01 Липня 2022

За яких умов великі морози можуть зашкодити озимим культурам

Озимі зернові культури перебувають у стані зимового спокою, на півдні країни – нестійкого зимового спокою. Їх стан оцінюється як добрий та задовільний.

Такий висновок наприкінці минулого тижня зробили науковці НААНУ. Однак чи зашкодить посівам значне зниження температури повітря?

За спостереженнями науковців, пошкодження й загибель озимих посівів від вимерзання відбувається у тих випадках, коли протягом трьох декад сніговий покрив не досягає оптимальної висоти за певних температурних умов.

Наприклад, за температури повітря 10 °C морозу висота снігового покриву повинна становити не менше 7 см; за температури – 15 °C ‒ 14 см; за температури – 20 °C ‒ 20 см.

Має значення також стан снігового покриву. На даний час на поверхні ґрунту сніг насичений вологою та є промерзлим, щільним і має високу провідність; верхній шар снігу випав за мінусової температури, він є пухким і має вищі теплоізоляційні властивості.

У разі, якщо сніговий покрив не утвориться, можливі ушкодження як надземної частини рослин, так, особливо за тривалого переохолодження ґрунту, і тканин в області вузла кущіння.

На думку науковців Інституту сільського господарства Полісся НААН, рівень цукрів у вузлах кущіння є достатнім, щоб навіть під незначним сніговим покривом рослини озимих зернових культур могли без значних пошкоджень витримати 20 °C морозу.

Тому, за будь-яких погодних умов, а особливо за зниження температури, необхідно у визначені строки (25 січня) відібрати проби рослин озимих культур та відростити їх за методом монолітів або експрес-методом для встановлення  життєздатності рослин і визначення необхідних заходів догляду за ними.

Особливу увагу потрібно приділити динаміці витрачання вуглеводів, стану конусу наростання, температурному режиму на глибині залягання вузла кущіння.

naas.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °