05 Липня 2022

5 вагомих причин обрати Декалб

Сьогодні на ринку насіння ріпаку широко представлена продукція як відомих, так і новостворених брендів. Якщо говорити про ДЕКАЛБ, то, звісно, насамперед на думку спадають добре відомі українському виробникові гібриди кукурудзи ДКС. Водночас хочеться відмітити, що компанія «Байєр» зробила величезний крок у розвитку свого портфоліо гібридів озимого ріпаку із назвами ДК і зараз представлена на ринку чи не найширшим спектром вибору продуктів серед усіх присутніх на ринку компаній.

Очевидним є той факт, що група основних гравців-виробничників «чорного золота» на теренах України є досить стабільною, зонально структурованою і високотехнологічною. Звичайно, незалежно від умов року та зони вирощування озимого ріпаку його прибутковість лежить за межею 2,5-3 т/ га, але бажаний і цілком досяжний результат у виробничих умовах – 4,5–5,5 т/ га. Всі гібриди ДЕКАЛБ у випробуваннях останніх 3-х років перетнули 5-тонний рубіж урожайності. Водночас із кожним роком ми переконуємося, що долати цей рубіж стає дедалі важче, і першочергова причина полягає у непрогнозованості дії на урожайність культури вирішальних кліматичних чинників впродовж практично всього календарного року. В будь-якому випадку максимально досяжний потенціал озимого ріпаку закладається восени, корегується або редукується в зимово-весняний період і фіналізується влітку. Якщо волога, як ключовий чинник, має вирішальне значення на початкових етапах росту ріпаку (період посіву та формування кореневої системи) та на завершальній стадії формування й наливу насіння, то температура є постійним модеруючим чинником від посіву й до дозрівання, включаючи період зимового спокою рослин. Розробка стратегії вирощування озимого ріпаку потребує зваженого підходу до вибору гібрида, який ефективно мінімізував би передбачувані або найбільш вагомі ризики впливу на продуктивність культури.

Рис. 1. Портфоліо гібридів озимого ріпаку «Байєр» (ДЕКАЛБ) сезону 2021–2022 рр.
Рис. 1. Портфоліо гібридів озимого ріпаку «Байєр» (ДЕКАЛБ) сезону 2021–2022 рр.

Компанія «Байєр» представлена на ринку із найбільш диверсифікованим портфоліо гібридів озимого ріпаку – як за технологічними напрямами, так і за відмінними морфо-біологічними характеристиками в межах груп (рис. 1). Власне, це є першою вагомою перевагою, оскільки надає можливість вибору кількох гібридів із урахуванням зональних особливостей та найбільш критичних періодів у технологічному циклі озимого ріпаку. Наприклад, різні темпи відростання гібридів навесні (рис. 2) варто брати до уваги при розміщенні гібридів у різних за зволоженням зонах, поверненні весняних приморозків, виборі системи удобрення та морфорегуляції.

Рис. 2. Гібриди ріпаку з різною інтенсивністю відростання (видовження стебла). Зліва направо – від повільного до швидкого
Рис. 2. Гібриди ріпаку з різною інтенсивністю відростання (видовження стебла). Зліва направо – від повільного до швидкого

Гібриди ДК Експрешн, ДК Експіро, ДК Імплемент КЛ характеризуються швидкими темпами відростання (лінійного видовження стебла) у весняний період, що може розглядатися як конкурентна перевага в зонах із дефіцитом вологи; використання весняної морфорегуляції сприятиме посиленню бічного гілкування в умовах раннього відновлення вегетації.

Гібриди ДК Екстракт, ДК Експеншн, ДК Ексепшн характеризуються більш повільними темпами весняного відростання, що убезпечує ушкодження генеративних органів від можливих пізньовесняних приморозків та створює додатковий резерв часу для бічного гілкування у разі пролонгованої весни.

Друга важлива характеристика гібридів ДЕКАЛБ – високий клас зимостійкості. Як і раніше, він витримується селекційними програмами в нових гібридах, при цьому поєднуючись із низкою інших господарсько-цінних ознак, незважаючи на значне пом’якшення умов перезимівлі. Тут хотілось би наголосити саме на здатності гібридів витримувати постійні різкі перепади температур, які створюють провокаційний фон для передчасного відновлення вегетації, зберігаючи при цьому стан біологічного спокою. Цьогоріч, навіть за значного зниження температур (подекуди нижче –20°С), при незначному сніговому покриві практично всі гібриди не зазнали ушкоджень від морозів, а втрата листкової поверхні становила від 10 до 50% (рис. 3).

Рис. 3. Втрата листкової поверхні після перезимівлі. Зліва направо ДК Ексторм – до 35%, ДК Ексепшн – до 20%, ДК Екстракт – до 15%
Рис. 3. Втрата листкової поверхні після перезимівлі. Зліва направо: ДК Ексторм – до 35%, ДК Ексепшн – до 20%, ДК Екстракт – до 15%

Актуальною на сьогодні є також комплексна стійкість гібридів ДЕКАЛБ (третя характеристика) до ураження рослин фомозом, підвищена резистентність до вертицильозу, висока ступінь толерантності до склеротиніозу та абсолютна стійкість гібрида ДК Платінум до кили капусти.

Важливою, четвертою, характеристикою гібридів ДЕКАЛБ є їх висока адаптивність, зокрема, здатність пристосовуватися до різних умов вирощування (системи обробітку ґрунту, різний рівень мінерального живлення, механічний склад ґрунту). Ці параметри гібридів вивчаються в системі зональних випробувань і для кожного гібриду чітко прописані рекомендації, дотримання яких дає змогу максимально реалізувати їх потенціал.

І, нарешті, п’ята вагома технологічна характеристика гібридів озимого ріпаку ДЕКАЛБ, яка гарантує збереженість вирощеного врожаю в полі, – це висока стійкість до розтріскування стручків і осипання насіння в разі затримки зі збиранням врожаю.

Саме ці 5 вагомих причин при вмілому поєднанні технологічного ресурсу та супроводу з боку фахівців компанії «Байєр» гарантують вам високу прибутковість при вирощуванні озимого ріпаку.

Віктор Любар, керівник напряму польових досліджень відділу регіонального розвитку ринку компанії «Байєр»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Як уникнути втрат врожаю ріпаку: 5 важливих кроків

Озимий ріпак є не тільки високорентабельною, а...

5 кроків як отримати виповнене насіння ріпаку

ЧЕК-ЛИСТ ДІЙ ДЛЯ РІПАКУ У ФАЗІ БУТОНІЗАЦІЯ...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °