18 Травня 2022

Акріс® – захист рослин за будь-яких умов

З тим, що дія гербіцидів критично залежить від погодних умов, не посперечаєшся. Особливо багато нарікань від агрономів чути щодо ґрунтових гербіцидів. Мовляв, коли посуха, вони не працюють; коли після внесення препарату випадає дощ – промиваються аж до кореневої системи і тоді вже про захист від бур’янів годі й думати – навпаки, страждає сама рослина. Причому такі проблеми із досходовими гербіцидами часто виникають незалежно від їх вартості чи виробника – постпатентної компанії або оригінатора.

Тож, працюючи над створенням нових ґрунтових гербіцидів, розробники прагнуть брати до уваги і ці важливі нюанси, від яких залежить не тільки ефективність препарату, а й довіра сільгоспвиробника до хімічної компанії. Новий ґрунтовий гербіцид Акріс® компанії BASF для захисту соняшнику та кукурудзи створено саме з огляду на такі особливості. Завдяки двом діючим речовинам – диметенаміду-П та тербутилазину препарат працює за будь-яких погодних умов. Зі слів експертів BASF, «якщо будуть дуже посушливі умови, то максимум ефекту забезпечить диметенамід-П. Якщо ж буде перезволоження, то в таких умовах на 100% працюватиме тербутилазин».

Окрім того, поєднання двох діючих речовин забезпечує подовжену ґрунтову дію гербіциду та надійний контроль широкого спектру однорічних, а також злакових бур’янів. А м’яка дія препарату та відсутність післядії на наступні культури в сівозміні надають препарату додаткові переваги. Тож фермери можуть бути впевненими у безпеці своїх посівів і розраховувати на якісний та високий врожай.

Минулого року гербіцид Акріс® з’явився на ринку України, і чимало господарств вже випробували його на посівах соняшнику та кукурудзи. У цій статті ми розповімо про їхні враження від препарату.

Микола Шандрук, головний агроном ПСП «Горинь», Тернопільська область:

– Наше господарство має в обробітку 8 тис. га землі. Вирощуємо озиму пшеницю, озимий ріпак, ярий ячмінь, кукурудзу, сою та соняшник.

Щороку ми відчуваємо дедалі більший брак вологи, і для нас це стає все серйознішою проблемою. Через нестачу вологи навесні нерідко ґрунтові гербіциди не спрацьовують. Зокрема, і в посівах соняшнику. Тому ми постійно перебуваємо в пошуку нових гербіцидів, які б працювали незалежно від того, суха весна чи волога.

Минулого року взяв на випробування гербіцид Акріс® компанії BASF. Вносили його на соняшнику одразу після сівби. На щастя, вологи навесні було вдосталь, то препарат спрацював добре. І хоч ми не змогли перевірити, як працює гербіцид в умовах нестачі вологи, але можна сказати, що порівняно з гербіцидами, які використовували раніше, Акріс® м’якше діє на культуру, не проявляє фітотоксичності. Окрім того, він зручний у застосуванні, має добру препаративну форму, завдяки чому форсунки не забиваються.

Головне, поле було ідеально чистим – до 60 днів тримається захисний екран. А після цього рослини соняшнику йдуть у ріст, їх листя затінює бур’яни, не даючи їм розростатися. І врожайність на тому полі соняшника була доброю – 39 ц/га.

Загалом препарат сподобався, бачимо, що діє добре. Тож цього року будемо використовувати його вже на площі 300–400 га.

В’ячеслав Мисенко, головний агроном кластеру «Енселко південь» агрохолдингу Кернел, Хмельницька область:

– Із 62 тис. га ріллі, які господарство має в обробітку, 12 тис. га відведено під посіви соняшнику. Минулого року в межах виробничих випробувань на площі 700 га вирішили скористатися новим гербіцидом компанії BASF Акріс®, який вносили одразу після сівби соняшнику.

Хотів би відзначити досить високий рівень контролю злакових і дводольних бур’янів у посівах соняшнику, в тому числі гірчаків, лободи – для нас ці бур’яни є найбільшою проблемою. Захисний екран препарат тримає понад 30 днів. Гербіцид Акріс® не потребує додаткових компонентів у баковій суміші, працює один – у цьому також вбачаємо його перевагу над іншими гербіцидами.

Препарат м’яко діє на рослину, не має фітотоксичного впливу, післядії на наступні в сівозміні культури, в тому числі на озиму пшеницю. Для нас це важливо, адже в нас соняшник є попередником озимої пшениці.

Можна впевнено сказати, що гербіцид Акріс® став черговим еталоном ґрунтового захисту рослин. Тому раджу колегам його застосовувати – препарат справді якісний.

Олександр Кузнєцов, головний агроном СТОВ «Говтва» агрохолдингу Кернел, Полтавська область:

– Наше господарство працює на півдні Полтавської області. Вирощуємо чотири культури – кукурудзу, соняшник, озиму пшеницю та сою. Завдяки ефективній технології вирощування маємо добрі показники урожайності. Так, минулого року урожай кукурудзи становив 8,5 т/га, соняшнику – 3,5 т/га, сої – 2 т/г, озимої пшениці – 5 т/га. Ці показники вищі порівняно з середніми по регіону.

Значне місце у структурі посівів займає соняшник – 12 тис. га. Минулого року на площі 1000 га вперше застосували новий гербіцид компанії BASF Акріс®. На основі результатів випробувань можу сказати, що препарат спрацював гідно, виправдав наші очікування – він ефективний проти бур’янів, не чинить фітотоксичної дії на рослину.

Препарат випробовували на великій площі, не вагаючись, адже діючі речовини гербіциду нам відомі: диметенамід-П та тербутилазин ми раніше використовували або окремо, або самі робили бакову суміш. Кожна з них ефективно працює проти дводольних бур’янів та злакових. А якщо поєднати, то препарат виходить іще ефективнішим.

Найбільш проблемними для нас у посівах соняшнику є пасльон, лобода, амброзія, нетреба, гірчаки. Якщо зі злаковими бур’янами ще можна поборотися за допомогою грамініциду, то із дводольними, особливо абразією та лободою, дуже важко впоратися. А тут Акріс® фактично забрав усю амброзію. Після внесення гербіциду поле було чистим до збирання, тобто на тих полях, де вносили Акріс®, жодних інших гербіцидів ми не вносили. Натомість на інших полях вносили ще й грамініциди. Бачимо, що гербіцид економічно вигідний, тому на цей рік вже замовили його на площу 2 тис. га.

Звісно, за підсумками одного року випробувань зробити висновки про ефективність препарату не можна. Бо велике значення для дії ґрунтового гербіциду має вологість ґрунту. Минулого року в нас із цим проблем не було – вологість ґрунту на глибині 17 см становила 20–25%. Але ми працюємо в зоні ризикованого землеробства, опади випадають нерівномірно, тому часто доводиться сіяти у сухий ґрунт. Якщо після кількох років застосування він так само добре себе проявить, то, можливо, візьмемо його за основу ґрунтового захисту.

Олександр Вертелецький, головний агроном СВК «Батьківщина», Полтавська область:

– Наше господарство має в обробітку 5,5 тис. га ріллі. Спеціалізується на рослинництві та тваринництві – молочному скотарстві, свинарстві, птахівництві. Вирощуємо кукурудзу на зерно та силос, соняшник, цукровий буряк, озиму пшеницю, сою, горох, ячмінь, просо, гречку, багаторічні трави.

Минулого року ми вперше випробували гербіцид Акріс® на соняшнику на площі 50 га. Гербіцид складається із двох перевірних діючих речовин: диметенаміду-П та тербутилазину, тому ефективний і проти злакових, і проти дводольних бур’янів. Раніше для знищення цих видів бур’янів ми застосовували два різних препарати, тепер же можна працювати одним. Принаймні, проти бур’янів, що поширені в нашій зоні, він спрацював добре. І за співвідношенням ціна – якість має добрі перспективи.

Дуже важлива якість препарату – відсутність фітотоксичності на культурі, тож після його застосування обмежень у сівозміні немає. Він також зручний як препаративна форма.

Думаю, Акріс® буде дуже доречним для тих господарств, які працюють в умовах браку вологи. Діючі речовини дуже добре проявляють себе навіть у посушливих умовах. В наших умовах, зазвичай, коли ми вносимо гербіцид, вологи у ґрунті ще вистачає, але потім починаються ґрунтові посухи, дощі випадають нерівномірно, тому є ризик, що ґрунтовий гербіцид не спрацює. А з Акріс® таких проблем немає: посіяв соняшник, вніс гербіцид – і не потрібно чекати дощу, бо він і без того працює. Окрім того, його не потрібно загортати у ґрунт під час внесення. Тримає захисний екран до 65–75 днів, а потім виростає основна культура, затінює ґрунт, і бур’яни їй не страшні. Головне – на початкових етапах втримати бур’яни.

Олександр Антоновський, заступник директора з рослинництва ТОВ «Прогрес», Чернігівська область:

– Ми обробляємо 4800 га землі, де вирощуємо кукурудзу, озиму пшеницю, соняшник, озимий ріпак, сою, а також люцерну та кукурудзу на силос, сидеральні культури. Окрім того, займаємося тваринництвом. Цього року отримали непогані врожаї: озимої пшениці – на рівні 72 ц/га, по 135 ц/га вродила кукурудза на зерно, 34 ц/га – соняшник, 38 ц/га – озимий ріпак, силосна кукурудза – 550 ц/га.

Зазвичай ми половину площ під соняшником вирощуємо за технологією Clearfield, половину засіваємо класичними гібридами. Як правило, використовуємо ґрунтовий гербіцид на основі тербутилазину, але минулого року вирішили порівняти з новим препаратом від компанії BASF гербіцидом Акріс® – на соняшнику та кукурудзі. У підсумку він спрацював чудово, незважаючи на те, що через два дні після внесення гербіцидів пішов сильний дощ. Натомість інший гербіцид промився. Після внесення Акріс® у посівах соняшнику повторно ми не застосовували страхових гербіцидів, навіть грамініцид не вносили – препарат тримав як злакові, так і широколисті бур’яни до моменту збирання. А прибавка врожайності на ділянці, де застосовували Акріс®, становила 800 кг/га.

Тепер Акріс® використовуватимемо на всій площі, де вирощуємо соняшник за класичною технологією. Нам вигідно його застосовувати, бо немає ризику післядії на наступну культуру – озиму пшеницю.

Що ж до кукурудзи, то ми також провели дослід, як культура відреагує на ґрунтовий гербіцид. Загалом на кукурудзі ми дотримуємося технології, за якої норму ґрунтового гербіциду вносимо мінімальну, щоб втримати першу хвилю бур’янів до 4–5 листка, а потім підчищаємо посіви страховими гербіцидами. Акріс® було застосовано в нормі 2,5 л/га, і він добре втримав бур’яни до 5 листка.

Можна сказати, що цей гербіцид універсальний – ефективно діє в посівах і соняшнику, і кукурудзи.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому не завжди спрацьовують бакові суміші або двокомпонентні ґрунтові гербіциди

Дуже актуальною є проблема фітотоксичності грунтових гербіцидів...

Як підвищити стійкість рослин до стресів?

Стрес у рослин – найпопулярніша тема останніх...

Стійкість бур’янів до гербіцидів та шляхи її подолання

Бур’яни – конкуренти культурних рослин за мінеральні...

Погода

Kyiv
сильний дощ
8 ° C
8.2 °
7.6 °
90 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °