16 Вересня 2021

За яких умов великі морози можуть зашкодити озимим культурам

Озимі зернові культури перебувають у стані зимового спокою, на півдні країни – нестійкого зимового спокою. Їх стан оцінюється як добрий та задовільний.

Такий висновок наприкінці минулого тижня зробили науковці НААНУ. Однак чи зашкодить посівам значне зниження температури повітря?

За спостереженнями науковців, пошкодження й загибель озимих посівів від вимерзання відбувається у тих випадках, коли протягом трьох декад сніговий покрив не досягає оптимальної висоти за певних температурних умов.

Наприклад, за температури повітря 10 °C морозу висота снігового покриву повинна становити не менше 7 см; за температури – 15 °C ‒ 14 см; за температури – 20 °C ‒ 20 см.

Має значення також стан снігового покриву. На даний час на поверхні ґрунту сніг насичений вологою та є промерзлим, щільним і має високу провідність; верхній шар снігу випав за мінусової температури, він є пухким і має вищі теплоізоляційні властивості.

У разі, якщо сніговий покрив не утвориться, можливі ушкодження як надземної частини рослин, так, особливо за тривалого переохолодження ґрунту, і тканин в області вузла кущіння.

На думку науковців Інституту сільського господарства Полісся НААН, рівень цукрів у вузлах кущіння є достатнім, щоб навіть під незначним сніговим покривом рослини озимих зернових культур могли без значних пошкоджень витримати 20 °C морозу.

Тому, за будь-яких погодних умов, а особливо за зниження температури, необхідно у визначені строки (25 січня) відібрати проби рослин озимих культур та відростити їх за методом монолітів або експрес-методом для встановлення  життєздатності рослин і визначення необхідних заходів догляду за ними.

Особливу увагу потрібно приділити динаміці витрачання вуглеводів, стану конусу наростання, температурному режиму на глибині залягання вузла кущіння.

naas.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Значно зросли закупівельні ціни на соняшник, сою та ріпак

Закупівельні ціни на соняшник в Україні за...

Агропікнік Amazone 2021: обмін досвідом у дружній атмосфері

9 вересня 2021 року ДП «Амазоне-Україна» провело...

Погода

Kyiv
чисте небо
14.3 ° C
16.2 °
14 °
72 %
2kmh
0 %
Чт
16 °
Пт
20 °
Сб
17 °
Нд
17 °
Пн
10 °