Боротьба з падалицею ріпаку

875
Падалиця ріпаку

Боротьба з падалицею має особ­ливе значення в технології вирощування ярого та озимого ріпаку. Насіння ріпаку може зберігати схожість у ґрунті десятиліттями і засмічувати наступні культури. У господарствах, які вирощують ярий та озимий ріпак, ярий є бур’яном в озимому і навпаки. Падалиця ріпаку також призводить до збільшення густоти стояння рослин озимого ріпаку, що негативно впливає на перезимівлю у зв’язку з їх переростанням, а у вологі роки призводить до вилягання посівів.

Ранній мілкий (на глибину 4–5 см) обробіток стерні з прикочуванням сприяє проростанню падалиці. В жодному разі не можна заорювати або глибоко культивувати падалицю ріпаку відразу після збирання врожаю!

ПРОФIЛАКТИЧНI ЗАХОДИ БОРОТЬБИ З ПАДАЛИЦЕЮ РIПАКУ:

  • Вибір оптимального строку збирання з метою зниження втрат при обмолоті;
  • Своєчасне збирання сортів і гібридів залежно від термінів їх дозрівання (ранні, середні та пізні);
  • Обладнання комбайнів ріпаковими столами, відсутність яких спричиняє найбільші втрати при збиранні;
  • Висока якість налаштування комбайна з метою зниження втрат при збиранні.

МЕХАНIЧНI МЕТОДИ БОРОТЬБИ З ПАДАЛИЦЕЮ РIПАКУ:

  • Лущення стерні на глибину 4–5 см;
  • Ретельне перемішування соломи з землею і рівномірний розподіл рослинних решток на поверхні поля;
  • В посушливе літо вирішальним чинником є рання обробка відразу після збирання врожаю.

ХIМIЧНI МЕТОДИ БОРОТЬБИ З ПАДАЛИЦЕЮ РIПАКУ

Ефективним методом боротьби з падалицею ріпаку в посівах озимих зернових культур є застосування восени гербіцидів контактно-системної дії або бакових сумішей гербіцидів різних хімічних класів.

Знищення падалиці важливо проводити саме восени, одразу після сходів, оскільки ріпак має потужніший стартовий розвиток, аніж пшениця. Перенесення цього агроприйому на весну є технологічною помилкою. Осіннє внесення гербіцидів зменшує споживання NРК бур’янами, дає змогу раціонально використати мінеральні добрива та підвищити ефективність їх застосування.

Ціна мінеральних добрив, що використовуються бур’янами в осінній і весняний періоди вегетації до внесення гербіциду, незрівнянно вища, ніж гербіциду.

МЕТОДИ БОРОТЬБИ З ПАДАЛИЦЕЮ РI ПАКУ СИСТЕМИ CLEARFIELD

Якщо в наступних культурах проростає падалиця ріпаку, стійкого до гербіциду системи Clearfield, слід здійснювати контроль падалиці за допомогою відповідних гербіцидів, щоб запобігти утворенню квіток і насіння ріпаку таких гібридів.

Ефективний контроль падалиці ріпаку в зернових культурах досягається:

  • восени – препаратами, що містять діфлюфенікан;
  • навесні – препаратами, що містять МЦПА, 2,4-Д.

За матеріалами компанії Rapool

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2017

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram