризикованого землеробства фермер досягає успіху, якщо пам’ятає основне правило: кожен сезон може виявитися складним, отже, працювати потрібно так, щоб гарантовано отримати рентабельний рівень врожайності. Час від часу погода сприяє високій продуктивності посіву, та чи є сенс розраховувати лише на удачу? На практиці успіху досягає той, хто постійно підвищує мінімальну планку врожайності за будь-яких умов.

ДЕФІЦИТ ВОЛОГИ

Одна з найгостріших проблем ризикованого землеробства – посуха. І коли говорять про складну осінь, найчастіше йдеться про два випадки: повну відсутність опадів або, що найстрашніше, провокаційні опади. Тобто кількість вологи достатня, щоб зернівка проросла, але не мала можливостей для подальшого розвитку рослини. Якщо ж насінина могла дочекатися опадів у сухій землі, то сходи будуть приречені на загибель.

ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ

Щоб підвищити шанси рослини на виживання, треба провести обробку таким препаратом, який допоможе посіву прорости якомога швидше, допоки є волога. Потім важливо, щоб молодий корінець дотягнувся до зволоженого шару ґрунту і продовжив свій розвиток. Адже більш глибокі шари (10–15 см і глибше) рідше пересихають восени, аніж поверхня ґрунту. Визначальним чинником є і дружність сходів. Якщо зійде тільки половина рослин, вони використають всю вологу і не дадуть шансу іншій половині. В підсумку посів буде зріджений і не зможе закрити проблему бур’янів.

Щоб задовольнити всі ці вимоги, рекомендуємо під час обробки насіння додавати 0,25–0,5 л/т Радіфарму. Польовий досвід показав, що така обробка може пришвидшити ранній розвиток посіву на 3–5 днів, покращиться і загальна схожість. Після обробки Радіфармом контакт із сухою насіниною буде мінімальним, препарат найбільше залишиться зовні. Тому він не спровокує рослину до проростання в сухій землі.

ЗА ПОСУХИ – НЕДОСТУПНИЙ ФОСФОР

Фосфорні добрива досить специфічні та дорогі, тому їх часто виключають із технології. Вони мають дві ключові особливості: погану розчинність у воді та дуже пролонговану дію. Кожна гранула суперфосфату поступово використовується впродовж трьох років, але це відбувається надто повільно.

Коли осінь не тішить опадами, традиційні гранульовані добрива просто не розчиняються у воді. Після проростання рослина відчуває їх нестачу ще й тому, що гранули часто містяться надто глибоко. Навіть за внесення під культивацію добриво поширюється дуже нерівномірно і залишається у сухому шарі ґрунту. Відтак насінина, якій до живлення не вистачає буквально сантиметра, відчуває сильну його нестачу.

ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ

Останніми роками дедалі частіше використовують рідкі стартові добрива. За ефективністю вони поступаються мікрогранульованим, та в разі посухи стають найкращим рішенням. Чим відрізняється рідке стартове добриво від звичайного водорозчинного? Найчастіше – вищою ціною та меншою кількістю елементів живлення. Тому розумні й економні землероби, що мають аплікатори для внесення рідких добрив, почали використовувати комплексні добрива для фертигації.

Наприклад, монокалійфосфат містить приблизно 22,7% фосфору та 28% калію. На ранніх етапах розвитку озимина не потребує інтенсивного калійного живлення (до моменту яровизації), тому такий склад стартового добрива не найбільш доцільний.

На більшу увагу заслуговує моноамонійфосфат (MAP), що містить близько 12% азоту та 60% фосфору. Та найкращі результати показують комплексні добрива, що мають всі три елементи живлення з підвищеним вмістом фосфору. Відмінні результати продемонстрував Мастер 13:40:13. Фосфор у добриві міститься у високій концентрації (40%) і добре розчиняється у воді. Додатково добриво містить бор і хелати міді, заліза, марганцю та цинку, що дуже потрібні молодій рослині на старті. Можливе внесення разом із гуміновим стимулятором росту Agriflex Humic (0,1–0,2 кг/га).

ПРОБЛЕМА З ЖИВЛЕННЯМ НА ВАЖКИХ І БУФЕРНИХ ҐРУНТАХ

Чи помічали ви, що віддача від добрив може значно зменшуватись? Це особливо актуально в осінній період, коли не вносяться високі дози селітри. Справа в тому, що нітратний азот у селітрі полегшує проникнення в рослину мікроелементів, які відіграють важливу роль. Та, на жаль, він може знизити перезимівлю й повністю вимивається із ґрунту до весни. На важких і буферних ґрунтах ця проблема загострюється значно помітніше, адже така земля просто вбирає поживу в себе. Запитайте себе, чому чорнозем такий багатий на елементи живлення? Бо він просто не хоче їх віддавати, навіть рослині.

ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ

За нейтральної та лужної реакції ґрунту прості солі (сульфати) стають малоефективним засобом для поповнення запасу мікроелементів. Щоб не ризикувати зеленою масою молодого посіву, мікродобриво можна нанести просто на насіння. Це дасть можливість уникнути затрат на обприскувач і внести добриво безпосередньо у прикореневу зону.

Однак важливо підібрати таке мікродобриво, що буде сумісним з укорінювачами та пестицидами.

Недорогим, але дієвим рішенням може стати обробка насіння Валагро ЕДТА Мікс 5, що добре поєднується з Радіфармом. 1 кг добрива вистачить на 4 тонни насіння. Затрати орієнтовно становитимуть від 20–30 грн/га.

Добриво містить магній (5%), бор (0,5%), молібден (0,1%), хелати міді (1,5%), заліза (4%), марганцю (4%), та цинку (1,5%). Ці елементи повністю задовольняють потреби всіх культур на ранніх фазах розвитку.

ПОКРАЩЕННЯ ПЕРЕЗИМІВЛІ РІПАКУ

Перезимівля озимого ріпаку залежить від багатьох чинників, та найважливіший – ступінь розвитку рослини. Немає одного рішення, що дало б змогу забути відразу про всі проблеми на ранніх і пізніх посівах. Та в будь-якому випадку ріпак потребує доброго фосфорного живлення. Перший варіант (для посушливих регіонів) було описано трохи вище, але певні ризики викликають і прохолодні дні, адже фосфор погано доступний за температури ґрунту менше ніж 18°С.

Ще за радянських часів рекомендувалося вносити при сівбі не менше ніж 20 кг/га фосфорних добрив. Але традиційна гранула «мінералки» дуже нерівномірно лягає у ґрунт і довго лежить не розчиняючись. Тому для успішного старту культури рекомендовано вносити аплікаторами мікрогранульоване добриво.

Гідний варіант – застосування добрива Мікро НП (від 15 до 40 кг/га). Воно містить 30% розчинного фосфору, 4% амонійного азоту, що сприяє розвитку кореневої системи, хелат цинку та стимулятор росту коренів.

БЛИЖЧЕ ДО ТЕХНОЛОГІЇ

Взявши до уваги всі названі чинники, можна сформувати деякі конкретні рекомендації. Для обробки насіння озимих варто використовувати 0,25–0,5 л Радіфарму та 0,25 кг Валагро ЕДТА Мікс 5 на тонну насіння в одній суміші з протруйником. На ріпаку доза буде вищою: 0,5–1 л Радіфарму та 0,25–0,5 кг Валагро ЕДТА Мікс 5 на тонну насіння.

При сівбі, за наявності аплікаторів для мікрогранульованих добрив, доцільно внести в рядок 15–40 кг/га Мікро НП. Якщо вологи у ґрунті зовсім мало, то вносимо 15–20 кг/га Мастер 13:40:13 на 50–150 л води як рідке стартове добриво. Чим менше фосфорних добрив було внесено в основне удобрення, тим більше потрібно внести Мастера при посіві.

Складна осінь має одну помітну відмінність від вдалої. Комфортні умови восени дають можливість мінімізувати витрати на вирощування і отримати задовільний врожай. Складна ж осінь поділяє агрономів на тих, хто піклувався про свої рослини, і тих, хто з порожніми кишенями скаржиться на негоду. Для перших ми пропонуємо перевірені часом рішення з гарантованою ефективністю.

Володимир Горний, маркетолог, ТОВ «Агрісол»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram