18 Травня 2022

Агрегати для рядкової сівби компанії LEMKEN

У технологіях вирощування зернових і зернобобових культур важливе значення має сівба, оскільки своєчасність і якість її проведення визначають урожайність культури та величину затрат робочого часу й фінансових витрат на її вирощування. На українському ринку німецька компанія LEMKEN пропонує сівалки, що забезпечують високу якість та ефективність сівби у різних ґрунтово-кліматичних умовах.

Комплекс механізованих операцій сівби зернових культур спрямований переважно на збереження вологи у ґрунті, знищення бур’янів, створення сприятливих умов для проростання насіння. А наявність усіх цих передумов сприяє отриманню своєчасних і рівномірних сходів, адже їм буде забезпечено рівномірний розподіл світла, тепла, води та елементів живлення, що є рівнозначно важливими й взаємно незамінними чинниками росту та розвитку рослин.

На вітчизняному ринку один із провідних світових виробників сільськогосподарської техніки – компанія Lemken (Німеччина) пропонує свої сівалки, які працюють за умов традиційного та мінімального обробітку ґрунту. Повний спектр посівної техніки цього виробника досить широкий – він налічує кілька десятків моделей і модифікацій з різноманітними базовими параметрами: шириною захвату, об’ємом бункера, можливістю одночасного внесення мінеральних добрив тощо. Для ґрунтово-кліматичних та організаційно-господарських умов України більше за інші підходять Compact-Solitair 9, Solitair 25, Solitair 12, Solitair 8, Solitair 9 та Saphir 8. Тож розглянемо їх.

Compact-Solitair 9

COMPACT-SOLITAIR 9

Нова посівна комбінація Compact-Solitair 9, що має робочу ширину захвату 3, 4 та 6 м, демонструє високу якість і ефективність сівби у різних виробничих та ґрунтово-кліматичних умовах роботи.

При вирощуванні зернових культур та ріпаку зростає потреба у посівних комбінаціях, які дають змогу вносити мінеральні добрива. Тому, окрім наявної чотириметрової посівної комбінації, компанія Lemken вивела на ринок більш продуктивний агрегат із шириною захвату шість метрів та можливістю внесення гранульованих мінеральних добрив у міжряддя. Застосовуючи такий посівний агрегат як за традиційної, так і консервуючої технології ґрунтообробки, можна забезпечити відмінний розвиток молодих рослин.

З метою підвищення ефективності сівби та адаптації до різноманітних умов використання посівні комплекси Compact-Solitair випускають як із короткою дисковою бороною Heliodor, так і з ротаційною Zircon. Напівсферичні зубчасті диски компактної дискової борони Heliodor забезпечують інтенсивне перемішування та рівномірне вирівнювання ґрунту. Heliodor складається із двох рядів зубчастих напівсферичних дисків діаметром 465 мм та товщиною 5 мм, які закріплені індивідуально. Для збільшення інтенсивності обробітку напівсферичні диски з міжряддям 125 мм розташовані у два ряди зі зміщенням. Глибина ходу дисків регулюється гідравлічно, а за допомогою шкали можна контролювати встановлену глибину обробітку.

Для високопродуктивної сівби навіть у найважчих виробничих умовах посівна комбінація Compact-Solitair з шириною захвату 6 м може оснащуватися ротаційною бороною Zircon 10, яка забезпечує поверхневий, швидкий та інтенсивний, або глибокий інтенсивний обробіток. Такі параметри роботи ротаційної борони, як глибина обробітку, частота обертів роторів, положення робочих органів і поступальна швидкість руху налаштовуються індивідуально. Таким чином, за один робочий прохід готується ідеальне посівне ложе.

Комбінація Compact-Solitair обладнана дводисковими сошниками OptiDisc, які відмінно працюють як на стерні, так і на мульчованому полі. Такі сошники із напрямними роликами глибини, що мають гумову шину, навіть за нерівної поверхні ґрунту точно висівають насіння на однакову глибину. Напрямна подвійного диска залишається на постійній глибині на різних ґрунтах та за підвищеної швидкості. Притискний ролик придавлює насіння, що забезпечує оптимальну глибину його загортання незалежно від вологості ґрунту, створюючи таким чином належний контакт насіння з ґрунтом, що є передумовою для дружних сходів і високих урожаїв.

На всіх сівалках сошники зазнали значних змін. Тепер диски обладнані новими радіальними шарикопідшипниками, які мають 6 рівнів захисту від потрапляння пилу і бруду, й не потребують періодичного технічного обслуговування. Зміни торкнулися і дисків: підшипники зараз розміщено в середині конструкції сошника, у випуклості диска, нерухома кришка додатково сприяє герметизації підшипника. Диски тепер розміщуються на одній лінії й максимально близько один до одного, що сприяє більш точному укладанню насіння. На кожен сошник створюється тиск величиною до 70 кг.

Оригінальною є автоматична система регулювання тиску на сошники, яка застосовується на посівних комбінаціях Compact-Solitair. Ця система забезпечує постійну глибину загортання насіння незалежно від зміни ґрунтових умов (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо) та швидкості руху посівного агрегату. Серійне центральне гідравлічне налаштування тиску, що діє на дводискові сошники OptiDisc з роликом ведення глибини, створює умови для цього.

Особливістю паралелограмної підвіски сошників на Compact-Solitair є те, що, на відміну від конкурентів, паралелограм на машинах Lemken не є абсолютно жорстким у плані кінематики. Завдяки цьому поверхню ґрунту копіює спочатку сошник, а потім прикочувальний коток, що дає змогу абсолютно точно дотримуватися встановленої глибини сівби.

У варіанті комбінації посівного модуля з дисковою бороною Heliodor ґрунт під посів готують диски борони. За ними розміщені дискові сошники для внесення мінеральних добрив діаметром 400 мм. Вони точно розподіляють добрива на встановлену глибину внесення. Максимальний тиск сошників на ґрунт може становити 150 кг. Після сошників встановлено колісний прикочувальний коток зі зміщеним розташуванням коліс діаметром 1097 мм, який забезпечує необхідне ущільнення ґрунту перед сівбою та виконує транспортну функцію; великий діаметр коліс, а також їх розміщення в шаховому порядку зменшують потребу в тяговому зусиллі. Більш того, кожна триметрова секція може копіювати рельєф поля незалежно від іншої. Це забезпечує постійну якість роботи по всій ширині агрегату. Велика площа контакту шин забезпечує відмінну роботу в будь-яких умовах.

Зміщення коліс забезпечує краще їх самоочищення, що гарантує високу якість сівби навіть у разі підвищеного зволоження. Ширину шин вибрано таким чином, що кожна з них ущільнює ґрунт для трьох сошників у разі сівби з міжряддям 16,7 см. Для додаткового попереднього ущільнення посівних рядків перед дводисковим сошником OptiDisc комбінація Compact-Solitair може бути обладнана вбудованим трапецієвидним прикочувальним котком; у такій комплектації сівалка автоматично має систему розподілення тиску в процентному співвідношенні між шинним і трапецієвидним котками. Тобто залежно від умов на полі (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо) тиск може або на всі 100% подаватися на один із котків, або рівномірно розподілятися між двома котками чи змінюватися в будь якому співвідношенні з кроком регулювання 10%. Регулювання відбувається з кабіни трактора в робочому комп’ютері сівалки.

Посівна комбінація Compact-Solitair 9/600 K HD має бункер місткістю близько 5000 літрів, який розділений на два відсіки. Рухомі перегородки бункера дають змогу легко змінювати розміри відсіків для насіння та добрив у співвідношеннях 40:60, 50:50 або 60:40%. Якщо застосування мінеральних добрив при сівбі не передбачено, то весь бункер може заповнюватися посівним матеріалом.

З метою якісної сівби різного за розміром насіння передбачено використання шести різних висівних котушок, які розміщені на висівному валу. Завдяки оригінальній конструкції дозувальних валів для насіння та добрив, які мають електричний привід, норма висіву кожним із валів встановлюється незалежно один від одного. Завдяки цьому діапазон висіву насіння можна безступінчасто змінювати у межах від 1,5 до 500 кг/га, а мінеральних добрив – від 50 до 600 кг/га.

Залежно від ширини захвату посівні комбінації Compact-Solitair можуть мати від двох до чотирьох дозаторів. Управління дозаторами відбувається за допомогою електронного блока Solitronic, а за наявності опції можна включати або відключати подачу насіння за допомогою гідравліки. За допомогою блока Solitronic відбувається і калібрування сівалки на задану норму висіву.

Посівний матеріал від бункера до висівних робочих органів подається за допомогою стисненого повітря. З цією метою на сівалках встановлено компресор із гідравлічним приводом. Оберти компресора можна змінювати плавно, незалежно від частоти обертання колінчастого вала двигуна. Потрібної швидкості обертання можна досягти навіть за мінімальних обертів двигуна трактора, а коливання частоти обертання колінчастого вала двигуна не впливають на число обертів компресора.

Контроль та управління посівною комбінацією Compact-Solitair відбувається за допомогою бортового комп’ютера Solitronic. Техніко-експлуатаційні показники використання агрегату за годину, зміну, сезон або за рік фіксуються і зберігаються у пам’яті комп’ютера. Управління електричним приводом висівного вала, регулювання тиску на сошники, розподіл тиску на котки та часткове відключення секцій є основними функціями бортового комп’ютера Solitronic. Підйом на краю поля ґрунто­обробної секції, посівних секцій і маркера відбувається за допомогою гідроприводу подвійної дії через бортовий комп’ютер. Всі види технологічних колій також конт­ролюються за допомогою комп’ютера Solitronic.

Solitair 25

Пневматична сівалка Solitair 25

Пневматична сівалка Solitair 25 – нове покоління рядкових посівних машин компанії Lemken. Це перша сівалка, оснащена функцією автоматичного калібрування, яку можна застосовувати із трактора. Для цього спочатку через термінал вводяться всі необхідні параметри, такі як маса зерна, норма висіву та максимальна робоча швидкість. Після цього система управління виконує пробний висів у повністю автоматичному режимі.

Це стало можливим завдяки недавно розробленим вертикально розташованим дозаторам. За допомогою вентилятора насіння через направляючий канал подається у систему зважування в насіннєвому бункері сівалки. Результат зважування передається на робочий комп’ютер, а зважена кількість насіння автоматично вивантажується у насіннєвий бункер. Оператору необхідно лише підтвердити кількість зваженого насіння та робочу швидкість, і підготовка завершена – можна розпочинати сівбу.

Кожен дозатор приводиться у дію власним електродвигуном, що дає змогу керувати кількістю насіння за допомогою частоти обертання та плавно регульованого камерного ротора. Таким чином забезпечується оптимальний потік насіння у будь-якій ситуації.

Функція автоматичного калібрування, що застосовується на новій сівалці Solitair 25, суттєво спрощує та скорочує підготовку до сівби, а також гарантує відмінний результат роботи. Точність налаштування сівалки можна легко перевірити в будь-який час за допомогою пробного посіву. За допомогою відповідного дозатора можна точніше калібрувати або виконати контрольну перевірку окремої секції машини.

Lemken Solitair 12SOLITAIR 12

Широкозахватні сівалки рядкової сівби Solitair 12 доцільно застосовувати для сівби зернових, зернобобових культур та ріпаку в середніх і великих за розміром господарствах, які застосовують економічну та точну посівну техніку для традиційної й мінімальної технологій ґрунтообробки. Сівалки Solitair 12 випускають із робочою шириною захвату 8,0; 9,0; 10,0 та 12,0 метрів.

У Solitair 12 дозування насіння відбувається за допомогою висіваючого вала, привод якого здійснюється електродвигуном з електронним управлінням кількістю обертів. Завдяки плавному приводу висіваючих котушок забезпечується рівномірний розподіл висіяного насіння у рядку по всій ширині захвату.

Сівалки Solitair 12 комплектуються бункером для насіння об’ємом 5800 літрів. Бункер має зручне розташування центра ваги, а також великий та зручний завантажувальний люк, завдяки чому час завантаження посівного матеріалу скорочується до мінімуму.

При роботі сівалок Solitair 12 подача посівного матеріалу від бункера до висіваючих робочих органів відбувається за допомогою стиснутого повітря. Гідравлічний привід вентилятора регулюється безступінчасто і постійно забезпечує достатній потік повітря для переміщення насіння. Потрібна швидкість обертання досягається навіть при мінімальних обертах двигуна трактора. Цим досягається рівномірне дозування та точність сівби.

Розподільники посівного матеріалу розташовані поза місткістю з насінням, над направляючою сошника. Для точного дозування шланги, якими подається посівний матеріал, виготовлені якомога коротшими та однаковими за довжиною. Шланги мають постійний кут нахилу, що унеможливлює забивання посівного матеріалу. Саме Solitair 12 має найвищу точність розподілу посівного матеріалу в своєму сегменті, адже на кожних 1,5 м робочої ширини встановлено окремий розподільник-грибок.

За допомогою електронного управління Easytronic та оновленої версії з сенсорним монітором Solitronic, що входить до стандартної комплектації сівалок Solitair 12, спрощується встановлення технологічної колії, норми висіву та управління багатьма іншими робочими процесами сівалки.

Із 2018 року на ринок України Solitair 12 постачаються в модифікації K D, тобто з можливістю вносити мінеральні добрива одночасно з посівом. У такій модифікації великий бункер розділено на 2 частини у співвідношенні 60:40, добрива дозуються окремими котушками і подаються по одному трубопроводу з насінням до сошника. Таким чином, насіння отримує стартові добрива у безпосередній доступності.

Lemken Solitair 9

ПНЕВМАТИЧНА СІВАЛКА SOLITAIR 8 ТА SOLITAIR 9

Пневматичні сівалки Solitair 8 та Solitair 9 доцільно застосовувати для сівби зернових, зернобобових культур та ріпаку в невеликих і середніх за розміром господарствах, які викори­стовують економічну та точну посівну техніку для традиційної й мінімальної технологій ґрунтообробки. Solitair 8 та Solitair 9 комбінують з різноманітними активними та пасивними ґрунтообробними агрегатами. Їх випускають із робочою шириною захвату 3,0; 3,5; 4,0; 5,0 та 6,0 метрів.

У Solitair 8 дозування насіння відбувається за допомогою карданного приводу, який не потребує обслуговування, та безступінчастого редуктора у масляній ванні. Завдяки плавному приводу висіваючих котушок забезпечується рівномірний розподіл висіяного насіння у рядку. У Solitair 9 привід висіваючого вала здійснюється електродвигуном з електронним управлінням кількістю обертів.

Сівалки Solitair 8 можуть комплектуватися бункерами для насіння об’ємом від 1100 до 1850 літрів. Бункер має зручне розташування центра ваги, а також великий і зручний завантажувальний люк, завдяки чому час завантаження посівного матеріалу скорочується до мінімуму.

При роботі сівалок Solitair 8 подача посівного матеріалу від бункера до висіваючих робочих органів відбувається за допомогою стиснутого повітря. Гідравлічний привід вентилятора регулюється безступінчасто і постійно забезпечує достатній потік повітря для переміщення насіння. Потрібна швидкість обертання досягається навіть при мінімальних обертах двигуна трактора, що забезпечує рівномірне дозування та точну сівбу.

Розподільники посівного матеріалу розташовані поза місткістю з насінням, над направляючою сошника. Для точного дозування шланги, якими подається посівний матеріал, виготовлені якомога коротшими та однакової довжини. Шланги мають постійний кут нахилу, що унеможливлює забивання посівного матеріалу.

За допомогою електронного управління Easytronic, що входить до стандартної комплектації сівалок Solitair 8, та довершеної версії з сенсорним монітором Solitronic, передбаченого стандартною комплектацією сівалок Solitair 9, спрощується встановлення технологічної колії, норми висіву та управління багатьма іншими робочими процесами сівалки.

SAPHIR 8 МЕХАНІЧНА СІВАЛКА

Механічні сівалки Saphir 8 ідеально підходять для невеликих та середніх сільськогосподарських підприємств. У комбінації з різними ґрунтообробними знаряддями, наприклад, із ротаційною бороною Zircon або ж з передпосівним культиватором Quartz, сівалка Saphir 8 є універсальною машиною.

У сівалок Saphir 8 привід висіваючого вала здійснюється електродвигуном з електронним управлінням кількістю обертів. За допомогою електроприводу можна досягти дуже точного дозування посівного матеріалу у діапазоні від 0,5 до 500 кг/га. Налаштування сівалки відбувається з кабіни трактора через монітор блока Solitronic. Система дає змогу оператору змінювати норму сівби простим натисканням кнопки.

Механічні сівалки Saphir 8 застосовують для посіву всіх культур суцільної сівби рядковим способом з міжряддями 12,5 та 15,0 см. Вони виготовляються з робочою шириною захвату 3,0 і 4,0 метри та місткістю бункера 800–1050 літрів.

В. Васильченко, канд. техн. наук, доцент; М. Гузь, ст. викладач, НУБІП України

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
сильний дощ
8 ° C
8.2 °
7.6 °
90 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °