26 Жовтня 2021

Якісне обприскування за будь-яких погодних умов

На полях України вже успішно працюють нові самохідні обприскувачі Condor AGRIFAC. Машини обладнані новою системою HighTechAirPlus, яка дає змогу зменшити знесення крапель на 95% навіть у вітряну погоду та значно підвищити ефективність обприскування.

Відомо, що для отримання максимального ефекту від обприскування слід зважати на кілька важливих чинників, таких як погодні умови, норма виливу, оптимальний розмір крапель та рівень покриття цільової поверхні. Ігнорування цих параметрів може призвести до зниження якості обприскування, знесення робочого розчину на сусідні поля або повторного покриття рослин. І якщо з нормою виливу в аграріїв особливих проблем вже не виникає, то питання рівномірності покриття посівів залишається доволі актуальним.

Яким чином можна підвищити якість нанесення робочого розчину на цільовий об’єкт? Розглянемо можливість зміни розміру крапель. Цей параметр дотримується внаслідок застосування певних розпилювачів, до яких із відповідним тиском подається робочий розчин. Зі зміною тиску умови розпилювання також змінюються, і утворюються краплі іншого розміру. Проблему навчилися частково розв’язувати шляхом застосування імпульсних систем розпилювання, які дають змогу регулювати норму виливу без зміни робочого тиску.

Але залишається ще проблема знесення крапель і нерівномірного розподілу робочого розчину, яка не вирішується встановленням стабільного розміру краплі. Спричиняють її такі чинники, як вітер, конвекційні потоки, турбуленція позаду обприскувача. Певний відсоток крапель випаровується внаслідок надто довгого перебування в повітрі, ще частина осідає за межами захвату штанги. За таких обставин якість обприскування суттєво знижується, з’являються ризики потенційного пошкодження інших посівів, а також завдання шкоди довкіллю.

Неповне покриття рослин краплями робочого розчину також може суттєво вплинути на результат обприскування. Особливо це стосується роботи з інсектицидами й фунгіцидами, які мають потрапити до всіх пазух рослини, а також нижніх поверхонь листків.

Компанія AGRIFAC розробила систему HighTechAirPlus, покликану усунути проблему регулювання розміру крапель і забезпечити максимальне зменшення знесення навіть за несприятливих умов, зокрема, вітряної погоди. Ця технологія застосовується в самохідних обприскувачах Condor, які вже почали працювати на полях України й показали себе з найкращого боку.

Система HighTechAirPlus забезпечує відмінне покриття рослин робочим розчином і стабільність роботи за будь-яких погодних умов. Оскільки вплив температури, вітру та вологості на обприскування суттєво зменшується, фермери мають значно більше «вікно» для виконання обробки. Система гарантує постійний розмір крапель, який до того ж легко змінювати. Залежно від типу препарату і рекомендацій виробника та агрономічної служби, оператор може встановити бажане значення норми внесення та розміру краплі, й обприскувач автоматично налаштується відповідно до вимог.

Розглянемо роботу цієї системи детальніше.

Система HighTechAirPlus здатна легко усунути проблему мінливих погодних умов, правильного дозування препаратів і необхідної продуктивності. У ній поєднується традиційне обприскування, застосування повітряних потоків і змішування в камерах спеціальних форсунок. Вона дає змогу підтримувати постійний розмір крапель, який можна легко встановлювати та змінювати з кабіни і мати постійно спрямований потік суміші робочого розчину з повітрям до рослин.

Завдяки HighTechAirPlus від компанії AGRIFAC можна досягати найвищої продуктивності, не потрібно щоразу купувати та змінювати розпилювачі, з’являється можливість виконувати обприскування практично без знесення крапель. Тобто система HighTechAirPlus дає можливість завжди проводити обприскування рослин із заданим розміром крапель. Розмір крапель можна плавно регулювати від дуже дрібних до великих, тому в будь-якому разі покриття посівів буде оптимальним.

Принцип дії системи HighTechAirPlus
Принцип дії системи HighTechAirPlus

Принцип дії системи доволі простий: до форсунки подається не тільки робочий розчин – через окрему трубку підводиться повітря під тиском. Усередині форсунки змішується повітря з рідиною, і з розпилювача виходять краплі з бульбашками повітря всередині. Це нагадує роботу інжекторних розпилювачів, де повітря всмоктується всередину природним шляхом. Однак результат суттєво відрізняється: у системі HighTechAirPlus процес змішування рідини з повітрям набагато більш контрольований. Під час зміни швидкості руху норма виливу забезпечується зміною кількості робочого розчину рідини, що подається до форсунок. Водночасно система збільшує подання повітря, щоб підтримувати постійну кількість розчиненого в краплях повітря й, відповідно, розмір самих крапель.

Що отримує користувач? Насамперед це краплі оптимального розміру, які забезпечують максимально можливий результат дії препаратів. Залежно від умов розмір крапель можна змінювати безпосередньо з кабіни обприскувача. Наприклад, під час роботи в прохолодну погоду (вночі або рано-вранці) менші краплі є продуктивнішими. Якщо ж доводиться працювати за умов високих температур, розмір крапель варто збільшити, щоб уникнути їх передчасного випаровування.

Для різних препаратів оптимальний розмір крапель може суттєво відрізнятись. У звичайних умовах оператору довелось би замінювати розпилювачі або перемикати їх на тримачі. Система HighTechAirPlus дає змогу обійтися без зайвих рухів. Вона здатна забезпечувати роботу в діапазоні норми виливу від 50 до 330 л на гектар (з форсунками TKSS-5 HTA). Діапазон розміру крапель – у межах від 50 до 800 мкм.

За збереження потрібної норми внесення оператор може змінювати розмір краплі безпосередньо з кабіни для зменшення впливу вітру та випаровування у разі високих температур
За збереження потрібної норми внесення оператор може змінювати розмір краплі безпосередньо з кабіни для зменшення впливу вітру та випаровування у разі високих температур

Система HighTechAirPlus кардинально зменшує відсоток дрібних крапель, які більше від інших зносить повітряними потоками. Крім того, форсунки можуть бути розташовані на відстані 25 см або 50 см одна від одної, що дає змогу розмістити штангу на висоті усього 30 або 50 см від цільової поверхні. Дослідження показали, що обприскування з плоскоструменевою форсункою HTA 10/39-TKSS4 з робочим тиском рідини 5,0 бар, тиском повітря 1 бар і відстанню до цільової поверхні 30 см зменшують знесення крапель на 90%. Для іще кращої боротьби зі знесенням слід працювати з робочим тиском рідини 3,0 бар і тиском повітря від 0,5 до 0,8 бар або тиском рідини 4,8 бар і тиском повітря 0,8 бар. У такому разі знесення зменшується на 95%.

Окрім очевидних переваг, таких як постійний розмір крапель, що не залежить від швидкості руху, і практично повна відсутність знесення за будь-яких умов роботи, система HighTechAirPlus здатна покращити економічну складову обприскування. Наприклад, можна сміливо зменшувати кількість рідини на 10–20%. Однієї заправки вистачатиме на більшу кількість гектарів, тож обприскувач встигатиме обробляти більшу площу впродовж зміни. Система дає змогу зменшити загальну кількість пестицидів, що використовуються за сезон. Це досягається високою ефективністю первинних обробок, коли повторні обробки застосовуються вкрай рідко і тільки в разі впливу зовнішніх чинників (наприклад, погодних умов).

Робота оператора стає зручнішою. Не потрібно перемикати форсунки, достатньо лише задати норму внесення й обрати розмір краплі – діапазону роботи форсунки HTA 10/39-TKSS4 вистачить практично для всіх можливих варіантів обробок, які використовують у сучасних умовах. Зношення розпилювача мінімальне, тож він не потребує частої заміни. Завдяки великому розміру сопла забивання форсунок лишається у минулому.

Ігор Поліщук

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Плуги New Holland – переваги в деталях

Останнім часом все більше аграріїв приділяють велику...

Погода

Kyiv
чисте небо
11 ° C
12.1 °
10 °
42 %
0.5kmh
0 %
Вт
10 °
Ср
11 °
Чт
14 °
Пт
13 °
Сб
15 °