05 Липня 2022

Яке добриво найкраще підходить для кукурудзи?

Для стартового живлення кукурудзи найкраще використовувати двокомпонентні добрива, що містять поживні елементи –азот (N) і фосфор (P). Перетворення сполук фосфору у ґрунті залежить від наявності супутніх солей, з яких вагоме значення мають передусім сполуки азоту.

Після внесення добрива у ґрунт гранули добрив дуже швидко розчиняються. Навколо гранул утворюється насичений розчин фосфатів. Склад і концентрація цього розчину залежать не від особливостей ґрунту, а виключно від властивостей добрива. Іони з насиченого розчину дифундують за межі гранул добрив, а в зворотному напрямку надходить вода. У процесі віддалення від гранул добрив фосфати зазнають хімічних і фізико-хімічних процесів сорбції, спричиняючи зменшення концентрації фосфору в ґрунтовому розчині.

Поєднання двох компонентів, азоту і фосфору, збільшує поглинання фосфору кукурудзою на ранніх стадіях розвитку. Однак слід пам’ятати, що швидкість поглинання фосфору залежить від форми, в якій рослина поглинає азот. Коли рослини живляться амонійним азотом N-NH4, із клітин у ґрунтовий розчин виділяється іон Н+, викликаючи його підкислення, що зазвичай підвищує концентрацію фосфору та швидкість його поглинання. При засвоєнні рослинами нітратної форми N-NO3 із клітин виділяються іони HCO3 та OH, що призводить до підвищення лужності ґрунтового розчину і водночас зменшує поглинання фосфору.

При дефіциті фосфору в поживному середовищі рослини поглинають мало азоту, тоді як при надто високій дозі Р споживання N обмежене. Тому лише правильне співвідношення N : P, що підходить для конкретної культури, забезпечить їй належний ріст і розвиток.

Рис. 1. Наявність гранул добрива в безпосередній близькості до насіння призводить до пригнічення розвитку кореневої системи кукурудзи (Шульц, 2018)
Рис. 1. Наявність гранул добрива в безпосередній близькості до насіння призводить до пригнічення розвитку кореневої системи кукурудзи (Шульц, 2018)

На кафедрі агрономії Природничого університету в Познані було проведено низку досліджень для вивчення доцільності рядкового внесення добрив при вирощуванні кукурудзи. Однак нині постала необхідність у продовженні роботи в цьому напрямку, адже асортимент гібридів кукурудзи в останні роки суттєво змінився, і прогрес у селекції змінив їхні вимоги до умов навколишнього середовища, особливо температурних. Більше того, змінився також і асортимент фосфорних та багатокомпонентних добрив, що характеризується вищим ступенем біодоступності та різним співвідношенням N : P.

Таблиця 1. Вихід сухої речовини рослин у фазі 5–6 листків залежно від типу добрива, NPТаблиця 2. Врожайність зерна кукурудзи залежно від типу добрива NPУ процесі дослідження методів удобрення різними видами добрив було встановлено, що на вихід сухої речовини в початковий період росту кукурудзи найбільш позитивно вплинуло рядкове внесення добрив, у яких вміст Р був меншим за вміст N або трохи вищим, наприклад, гідрофоски 16 (N : P = 1 : 0,44), поліфоски 8 (N : P = 1: 1,31) та фосфату амонію (N : P = 1 : 1,11). Рядкове внесення амофоски NPK/S, тобто добрива, в якому вміст фосфору значно перевищував вміст азоту (N : P = 1: 1,74), не стимулювало початковий ріст рослин кукурудзи (табл. 1). Що ж до врожайності зерна, то найбільш ефективним добривом виявився фосфат амонію (N : P = 1 : 1,11), який більш позитивно впливав на врожайність кукурудзи порівняно з іншими добривами NP (табл. 2).

Під час внесення добрив разом із сівбою особливу увагу слід звертати на взаємозв’язок між безпечною дозою мінерального добрива та відстанню між внесеним добривом і насінням. Як видно з даних табл. 3, що менша відстань між насінням і добривом, то меншою має бути доза мінеральних добрив.

Таблиця. 3. Максимальні дози компонентів добрива залежно від початкового місця внесення (Міхальські, Ковалік, 2007)

Рис. 2. Вплив способу підживлення кукурудзи на динаміку початкового росту. Зліва – кукурудза, підживлена «в рядок», справа – врозкид
Рис. 2. Вплив способу підживлення кукурудзи на динаміку початкового росту. Зліва – кукурудза, підживлена «в рядок», справа – врозкид

Друга вкрай важлива річ, яку слід брати до уваги, приймаючи рішення щодо підживлення кукурудзи, – це вибір відповідного мінерального добрива. Це пов’язано з тим, що розміщення добрива в безпосередній близькості від насіння підвищує солоність ґрунту і може призвести до зменшення засвоєння рослинами вологи. Рослини кукурудзи у фазі проростання та на початкових стадіях розвитку найбільш чутливі до засолення ґрунту (рис. 1).

Вплив добрив на концентрацію ґрунтового розчину оцінюється так званим сольовим індексом добрив (SI), за основу порівняння взято натрієву селітру (100). Найнижчий сольовий індекс мають суперфосфати (8–10), а найвищий – каїнітова та калієва сіль (106, 120), а також аміачна селітра (105).

Рис. 3. Поєднання азоту і фосфору в оптимальному співвідношенні збільшує поглинання фосфору кукурудзою на ранніх стадіях розвитку
Рис. 3. Поєднання азоту і фосфору в оптимальному співвідношенні збільшує поглинання фосфору кукурудзою на ранніх стадіях розвитку

Якщо взяти за найменший показник потрійний суперфосфат (1), то фосфат амонію отримає значення (2), аміачна селітра (10,5) і калійна сіль (12), а це вказує на те, що два останніх добрива перевищують суперфосфат більше ніж у 10 разів. Отже, для початкового внесення добрив найкраще використовувати двокомпонентні добрива, що містять азот і фосфор, наприклад, фосфат амонію (SI = 2).

П. Шульц, д-р наук, Університет природничих наук, Познань, Польща

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Вплив густоти висіву кукурудзи на урожайність

Використання потенціалу врожайності нових гібридів кукурудзи можливе...

Алгоритми гербіцидного захисту кукурудзи від бур’янів

ҐРУНТОВІ ГЕРБІЦИДИ НА КУКУРУДЗІ Як правило, ґрунтові гербіциди,...

Мерлін® Флекс Дуо: гербіцид для захисту кукурудзи, який адаптується до ваших потреб!

Кукурудза – стратегічна культура  для українських сільгоспвиробників....

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °