01 Липня 2022

Фітосанітарний стан посівів на 13 червня

Повсюди агрокліматичні умови сприяли розвитку та поширенню шкідливих організмів у посівах сільськогосподарських культур.

У посівах озимих, осередково ярих зернових колосових культур, триває відкладання яєць та відродження личинок клопа шкідливої черепашки.

Чисельність всіх стадій фітофага в середньому становить 0,2-1,5 (макс. – 2) імаго та личинок на кв.м (Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Кіровоградська, Одеська обл.), осередково – до 8 личинок на кв.м. Всіма стадіями фітофага пошкоджено 2-5, в осередках до 10% рослин.

Разом з тим, у південних та центральних областях у колосках озимої пшениці, жита, ячменю живляться хлібні жуки (0,5-2 екз. на кв.м) та жужелиця (0,5-1 екз. на кв.м – Одеська обл.), які пошкодили 1-3% колосків.

Скрізь шкодять злакові попелиці, мухи, пшеничний трипс, хлібні п’явиці. У південних областях – злакова листовійка, пильщики. Ними на озимих зернових пошкоджено 4-10%, в осередках – від 12 до 20% рослин (злакові попелиці).

Борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою іржею, осередково – жовтою іржею, темно-бурою плямистістю, ринхоспоріозом, піренофорозом, іншими плямистостями охоплено 2-16% рослин зернових колосових культур. Подекуди в господарствах Київської області 36% рослин озимої пшениці уражено борошнистою росою та септоріозом.

Осередково у Миколаївській області до 30% рослин озимого ячменю уражено септоріозом та гельмінтоспоріозом, у Хмельницькій – 20% рослин озимої пшениці уражено септоріозом, а 30% рослин озимого ячменю охоплено гельмінтоспоріозом.

У Закарпатській, Львівській та Чернігівській областях на вівсі прогресує червоно-бура плямистість, якою уражено 2-5% рослин. На частині посівів озимих пшениці та ячменю виявлено незначне розсіяне поширення білоколосості через ураження церкоспорельозною та фузаріозною кореневими гнилями.

На 5-48% (макс. 83%) обстежених площ кукурудзи 2-9% рослин пошкоджено злаковими блішками, попелицями, осередково – кравчиком-головачем, південним сірим довгоносиком.

У Дніпропетровській, Кіровоградській, Одеській областях на посівах триває незначний літ стеблового кукурудзяного метелика, інтенсивністю 1-3 екз. на феромонну пастку за добу.

Подекуди в господарствах Волинської, Миколаївської та Полтавської областей на 5-30% обстежених площ від 2 до 4% рослин кукурудзи уражено гельмінтоспоріозом.

Скрізь 2-9% гороху та сої пошкоджують бульбочкові довгоносики, горохова попелиця, трипси, осередково – гусениці совки гамми, чортополохівки.

У господарствах Миколаївської області до 25% рослин гороху заселено гороховою попелицею. 1-4% (макс. – 8%) рослин гороху охоплено кореневими гнилями, аскохітозом, іржею, пероноспорозом.

На сої у лісостепових та поліських областях 1-5% рослин хворіють на бактеріальний опік, кореневу гниль, антракноз, септоріоз, пероноспороз.

Стручкам озимого ріпаку шкодять личинки насіннєвого прихованохоботника, капустяної стручкової галиці (2-6% рослин, 2% стручків), на пізніх посівах – попелиці.

Підвищення середньодобової температури повітря, погіршення освітлення та циркуляції повітря в нижніх ярусах рослин ріпаку створюють сприятливі умови для поширення пероноспорозу, фомозу, альтернаріозу, уражено 2-19% (макс. 25%) рослин.

У посівах соняшнику продовжують розвиватись сисні шкідники (геліхризова попелиця, клопи, осередково трипси), якими заселено 2-5% рослин. Подекуди рослинам культури завдають шкоди гусениці совок, піщаний мідяк, ґрунтові шкідники, подекуди соняшниковий вусач, якими в допороговій чисельності пошкоджено до 6% рослин. На 3-51% обстежених площ прояв мали пероноспороз (1-7% рослин), фомоз (2%), кореневі гнилі (1%).

Посіви цукрових буряків продовжує заселяти бурякова листкова попелиця. Переважно в крайових смугах полів нею заселено 2-14% (макс. до 30%) рослин (Черкаська обл.), за чисельності 5-8 екз. на кожну. Також плантаціям буряків шкодять бурякові блішки, мінуючі мухи, піщаний мідяк, щитоноски, листогризучі совки. Буряковий довгоносик-стеблоїд харчується у посівах Полтавської області.

У Київській, Хмельницькій та Тернопільській областях рослини охоплено коренеїдом, у приватному секторі на рослинах столового буряку відмічається розвиток церкоспорозу.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
25.9 ° C
25.9 °
25.9 °
52 %
3.5kmh
0 %
Пт
28 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °