01 Липня 2022

Чи вдалося посівам озимих культур пережити великі морози

На сьогоднішній день озимі зернові культури перебувають у вимушеному зимовому спокої.

Зниження середньодобових температур відбувалося поступово, що сприяло успішному проходженню другої фази загартування. Період утримання низьких температур був недовгим (7 днів). Достатня висота снігового покриву з добрими теплоізоляційними властивостями перешкоджала швидкому проникненню низьких температур у ґрунт.

Такі метеоумови пом’якшують ризики загибелі й пошкодження озимих зернових від вимерзання. Однак, у зоні великого ризику залишаються посіви озимих зернових, які ввійшли в зиму не досягнувши повноцінного розвитку фази «кущіння» восени, тобто ті, які є у фазі «сходів» (1-3 листків).

Занепокоєння викликають посіви ріпаку озимого, де відсутній у рослин вузол кущіння і слабкий сніговий покрив під час похолодання. В основному це стосується посівів сортами іноземної селекції.

На думку вчених, рівень вмісту суми цукрів у вузлах кущіння озимої пшениці, які є енергетичним запасом та кріопротектором для рослин у зимовий період, у сортів, рекомендованих до вирощування в Україні, достатній для загартування до середньосуворих умов зими.

Разом з тим, у зв’язку зі значним зниженням температури повітря у другій декаді січня, необхідно у визначені строки (25-30 січня, 20-25 лютого) відібрати проби рослин озимих культур та відростити їх за методом монолітів, або експрес-методом для встановлення життєздатності посівів та визначення необхідних заходів догляду за ними.

Але, так як на глибині залягання вузла кущіння не спостерігалося зниження температури до критичного значення, то можна передбачити, що перезимівля озимих у першій половині зими пройшла задовільно й відсоток їхньої загибелі буде незначним.

Якщо і надалі спостерігатимуться коливання температур, то опірність озимих несприятливим погодним факторам буде знижуватися. Отже, за постійних й різких змін гідротермічних умов моніторинг стану озимих повинен залишатися на порядку денному.

naas.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °