01 Грудня 2021

Ярило Активний старт. Успішне рішення для стартового живлення рослин

Вирощування сільськогосподарських культур за інтенсивними технологіями передбачає обов’язкове застосування якісних композицій елементів живлення у критичні фази росту та розвитку рослин, починаючи з передпосівної обробки насіння. Фахівці Групи компаній «ЯРИЛО» постійно вдосконалюють вже розроблені добрива та створюють інноваційні, які не лише підживлюють рослини, а й стимулюють їх ріст і розвиток.

Лінійка продуктів серії Professional торгової марки «ЯРИЛО» представлена такими високоякісними продуктами, як Активний старт PRO, Продуктивний ріст, Аміно Мікс, PROуніверсал та Турбо Калій. Одним із лідерів цієї лінійки є Активний старт PRO – сучасне інноваційне добриво, що вирішує питання стартового живлення зі стимулюючою дією на процеси росту та розвитку рослин. Унікальну дію добрива було апробовано й оцінено на усіх групах культур, і тепер воно є невід’ємною складовою систем мінерального живлення більшості сільськогосподарських культур.

Ярило Активний старт PROДобриво Ярило Активний старт PRO призначене як для обробки посівного матеріалу, так і для позакореневого внесення на будь-які рослини. Всі складові добрива відповідають фізіологічним потребам рослин і здатні задовольнити потреби сходів у критичний період, коли коренева система ще не здатна повною мірою забезпечити повноцінне живлення. До складу продукту, поряд з основними макро- і мікроелементами, входять L-амінокислоти, гумінові кислоти, фітогормони (ауксин:цитокінін) та поверхнево активні речовини (ПАР).

Фосфор відіграє ключову роль у фотосинтезі, диханні, синтезі вуглеводів, накопиченні та передачі енергії, поділі клітин, а також інших життєво важливих процесах у рослині. Він – важливий компонент в структурі ДНК і є частиною РНК, що відповідає за збереження та відтворення генетичної інформації. Фосфор – один із компонентів молекули АТФ, яка є енергетичною «батареєю» для рослинного організму. Він відповідає за розвиток коренів і репродуктивних органів, сприяє кращому засвоєнню рослинами азоту, пришвидшує інтенсивність достигання, підвищує продуктивність і поліпшує якість плодів. Фосфор необхідний рослинам на ранніх етапах органогенезу, починаючи з проростання насіння до 5–6 листка та пізніше – в період цвітіння і зав’язування плодів.

Елементний склад Ярило Активний старт PRO, г/л:Елементний склад Ярило Активний старт PRO, г/л:Разом із мікроелементами фосфор міститься в ендоспермі у формі фітину. Однак його концентрація поступово знижується із проростанням насіння, внаслідок чого виникає дефіцит, який неможливо компенсувати за рахунок фосфорного живлення на більш пізніх етапах розвитку рослин.

У ґрунті фосфор може бути присутнім у відносно великій кількості, але більша його частина недоступна для рослини через дуже низьку розчинність та зв’язування фосфатів із катіонами заліза, алюмінію чи кальцію. Такі умови, як низька температура і надлишок води, також гальмують поглинання фосфору кореневою системою.

Мікроелементи, а саме: молібден (Mo), цинк (Zn) і марганець (Mn), відіграють важливу роль у проростанні насіння. Вони сприяють проникненню вологи через клітинну оболонку в цитоплазму, підвищують польову схожість і життєдіяльність проростків, стимулюють ріст вегетативної маси та коренів молодих рослин, наділені фунгіцидними властивостями. Застосування мікроелементів у хелатній формі має низку переваг порівняно із сульфатами. Хелатовані метали мають кращу проникність, добре розчиняються у воді та практично не токсичні для насіння. Вони менше адсорбуються на поверхні ґрунтових колоїдів, не утворюючи з аніонами важкорозчинних сполучень, і можуть тривалий час залишатися у ґрунтовому розчині в рухливій формі.

L-амінокислоти є джерелом живлення та легкозасвоюваної енергії для росту рослин. Вони беруть участь у побудові білка з мінімальними енергетичними витратами, сприяють стійкості рослин до несприятливих умов. Аспарагінова і глутамінова кислоти стимулюють проростання насіння, активують низку антистресових ферментів і наділені хелатуючими властивостями. Гліцин сприяє росту кореневих волосків і синтезу хлорофілу.

Фітогормони регулюють ростові процеси у рослинах. Цитокінін стимулює процеси поділу та диференціації клітин. Ауксин активує процеси поділу нових клітин і визначає рух елементів живлення в рослині. На початкових етапах органогенезу рослини потребують певного співвідношення ауксин:цитокінін на користь ауксину – для активного росту та розвитку коренів і стримування надмірного вегетативного росту. Ферменти й фітогормони, які містяться в насінні, перебувають в неактивному стані через абзцисову кислоту, яка стримує проростання насіння. За стресових умов (перезволоження, посуха, висока або низька температура) в кореневій системі не синтезується достатня кількість ауксину та цитокініну й відбувається гормональний дисбаланс.

Гумінові та фульвові кислоти посилюють проникність клітинних мембран, стимулюють активність більшості ферментів і підвищують коефіцієнт засвоєння поживних речовин із ґрунту.

Рис. 1. Вплив передпосівної обробки насіння на розвиток кореневої системи (лабораторія ТОВ «ГК «ЯРИЛО», пшениця озима)
Рис. 1. Вплив передпосівної обробки насіння на розвиток кореневої системи (лабораторія ТОВ «ГК «ЯРИЛО», пшениця озима)

Поверхнево активні речовини забезпечують краще утримання нанесених препаратів на листковій поверхні та насінні. Вони забезпечують високу проникність елементів живлення з великим радіусом молекули і захищають насіння від «провокаційних опадів», підвищуючи його схожість до 25%.

Ярило Активний старт PRO – це унікальний органо-мінеральний комплекс зі стимулюючою й антистресовою дією на рослину.

Його застосування стимулює розвиток генеративних органів рослини: пагонів, листків, кореневої системи, тим самим покращуючи поглинання води та поживних речовин (рис. 1, 2).

Рис. 2. Вплив передпосівної обробки насіння на розвиток надземних органів (Черкаська обл., озима пшениця, станом на 24.04.2019 р.)
Рис. 2. Вплив передпосівної обробки насіння на розвиток надземних органів (Черкаська обл., озима пшениця, станом на 24.04.2019 р.)

Високу ефективність Ярило Активний старт PRO підтверджено польовими дослідженнями. Встановлено, що його застосування суттєво підвищує урожайність сільськогосподарських культур.

Передпосівна обробка насіння та позакореневе застосування добрива у нормі 2,0 л/га на початку кущіння пшениці озимої сприяло збільшенню урожайності на 1,2 т/га, або 24% (рис. 3).

Рис. 3. Рівень врожайності пшениці озимої за підживлення Ярило Активний старт PRO (Одеська обл., Ізмаїльський р-н, сорт Богемія, 2016 р.)
Рис. 3. Рівень врожайності пшениці озимої за підживлення Ярило Активний старт PRO (Одеська обл., Ізмаїльський р-н, сорт Богемія, 2016 р.)

Позакореневе підживлення добривом Ярило Активний старт PRO дає змогу швидко компенсувати брак фосфорного живлення в умовах низьких температур, коли доступність елементів живлення кореневою системою обмежена. Фізіологічно активні речовини, що входять до складу продукту, стимулюють проростання насіння, забезпечують нормальний розвиток і функціонування кореневої системи на початку вегетації та здатні підвищити морозостійкість озимих культур. Для покращення польової схожості й енергії проростання рекомендується проводити передпосівну обробку насіння комплексом Ярило Активний старт PRO у нормі 1,0–1,5 л/т. Позакореневе застосування у нормі 1,0–2,0 л/га на початкових етапах вегетації мінімізує негативну дію стресів (приморозки, посуха, гербіцидний стрес) і стимулює ростові процеси у рослин.

Олександр Русін, канд. с.-г. наук, агроном-консультант ТОВ «Група компаній «ЯРИЛО»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Как повысить эффективность калийных удобрений

Агрономическая эффективность калийных удобрений – это прибавка...

Переваги вапняково-аміачної селітри порівняно зі звичайною

Одним із головних елементів мінерального живлення рослин...

Погода

Kyiv
легкий сніг
0.5 ° C
1 °
-0.1 °
86 %
0.5kmh
90 %
Ср
2 °
Чт
6 °
Пт
6 °
Сб
2 °
Нд
1 °