Ефективний спосіб забезпечення озимого ріпаку кальцієм і фосфором

264
Ефективний спосіб забезпечення озимого ріпаку кальцієм і фосфором

Фосфор (P) і кальцій (Ca) понад 25 років були в центрі уваги компанії «Юніум Біосайєнс», яка тривалий час займалась пошуком та розробкою продукту, що був би ефективним, безпечним і корисним для широкого спектру сільськогосподарських культур. Результатом діяльності компанії в цьому напрямі стала поява нового добрива ЮніКал (UniCal), яке має саме такі характеристики.

Новий продукт містить інноваційний метаболічний комплекс ІнкіВерда Текноледжі (InciVerda Technology), важливим компонентом якого є фосфіт кальцію (19%), що складається з 25% фосфору та 33% кальцію.

Позитивний вплив добрива UniCal на ріст і розвиток рослин викликаний передусім високим вмістом фосфору, що є компонентом шикимінової кислоти, яка бере участь у біосинтезі ароматичних амінокислот, а також фенолів і ауксинів. Ця унікальна формула фосфіту була створена для точного й ефективного підживлення рослин фосфором.

UniCal також забезпечує рослини великою кількістю кальцію, який надає високої міцності клітинним стінкам і структурної стійкості тканинам. Він також сприяє кращій проникності клітинних мембран, завдяки чому відбувається транспортування поживних речовин по рослині.

Для визначення ефективності препарату на озимому ріпаку восени 2018 року було проведено польовий експеримент. У досліді використовували гібрид Граф.

Дози мінеральних добрив були такими: 198 кг N/га, 60 кг Р2О5/га, 90 кг К2О/га, 30 кг S/га. Норми використання UniCal – 1, 2 та 3 л/га. Результати дослідження подано в табл. 1, 2.

Таблиця 1. Вплив UniCal на показники елементів структури врожаю озимого ріпаку

Таблиця 2. Вплив UniCal на урожайність та вміст жирів у насінні озимого ріпакуВисновок дослідження однозначний: використання UniCal під час вирощування озимого ріпаку позитивно вплинуло як на показники елементів структури врожаю, так і на врожайність в цілому. Завдяки використанню UniCal врожайність насіння в середньому збільшилась на 10% порівняно з контрольним варіантом.

Крім того, застосування UniCal стимулювало збільшення вмісту жирів у насінні від 1,2% за норми 1 л препарату/га до 4,4% за норми 3 л/га. Польові випробування показали, що оптимальна та рекомендована норма препарату на озимому ріпаку становить 2 л/га.

Великою проблемою під час вирощування озимого ріпаку є кила капусти. Чинником, що суттєво впливає на збільшення рівня зараженості, є недотримання сівозміни, тобто занадто часте вирощування ріпаку на одному й тому ж полі.

Рис. 1. Вплив застосування UniCal на розвиток кореневої системи озимого ріпаку (зліва – контроль (0 л/га), справа – UniCal (сумарна доза 2 л/га, осіннє та весняне підживлення)
Рис. 1. Вплив застосування UniCal на розвиток кореневої системи озимого ріпаку (зліва – контроль (0 л/га), справа – UniCal (сумарна доза 2 л/га, осіннє та весняне підживлення)

Швидке та інтенсивне зараження рослин після сівби ріпаку відбувається за сприятливих для розвитку хвороби умов, тобто високої вологості та температури ґрунту від 14°C.

Зниження температури ґрунту нижче за 14°С загальмовує розвиток спорангій та перериває інфікування рослин.

Рис. 2. Вплив UniCal на зниження ураження килою капусти. Справа – корінь озимого ріпаку після застосування препарату. Очевидною є стимуляція росту бічних коренів
Рис. 2. Вплив UniCal на зниження ураження килою капусти. Справа – корінь озимого ріпаку після застосування препарату. Очевидною є стимуляція росту бічних коренів

Симптомами цієї хвороби є нарости (рис. 2), які можуть виникати на бічних або головному коренях. Симптомом кили капусти є відмирання рослин восени або навесні під час відновлення вегетації.

Використання UniCal у системі живлення озимого ріпаку пом’якшує наслідки цього захворювання, стимулюючи ріст бічних коренів.

Застосування UniCal під час вирощування озимого ріпаку впливає на:

  • збільшення врожаю насіння (приблизно на 10%);
  • пришвидшення дозрівання (зниження вмісту води в насінні);
  • стимулювання підвищення вмісту жиру в насінні;
  • покращення та сприяння розвитку кореневої системи;
  • послаблення симптомів кили капусти.

П. Шульц, д-р наук, Університет природничих наук, Познань, Польща

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram