21 Червня 2021

Чому трапляється, що восени не «спрацьовують» гербіциди

Температура повітря є одним з найважливіших факторів, що впливає на ефективність гербіцидних методів захисту. І занадто низькі, і занадто високі температури можуть сприяти тому, що гербіцид не спрацює належним чином.

Рідко трапляється, що під час осіннього обприскування температура повітря занадто висока. Навпаки,  більш поширена проблема – це занадто холодне повітря. При низьких температурах фізіологічні процеси в рослинах сповільнюються, тому активна речовина поглинається і транспортується повільніше. Тоді бур’яни мають більше часу, щоб знешкодити дію гербіциду в процесі детоксикації.

За таких умов анатомічні властивості рослин також змінюються – деякі види на поверхні листя виробляють більше воску, що перешкоджає засвоєнню гербіциду. За низьких температур існує ризик гіршого розчинення препаратів у баку обприскувача. Все це робить деякі гербіциди, що застосовуються під час осінньої холодної погоди, менш ефективними, або їхня дія відчутно сповільнюється.

Слід також пам’ятати, що морози або великі добові коливання температури можуть сприяти меншій селективності гербіциду щодо захищеної культури.

Температура повітря, як правило, менш важлива для ефективності ґрунтових гербіцидів. Препарати цього типу працюють переважно під час проростання бур’янів, тому, якщо погода сприятлива для проростання та появи сходів, обробка повинна бути ефективною.

Високі температури та сильне сонячне світло, які іноді трапляються під час осіннього захисту, посилюють випаровування та фотодеградацію деяких активних речовин. За таких умов, поверхня поля також може пересихати, що призводить до сильного зв’язування гербіцидів з частинками ґрунту та обмеження його доступу до бур’янів, що проростають.

Під час позакореневих обробок, що проводяться в умовах високої температури та низької вологості, деякі найдрібніші краплі випаровуються до того, як потраплять на рослини, а ті, що потрапляють на листя, можуть кристалізуватися, що зменшить ефективність обробки. Таким чином надмірно високі температури під час обприскування також є загрозою для врожаю, який може бути пошкоджений, а в деяких випадках навіть повністю знищений препаратом.

Також гербіциди, що застосовуються в холодну пору року, можуть повільніше спрацьовувати, або демонструвати слабшу дію.

Через примхливу осінню погоду аграрії часто проводять обприскування в умовах, не дуже сприятливих для впливу гербіцидів. Справа ускладнюється ще й тим, що для досягнення гербіцидного ефекту температура, як правило, повинна залишатися на відповідному рівні принаймні протягом декількох днів після обприскування. Тривала затримка з обприскуванням може призвести до того, що бур’яни з низькими термічними потребами можуть добре прорости.

Тому, варто знати так звані оптимальні температури для окремих груп препаратів. Наприклад, гербіциди можна застосовувати при відносно низьких температурах, навіть при 0°С, але цей «оптимальний» час перебуває в діапазоні 10-25°С.

Нижче наведені окремі активні речовини гербіцидів та їх температурний діапазон, оптимальні для застосування (в дужках – мінімальна температура):

  • 2,4 D – 15-20°С (8-12);
  • хлоропіралід – 10-12°С;
  • хлоротолурон – 0-15°С (0);
  • дікамба – 15-20°С (8);
  • флорасулам – 10-25°С (4-5);
  • флуроксипир – 15-20°С (7-8);
  • метил-трибенурон – 8-25°С.

growhow.in.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Через погодні умови в Україні зібрали найгірший урожай черешні

Українські виробники черешні, через погодні умови, в...

Найдешевший та найефективніший спосіб збагатити грунт

Сидерати використовуються для поліпшення структури грунту і...

Погода

Kyiv
чисте небо
25.5 ° C
27.2 °
23 °
59 %
1.8kmh
0 %
Пн
24 °
Вт
29 °
Ср
30 °
Чт
33 °
Пт
33 °