01 Липня 2022

Cадивний матеріал картоплі – підготовка до весни

На картоплі деяких сортів проростки з’являються вже восени. У цій статті ми розповімо про те, як уникнути проблем при зберіганні та щонайкраще підготувати садивний матеріал до весни.

Рік на рік не випадає. Іноді осінь буває сприятливою, і тоді зібрану картоплю вдається добре просушити. При цьому і вміст крохмалю виявляється високим. Крохмаль «на рівні» – передумова гарної схожості й високої енергії росту навесні, але ймовірність ушкодження бульб і розвитку плямистості в період зберігання відчутно зростає.

ФІЗІОЛОГІЧНЕ СТАРІННЯ

Трапляється, що картопля внаслідок високих літніх температур стає фізіологічно старою і період її спокою скорочується. Деякі особливо схильні до раннього проростання сорти в умовах надто теплого зберігання можуть дати проростки вже восени.

Якщо на бульбах утворюється відразу багато паростків, це означає, що фаза спокою завершилась. Якщо ж у картоплесховищі відбувається підвищення температури, пов’язане зі зміною погодних умов зовні, період спокою бульб скорочується додатково або ж переривається зовсім. У такому разі на бульбах з’являється відразу безліч проростків. Довгі проростки, особливо ті, що утворилися в темряві, при вийманні зі складу зазвичай обламуються. Надалі бульбам необхідний додатковий час, щоб утворити нові проростки.

Найчастіше навіть при дбайливій підготовці садивного матеріалу ушкодження бульб повністю уникнути не вдається. На них утворюються мікротріщини, через які легко проникають волога та збудники гнилей. Тому по завершенні доробки насіннєвий матеріал картоплі потрібно ще раз ретельно просушити.

ЖИТТЄВА СИЛА НАСІННЯ І ВИСОКА ВРОЖАЙНІСТЬ

• Садивний матеріал картоплі не треба довго зберігати у джутових мішках, щоб уникнути проблем під час лікувального періоду, утворення проростків і їх обламування. Те ж саме стосується й біг-бегів, якщо вони не вентилюються належним чином.
• Для заліковування ушкоджень, отриманих під час транспортування й підготовки до посадки, бульби необхідно витримати при підвищеній температурі повітря впродовж кількох днів. За наявності добре помітних проростків тримати бульби в теплі треба набагато менше.
• Насамкінець садивний матеріал картоплі слід провітрити, просушити й помістити у прохолодне місце. Передчасне утворення проростків можна загальмувати тільки зниженням температури зберігання.
• При отриманні насіннєвих бульб слід негайно оглянути партію на предмет явних і прихованих дефектів з використанням поздовжнього або поперечного розрізування бульби.
• Недавно отриманий або відсортований насіннєвий матеріал відразу саджати не слід. Для заліковування ушкоджень, отриманих при маніпуляціях, його поміщають на кілька днів на зберігання в добре провітрюваний склад при температурі повітря 10–15°С.

Садивний матеріал картоплі

ОБЕРЕЖНО: ПРОРОСТКИ

Для виявлення внутрішніх дефектів слід взяти певну кількість бульб із партії придбаного або власного садивного матеріалу, розрізати уздовж чи впоперек і оглянути. Наявність чорної або синьої плямистості, а також сильного ушкодження бульб має насторожити. Такі бульби дуже чутливі й потребують обережного поводження.

Такі інфекції, як чорна ніжка (Erwinia spp), мають бактеріальне походження, тому уражені бульби слід вибраковувати ще при збиранні врожаю
Такі інфекції, як чорна ніжка (Erwinia spp), мають бактеріальне походження, тому уражені бульби слід вибраковувати ще при збиранні врожаю

Крім того, ушкодження бульб при проведенні передпосадкової підготовки може викликати спалах прихованих захворювань, таких як чорна ніжка (Erwinia spp.). Якщо верхня частина першого паростка зламана, це змушує бульбу формувати додаткові проростки з багатьох інших вічок.

В підсумку утворюється велика кількість стебел і процес закладення бульб відбувається більш інтенсивно. Для сортів, що закладають невелику кількість бульб, такий прийом може мати певну перевагу.

Між моментом видалення або ушкодження апікальної частини проростка й посадкою картоплі має пройти достатньо часу, щоб бульби отримали можливість утворити нові проростки з інших вічок. Якщо ж довгі паростки виявляються ушкодженими або зламаними перед посадкою, а бульби не встигають утворити нові, це негативно впливає на схожість і гомогенність розвитку рослин.

Після одноразового видалення/обламування проростків надалі цього слід уникати. Разове видалення паростків зазвичай добре переноситься будь-якими сортами. Висока крохмалистість бульб дає певні переваги. Якщо ж бульби й надалі продовжують втрачати вже сформовані проростки, це негативно позначається на схожості. Сорти, схильні до раннього утворення проростків, варто саджати першими.

Щоб уникнути проявів синьої плямистості, при сортуванні й підготовці бульб температура картоплі має бути в межах 8–10°C
Щоб уникнути проявів синьої плямистості, при сортуванні й підготовці бульб температура картоплі має бути в межах 8–10°C

Садивний матеріал високого фізіологічного віку треба відразу після доробки бульб повторно охолодити (в ідеалі до температури менше ніж 8°C) і зберігати в належних умовах.

Якщо садивний матеріал не власний, а придбаний, то, як правило, особливості процесу утворення проростків на цьому сорті мало відомі.

Тому для контролю доцільно відібрати певну кількість бульб і прогріти їх.

Таким чином, буде легше оцінити, наскільки конкретна партія садивного матеріалу схильна до проростання.

Сорти картоплі з дуже дрібними вічками при закладенні на зберігання потребують дбайливого поводження. На таких сортах дрібні проростки схильні обламуватися при надходженні в саджалку. Щоб утворити нові проростки, бульбам потрібен час. Залежно від сорту та стану бульб сильне обламування проростків може призвести до зниження їх повторного утворення та поганої польової схожості.

Тому плановані до використання партії насіння із дрібними вічками за кілька годин перед посадкою рекомендується прогріти для стимулювання їх проростання. На сортах, мало схильних до проростання, така стимуляція також може виявитися необхідною.

Для своєчасної яровизації садивного матеріалу необхідно правильно підібрати температуру повітря – залежно від конкретного сорту та фізіологічного стану бульб. Пошук зовнішніх і прихованих недоліків садивного матеріалу (включаючи пробу на розріз) слід проводити перед розвантаженням або в момент розвантаження тієї чи іншої партії насіння. Якщо партія насіння має непоганий зовнішній вигляд, для подальшої оцінки прихованих дефектів слід відібрати змішану пробу в обсязі п’яти кілограмів, промити бульби й уважно їх розглянути.

Щоб не допустити розвитку мокрої гнилі бульб, варто використовувати профілактичні засоби. При сильному ураженні складських запасів бактеріальною гниллю робити це запізно
Щоб не допустити розвитку мокрої гнилі бульб, варто використовувати профілактичні засоби. При сильному ураженні складських запасів бактеріальною гниллю робити це запізно

Варто звертати увагу на такі моменти, як ушкодження морозом, наявність зламаних проростків, парші, прояву фузаріозу, мокрої гнилі, інших ушкоджень бульб, включаючи мікротріщини, плями, вм’ятини тканин і місця залікованих ран.

Зазвичай достатньо розрізати 50 бульб, щоб переконатися у відсутності внутрішніх дефектів.

Сліди від ударів мають бути залікованими і становити собою білуваті плями крохмалю.

Наявність плям мокрої чорної гнилі під вм’ятинами на картоплі є критеріальною ознакою відбракування садивного матеріалу.

НА ЗАМІТКУ: ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДГОТУВАТИ САДИВНИЙ МАТЕРІАЛ КАРТОПЛІ

• Обов’язково слід провести яровизацію садивного матеріалу картоплі. Особливо це стосується сортів, не схильних до проростання.
• Яровизація партій насіння, отриманих зі складів холодного зберігання, має бути організована особливо ретельно.
• Сорти, не схильні до проростання, слід саджати тільки в добре прогрітий ґрунт.
• Необхідно уникати обламування проростків, оскільки це може призвести до ускладненої, неодночасної або вповільненої появи сходів.
• Слід уникати обламування проростків на сортах із неглибоким заляганням вічок. Такі сорти перед посадкою краще прогріти.
• Першими варто саджати партії з великою масою бульб і високим вмістом крохмалю.
• Не зовсім кондиційні партії картоплі, які відрізняються низьким вмістом крохмалю або наявністю плямистостей, слід саджати останніми в добре прогрітий ґрунт.
• Партії, які були відсортовані дуже давно, перед посадкою краще відсортувати повторно.
• Ніколи не слід розрізати садивний матеріал картоплі, якщо в партії насіння виявлено гниль. Це сприяє перенесенню збудників інфекції (наприклад, чорної ніжки) на здорові бульби.
• Яровизація досягається при витримуванні партій картоплі впродовж двох тижнів при температурі 10–12°С або трьох-чотирьох днів при температурі до 20°С. Якщо бульби фізіологічно старі, більш доцільним буде другий варіант підготовки.

Оптимальному розвитку рослин картоплі сприятимуть наявність стабільної температури ґрунту й повітря, а також відсутність заморозків
Оптимальному розвитку рослин картоплі сприятимуть наявність стабільної температури ґрунту й повітря, а також відсутність заморозків

НА ПРАВИЛЬНУ ГЛИБИНУ

При садінні бульб діє таке правило: саджати картоплю треба тільки у добре прогрітий ґрунт і не обробляти поля, на яких надто багато вологи. Слід уникати технологічної колії, оскільки в цьому місці коренева система рослин розвивається погано або не розвивається зовсім.

Сорти, більше за інших схильні до позеленіння бульб, необхідно саджати глибше, ніж зазвичай (селекціонери можуть дати щодо цього конкретні рекомендації). Так, сорт Солара варто саджати на 1–2 см вище, Агрія й Гала – на 1–2 см глибше, Рамос – на 2–3 см глибше, ніж зазвичай.

Чим вужчий асортимент сортів, які ви використовуєте для посадки, тим точніше слід дотримуватися глибини посадки. Однорідний садивний матеріал картоплі дає й однорідні сходи, а кількість закладених бульб на один кущ варіюється не суттєво.

Франц Штеппих, Центр рослинництва при Міністерстві продовольства, сільського й лісового господарства Баварії, Німеччина

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Використання мінеральних капсульованих добрив для оптимізації живлення картоплі

Проблема економного використання добрив завжди була актуальною....

Хвороби картоплі в період зберігання

Після збирання картоплі на полях її зазвичай...

Як позбутися грудок при збиранні картоплі

Минулого сезону серйозною проблемою для багатьох фермерів...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °