01 Липня 2022

Досвід вирощування проса у господарстві на Чернігівщині

На Чернігівщині господарство «Мена-Авангард» вперше посіяло просо. І одразу – понад 800 га.

Вибір у господарства поміж культур був невеликий, так як гречку відкинули відразу (через низьку рентабельність). Залишились кукурудза, соняшник і просо – зупинились на просі. Перевагою стала дешевизна у його вирощуванні, хороший попит на зерно, пристойна ціна та мінімум перевірки при прийомі зерна на елеваторі.

Просо належить до теплолюбивих культур. Воно здатне витримувати велику спеку та нестачу грунтової вологи. Для вирощування проса найкраще підходять родючі грунти із нейтральною кислотністю, можна вирощувати на засолених та інших грунтах, не підходять лише лужні.

При вирощуванні проса варто дотримуватись правил сівозміни. Кращими попередниками вважаються зернові культури (озимина та кукурудза), а також картопля та цукровий буряк, особливо, якщо для їх вирощування було внесено оптимальну кількість мінеральних добрив.

Насіння починає проростати за температури + 8-10 °C, дружнє проростання спостерігається при + 15-16 °C. Оптимальний час для сівби – коли температура грунту на глибині 10 см становить +12-14 °C.  Відчутною перевагою є те, що просо краще переносить високі температури, ніж інші зернові, витримуючи підвищення до +38-40 °C протягом 2 діб.

Сорти були обрані ультраранні – зі строком дозрівання, за даними селекціонерів, 48-60 днів після сходів. Сіяли вітчизняні сорти Біла альтанка і Полтавське золотисте. До речі, назви сортів відображують колір зерна: у Білої альтанки воно практично біле, у Полтавського золотистого – жовте.

Посівну розпочали в 20-х числах червня. При посіві культури, прямо в рядки внесли по 100 кг/га добрив та КАС, а згодом по листу та у фазу трубкування  внесли комплексне добриво.

Захист посівів від бур’янів та хвороб стандартний – бакова суміш гербіциду і фунгіциду. Вибір на ринку ЗЗР дуже великий, тому можна обрати препарати на свій смак і гаманець.

Обмолот культури проводили у першій декаді вересня. Для швидшого і масового достигання зерна провели десикацію посівів, яка в тому числі припиняє можливий розвиток патогенних хвороб та очищає посіви від бур’янів які на той час можуть з’явитися. Урожайність проса в господарстві у середньому склала 32 ц/га.

За словами агронома господарства, навіть за такої урожайності, враховуючи низьку собівартість вирощування проса, можна отримати хороший прибуток.

agroday.com.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °