Ефективність азотного удобрення озимої пшениці залежить від сірки

81
Ефективність азотного удобрення озимої пшениці залежить від сірки

Оптимізація азотних добрив, які застосовуються для пшениці, знаходиться в фокусі уваги вчених, так як азотні добрива не тільки дорогі, але і несуть певні екологічні ризики.

Група вчених із Сільськогосподарського університету в Кракові (Польща), в ході трирічного експерименту досліджували ефективність нового добрива для озимої пшениці з вмістом азоту і сірки.

Вміст білка в зерні – основний параметр якості пшениці, який визначається ефектом внесення азотних і сірчаних добрив. Ці макроелементи створюють блоки білків. Азотні добрива підвищують вміст білка в зерні, а сірчані впливають на білковий склад зерна. Через недостатнє надходження сірки пшениця не може досягти свого повного потенціалу врожаю, і використання азоту для синтезу білка буде менш дієвим.

Метою дослідження було визначення ефективності удобрення озимої пшениці нітратом амонію, збагаченим сульфатом амонію. Було проаналізовано вплив нового добрива, яке містить 30% N і 6% S.

За результатами трирічного польового експерименту були розраховані наступні параметри: оптимальна доза азоту і максимальний урожай озимих зернових для цієї дози, гранична ефективність добрива, агрономічна ефективність, споживання азоту, відновлення азоту, фізіологічна ефективність.

Для порівняння взяли наступні методи: контроль без добрив; удобрення нітратом амонію (34% N); удобрення стандартними азотними і сірчаними добривами з додаванням азоту у складі нітрату амонію. Дози азоту складали: 150, 200 і 250 кг N на гектар. Сірку вносили в дозах – 30, 40 і 50 кг S га гектар.

Спостерігався позитивний ефект від використання добрив, що містять азот і сірку, в пропорціях, призначених для вирощування зернових.

Найбільша середня оптимальна доза азоту і максимальна врожайність озимої пшениці були відзначені в разі застосування нового добрива з додаванням сірки (217 кг N/га і 82,5 ц/га відповідно).

Найвища агрономічна ефективність і фізіологічна ефективність азотних добрив, а також найвище очевидне витягування азоту були отримані після внесення добрив 150 кг N на гектар, ніж після внесення добрив 200 кг і 250 кг N/га.

Однак, у порівнянні з азотними добривами без сірки, сірчані добрива збільшують витягування азоту. Додавання сірки з новим добривом також значно підвищило агрономічну ефективність (для 200 кг і 250 кг N/га) і фізіологічну ефективність (для 200 кг N/га) азотних добрив озимої пшениці.

mdpi.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram