Високопродуктивна сівба навіть у важких умовах

451
«Компакт-Солітер 9». Високопродуктивна сівба навіть у важких умовах

До сучасної посівної техніки сьогодні висувається низка агротехнічних вимог. Цим вимогам повністю відповідають посівні агрегати виробництва компанії LEMKEN (Німеччина). Повний спектр посівної техніки цього виробника досить широкий – він налічує кілька десятків моделей і модифікацій із різноманітними базовими параметрами: шириною захвату, об’ємом бункера, можливістю одночасного внесення мінеральних добрив тощо. Для ґрунтово-кліматичних і організаційно-господарських умов України більше за інші підходять агрегати «Компакт-Солітер 9».

Нова посівна комбінація «Компакт-Солітер 9» виготовляється з робочою шириною захвату 3, 4 та 6 м і демонструє високу якість та ефективність сівби у різних виробничих і ґрунтово-кліматичних умовах роботи.

При вирощуванні зернових культур і ріпаку зростає потреба у посівних комбінаціях, які дають змогу вносити мінеральні добрива. Тому, окрім наявної чотириметрової посівної комбінації, компанія LEMKEN вивела на ринок більш продуктивний агрегат із шириною захвату шість метрів та можливістю внесення гранульованих мінеральних добрив у міжряддя. Застосовуючи такий посівний агрегат як за традиційної, так і консервуючої технології ґрунтообробки, можна забезпечити відмінний розвиток молодих рослин.

Для підвищення ефективності сівби та адаптації до різноманітних умов використання посівні комплекси «Компакт-Солітер» можуть постачатися як з короткою дисковою бороною «Геліодор», так і з ротаційною «Циркон». Напівсферичні зубчасті диски компактної дискової борони «Геліодор» забезпечують інтенсивне перемішування та рівномірне вирівнювання ґрунту. «Геліодор» складається із двох рядів зубчастих напівсферичних дисків діаметром 465 мм і товщиною 5 мм, які закріплені індивідуально. Для збільшення інтенсивності обробітку напівсферичні диски з міжряддям 125 мм розташовані у два ряди зі зміщенням. Глибина ходу дисків регулюється гідравлічно, а за допомогою шкали можна контролювати встановлену глибину обробітку.

Для високопродуктивної сівби навіть у найважчих виробничих умовах посівна комбінація «Компакт-Солітер» із шириною захвату 6 м може оснащуватися ротаційною бороною «Циркон 10», яка забезпечує поверхневий, швидкий та інтенсивний, або глибокий інтенсивний обробіток. Такі параметри роботи ротаційної борони, як глибина обробітку, частота обертів роторів, положення робочих органів і поступальна швидкість руху налаштовуються індивідуально. Таким чином, за один робочий прохід готується ідеальне посівне ложе.

Комбінація «Компакт-Солітер» обладнана дводисковими сошниками OptiDisc, які відмінно працюють як на стерні, так і на мульчованому полі. Такі сошники із напрямними роликами глибини, що мають гумову шину, навіть за нерівної поверхні ґрунту точно висівають насіння на однакову глибину. Напрямна подвійного диска залишається на постійній глибині на різних ґрунтах і за підвищених швидкостей. Притискний ролик придавлює насіння, що забезпечує оптимальну глибину його загортання незалежно від вологості ґрунту, створюючи таким чином належний контакт насіння із ґрунтом, що є передумовою для дружних сходів і високих урожаїв.

«Компакт-Солітер 9» -1Оригінальною є автоматична система регулювання тиску на сошники, яка застосовується на посівних комбінаціях «Компакт-Солітер». Ця система забезпечує постійну глибину загортання насіння незалежно від зміни ґрунтових умов (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо) та швидкості руху посівного агрегату. Серійне центральне механічне налаштування тиску (до 45 кг), що діє на дводискові сошники OptiDisc з роликом ведення глибини, створює умови для цього. За необхідності працювати з більшим, до 70 кг, тиском можна замовити гідравлічне регулювання.

Особливістю паралелограмної підвіски сошників на «Компакт-Солітер» є те, що, на відміну від конкурентів, паралелограм на машинах LEMKEN не є абсолютно жорстким у плані кінематики. Завдяки цьому поверхню ґрунту копіює спочатку сошник, а вже потім – прикочувальний коток, що дає змогу абсолютно точно дотримувати встановленої глибини сівби.

У варіанті комбінації посівного модуля з дисковою бороною «Геліодор» ґрунт під посів готується дисками борони. За ними розміщені дискові сошники для внесення мінеральних добрив діаметром 400 мм. Вони точно розподіляють добрива на встановлену глибину внесення. Максимальний тиск сошників на ґрунт може становити 150 кг. Далі встановлено колісний прикочувальний коток зі зміщеним розташуванням коліс діаметром 1097 мм, який забезпечує необхідне ущільнення ґрунту перед сівбою та виконує транспортну функцію; великий діаметр коліс, а також їх розміщення в шаховому порядку зменшують потребу в тяговому зусиллі. Більше того, кожна триметрова секція може копіювати рельєф поля незалежно від іншої. Це забезпечує постійну якість роботи за всією шириною агрегату. Велика площа контакту шин забезпечує відмінну роботу навіть у важких умовах.

«Компакт-Солітер 9» -2Зміщення коліс сприяє їх кращому самоочищенню, що гарантує високу якість сівби навіть в умовах підвищеного зволоження. Ширину шин вибрано таким чином, щоб кожна з них ущільнювала ґрунт для трьох сошників у разі сівби з міжряддям 16,7 см. Для додаткового попереднього ущільнення посівних рядків перед дводисковим сошником OptiDisc комбінація «Компакт-Солітер» може обладнуватися вбудованим трапецієвидним прикочувальним котком; у такій комплектації сівалка автоматично має систему розподілення тиску в процентному співвідношенні між шинним і трапецієвидним котками. Тобто залежно від умов на полі (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо) тиск може або на всі 100% подаватися на один із котків, або рівномірно розподілятися між двома котками чи змінюватися в будь-якому співвідношенні з кроком регулювання 10%. Регулювання відбувається із кабіни трактора в робочому комп’ютері сівалки.

Посівна комбінація «Компакт-Солітер 9/600 K HD» має бункер місткістю близько 5000 літрів, розділений на два відсіки. Рухомі перегородки бункера дають змогу легко змінювати розміри відсіків для насіння та добрив у співвідношеннях 40:60, 50:50 або 60:40%. Якщо застосування мінеральних добрив при сівбі не планується, то весь бункер можна заповнювати посівним матеріалом.

«Компакт-Солітер 9» -3Для якісної сівби різного за розміром насіння передбачено використання шести різних висівних котушок, які розміщені на висівному валу. Завдяки оригінальній конструкції дозувальних валів для насіння та добрив, які мають електричний привід, норма висіву кожним із валів встановлюється незалежно один від одного. Завдяки цьому діапазон висіву насіння можна безступінчасто змінювати у межах від 1,5 до 500 кг/га, а мінеральних добрив – від 50 до 600 кг/га.

Залежно від ширини захвату посівні комбінації «Компакт-Солітер» можуть мати від двох до чотирьох дозаторів. Управління дозаторами відбувається з використанням електронного блока Solitronic, а за наявності опції можна включати або відключати подачу насіння за допомогою гідравліки. Блок Solitronic забезпечує калібрування сівалки на задану норму висіву.

Посівний матеріал від бункера до висівних робочих органів подається за допомогою стисненого повітря. З цією метою на сівалках встановлено компресор із гідравлічним приводом. Оберти компресора можна змінювати плавно, незалежно від частоти обертання колінчастого вала двигуна. Потрібної швидкості обертання можна досягти навіть за мінімальних обертів двигуна трактора, а коливання частоти обертання колінчастого вала двигуна не впливають на число обертів компресора.

Однією з останніх розробок фірми є можливість приєднати за допомогою ISOBUS інтерфейсу просапну сівалку LEMKEN Azurit. В такому разі висівний брус замінюється на нову сівалку, а бункер «Компакт-Солітера» використовується як ємність для добрив. Отже, ця посівна комбінація є універсальною посівною машиною в будь-якому господарстві.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram