25 Червня 2022

Широкозахватні просапні сівалки. Агрегати для економії чи модний тренд?

Основні вимоги до будь-якої просапної сівалки – максимальна точність і висока швидкість. Головне ж те, що від якості роботи цих машин багато в чому залежить майбутня врожайність культур. Як поєднати точність висіву з максимальною продуктивністю: збільшити ширину захвату чи вдосконалювати технологічність машин? В якому напрямку розвивається ринок широкозахватних сівалок точного висіву і чи є сенс у придбанні таких машин?

У СТИСЛІ СТРОКИ

Тенденція розвитку ринку тракторів і сільгоспмашин прямо залежить від структурних та організаційних змін у аграрному секторі. У більшості країн світу картина останніх десятиліть була ідентичною. Практично повсюдно спостерігався відтік сільського населення в мегаполіси. Відповідно зменшувалася кількість людей, зайнятих на селі.

Відбулось укрупнення господарств, а в країнах зі значними земельними ресурсами, у тому числі й в Україні, це явище набуло рис «гігантизму». З’явилися великі агрохолдинги з земельним банком у кілька сотень тисяч гектарів. Ринок відреагував на ці зміни пропозицією потужних тракторів і широкозахватних сільгоспмашин.

Попит на широкозахватну техніку диктується двома чинниками: зростанням цін на ПММ і нестачею кваліфікованих кадрів. Чим менше обладнання, тим менше людей задіяно і тим менше ПММ витрачається. А скорочення кількості прогонів техніки дає змогу застосовувати ресурсозберігаючу технологію обробки.

Зазвичай терміни, відведені погодою для проведення посівної, дуже обмежені. При цьому від того, як швидко і якісно проведено сівбу, безпосередньо залежать прибуток підприємства та його подальший розвиток, а тому прагнення до максимальної продуктивності посівних просапних машин стало основою для появи агрегатів, здатних покривати більше площі за одиницю часу. В цьому і полягає головна перевага широкозахватних сівалок точного висіву.

Якщо говорять про просапні машини, то поняття «широкозахватні» має дещо інше значення, ніж тоді, коли йдеться про зернові сівалки, – у багатьох воно асоціюється з довжиною рами: чим довша рама, тим більш широкозахватний агрегат. Але у випадку із просапними сівалками слід враховувати два параметри: перший, основний, – кількість рядків, другий – ширина міжряддя і відповідний метраж сівалки.

Кількість посівних модулів у просапної сівалки в більшості випадків зумовлена технічними характеристиками машин для проведення механізованої міжрядної обробки, а також збиральної техніки. Наприклад, для посіву цукрових буряків переважна більшість виробників пропонує машини, де число посівних модулів кратне 6 або 9 (що відповідає бурякозбиральним комбайнам). Для посіву кукурудзи або соняшнику з міжряддями 70 або 75 см використовуються сівалки, де кількість модулів, як правило, кратна 8 або 12 (залежить від жаток зернозбиральних комбайнів).

Застосування супутникових систем навігації в землеробстві, що дає змогу нівелювати проблему «стикового ряду», дещо послаблює цю залежність, проте агрономи здебільшого по-господарськи вибирають рішення з найменшими ризиками, тобто машини із кратною шириною захвату.

ЧИ ЗАВЖДИ «БІЛЬШЕ» ОЗНАЧАЄ «КРАЩЕ»?

Хоча чіткого визначення широкозахватної техніки не існує, коли йдеться про зернові сівалки, широкозахватними прийнято вважати знаряддя шириною від 12 м. Що стосується просапних машин, то тут ситуація складніша, і експерти ніяк не можуть прийти до спільного знаменника.

Так, на думку деяких експертів, з огляду на те, що класичні просапні сівалки мають 6–8 модулів при ширині міжрядь 70 см або 8–12 з міжряддями 45 см, до широкозахватних посівних комплексів слід відносити всі машини, що перевищують ці показники.

Більшість виробників сільгоспмашин для європейського ринку (Kverneland, Kuhn, Amazone та ін.) називають широкозахватними моделі, починаючи з 16 рядків (з міжряддям 70 см), тобто шириною від 12 м для кукурудзи і соняшнику, і 24 рядки (з міжряддям 45 см) – для посіву цукрових буряків.

Американські виробники техніки (Great Plains, John Deere та ін.) в основному до широкозахватних відносять просапні сівалки, що мають понад шістнадцять рядків, тобто з шириною захвату від 12,5 м і міжряддям 70–75 см (для кукурудзи/соняшнику) і від двадцяти чотирьох рядків з міжряддям 45–50 см (для цукрових буряків).

Невеликі розбіжності у визначенні можна пояснити тим, що в Європі існує суворе регулювання транспортних габаритів сільгосптехніки, що обмежує машину трьома метрами в ширину. І більшість європейських виробників намагаються дотримуватися цього принципу. Тоді як дорогами Північної та Південної Америки без проблем можуть пересуватися машини з габаритами до 5 м в ширину.

З огляду на це, лінійка європейських виробників в основному обмежується максимальною шириною захвату просапних машин до 18 м (24 рядки по кукурудзі та соняшнику і 36 (максимум 40) по буряках). Американські ж компанії пропонують більш широкі моделі.

Однак такі величезні сівалки, незважаючи на наявність в Україні великих полів, не завжди зручні. По-перше, вони важкі, що зумовлює ризик високого переущільнення ґрунту. По-друге, якщо поля в господарстві рознесені на певну відстань, уявіть собі, як «зустрічатиме» такі машини – п’ять метрів у транспортному положенні – наша дорожня інспекція? Не кажучи вже про те, що для подібної техніки потрібна потужність трактора не менше ніж 400 к. с.

Розглядати варіант із максимальною шириною захвату можуть собі дозволити лише господарства, які мають компактно розташовані поля з великою площею, без лісосмуг і стовпів на полях, а також хороші шляхи сполучення між ними – рівні асфальтові дороги. Тим, чиї землі розташовані в різних місцях і добиратися до них потрібно дорогами загального користування, трасами або дорогами з не твердим покриттям, а таких, напевно, більшість, краще купувати машини, які не перевищують трьох метрів у транспортному положенні.

ВИЗНАЧИТИ ПОТРЕБУ

Головною умовою для придбання і застосування широкозахватної посівної техніки є наявність великих посівних площ із переважанням полів великої конфігурації.

Економічно виправдане навантаження на одну 12-метрову просапну сівалку має становити не менше ніж 1500 га за посівну (кукурудза/соняшник), причому деякі господарства примудряються засіяти і до 3000 га. При менших обсягах можна взяти машину з меншою шириною та кількістю рядків, але дешевшу.

Загальна продуктивність техніки складається не тільки з того періоду, коли робочі органи сівалки перебувають у ґрунті й відбувається власне сівба, а й з часу, який витрачається на поворотах, розворотах, завантаженнях, техобслуговуванні тощо. І чим менше часу витрачається на ці операції, тим вища продуктивність посівних машин.

Для широкозахватної машини мають значення і довжина гону, і периметр поля. Так, якщо поля нарізані менше ніж по 300 га, а довжина гону коротша за 400 м, то ефективність використання широкозахватних машин втрачається на розворотах. Наведемо приклад. В одному з господарств, яке придбало широкозахватну техніку вперше, почали засівати прямокутне поле впоперек – коротким шляхом. І, звичайно ж, багато часу втрачали на розворотах. На наступному полі сівбу почали уздовж, збільшивши тим самим довжину гону, і продуктивність роботи зросла на 25%.

Але деякі експерти вважають, що довжина гону особливого значення не має. Набагато важливіша, на їхню думку, конфігурація поля. На складноконтурних полях, особливо зі стовпами ЛЕП, лісосмугами та іншими перешкодами, посів простіше виконувати звичайною просапною сівалкою шириною 6–9 м, ніж намагатися вписати в усі ці лабіринти 17-метрову машину. І навпаки, на дрібно нарізаних полях, але чіткої квадратної форми, без перешкод всередині, робота на широкозахватній техніці також може бути економічно ефективною.

Читати по темі: Lehner Vento®: робоча ширина – до 12 метрів!

Важко однозначно сказати, скільки для цього потрібно мати полів, якими вони мають бути і якою є оптимальна довжина гону. Щоб відповісти на ці запитання, необхідно скористатися методиками підбору агрегату під конкретні умови.

Основу методики становить моделювання процесів, що дає змогу розробляти і рекомендувати виробництву операційні технології окремих сільгоспробіт, а також складати технологічні карти механізованого вирощування та збирання культур. На основі цих даних будують графіки потреби в тракторах, сільгоспмашинах і персоналі впродовж року, що дають змогу визначити як моменти пікових навантажень, так і нерівномірність завантаження тракторного парку в різні періоди. Вирішення цих завдань перебуває на перетині інтересів агрономічної служби (критерієм підбору є агротехнічні терміни) і планово-економічного відділу агропідприємства (пріоритет – оптимізація витрат).

УВАГА ДО ЯКОСТІ ВИСІВУ

За спостереженнями фахівців, більшість господарств обирають комбінований варіант використання широкозахватної техніки, тобто нею засівають рівні прямі ділянки великих полів з хорошою довжиною гону, а на клинах і «негабаритах» підсівають звичайними просапними сівалками.

Для застосування широкозахватних сівалок (як правило, причіпних) критичне значення мають сприятливі погодні та ґрунтові умови на момент сівби. Тобто по дуже вологому ґрунту, а саме таким він і буває ранньої весни, важку широкозахватну машину в поле не загнати. І якщо агрономічне вікно, наприклад, посіву кукурудзи в ідеалі має бути не більше ніж 10 днів, то чи встигне ґрунт просохнути до цього часу – невідомо. Відповідно, в господарстві на такий випадок потрібно мати стандартну навісну сівалку, щоб працювати в комбінації з широкозахватним агрегатом.

В сівалці Kverneland Optima TF maxi обидва «крила» копіюють рельєф поверхні поля незалежно одне від одного
В сівалці Kverneland Optima TF maxi обидва «крила» копіюють рельєф поверхні поля незалежно одне від одного

Вирішуючи, використовувати чи ні широкозахватну техніку, також варто звертати увагу на вирівняність полів: чим більше недоліків має їх мікро- та макрорельеф, тим нижчою буде якість сівби.

Вимоги до рельєфу – це один із недоліків широкозахватної техніки. Порівняно з більш вузькими сівалками, показник точності копіювання в неї буде потенційно нижчим. Якщо поля мають перепади, нерівності, западини – не варто очікувати хорошого результату. Навіть попри те, що кожен сошник має можливість індивідуального копіювання рельєфу, на жаль, цій здатності є певна межа. І на ухилі різниця між крайніми сошниками (при ширині сівалки 12 м) буде відчутною.

Так, наприклад, при складному рельєфі поля посів сівалкою з шириною захвату 12 м, швидше за все, буде менш точним, ніж, наприклад, посів машиною з шириною захвату 6 м. А, як відомо, якість висіву – один із головних параметрів, який оцінюють при виборі машини. Нерівномірність посіву навіть в межах 1 см на всій площі поля в процентному співвідношенні виллється в недоотримання близько 15% врожаю. Тому сіяти на однакову глибину всіма рядками для сівалок точного висіву принципово важливо.

Таким чином, різниці в якості посіву при використанні широкозахватної техніки з точки зору агротехнології бути не повинно. Компроміси – це ознака відсутності системного підходу.

Якщо в господарстві ніколи не використовувалася широкозахватна посівна техніка, доцільно спочатку придбати широкозахватні культиватори, оборотні плуги (якщо застосовується оранка), заборонити великотоннажним автомобілям виїжджати на поле під час збирання, а лише потім, можливо, через 3–4 роки, інвестувати в придбання сучасного широкозахватного посівного комплексу.

Щоправда, деякі експерти стверджують, що, наприклад, для No-till просапних сівалок спеціальна підготовка ґрунту не так і важлива. Поле має бути рівним, а підготовка ґрунту вже залежить від культури, яка висівається.

Безумовно, всі виробники просапних сівалок точного висіву працюють над проблемою копіювання поверхні поля й намагаються максимально збільшити її точність. Так, в більшості моделей копіювання проводиться не тільки кожною висіваючою секцією, а й «крилами». Конструктивно широкозахватні машини роблять такими, щоб вони складалися з кількох частин, кожна з яких має можливість копіювання рельєфу поля незалежно від іншої.

Навіть якщо «крила» розташовані на загальній рамі, у кожного є своя амортизаційна копіювальна система. Так, наприклад, 16-рядкові сівалки – це, фактично, дві сівалки по 8 рядків. Наприклад, в сівалці Kverneland Optima TF maxi обидва «крила» копіюють рельєф поверхні поля незалежно одне від одного, що забезпечує точну закладку насіння по глибині навіть на дуже нерівних полях. Або, наприклад, 18-метрова сівалка Great Plains YP2425A має три секції по 6 м, а це гарантує гнучкість всіх трьох секцій і хороший результат копіювання навіть на складних рельєфах.

Головною умовою для придбання і застосування широкозахватної посівної техніки є наявність великих посівних площ з переважанням полів великої конфігурації
Головною умовою для придбання і застосування широкозахватної посівної техніки є наявність великих посівних площ з переважанням полів великої конфігурації

ЯК У «ФОРМУЛІ-1»

Ще одним важливим чинником у досягненні бажаної продуктивності широкозахватних машин експерти ринку називають логістику: питання підвозу насіння і добрив, завантаження, включаючи можливе придбання спецтехніки, наприклад, телескопічних навантажувачів або бункерів-перевантажувачів.

Абсолютно неприпустимо, коли сівалка з високою потенційною продуктивністю годину проводить у полі, а півгодини – на завантаженні! Те ж саме стосується і поточного технічного обслуговування. Тут все повинно бути за аналогією з пітстопами болідів в автоперегонах «Формула-1»: до сівалки мають вчасно подаватися завантажувальні машини, щоб у максимально короткі терміни вивести «болід» на дистанцію.

При цьому найважливішу роль тут відіграють не тільки своєчасне реагування команди персоналу, а й конструкційні особливості машини. Зокрема, наприклад, об’єм завантажувального бункера. Зараз до широкозахватних посівних комплексів пропонуються на вибір два варіанти: індивідуальні бункери на кожну висівну секцію або централізований (один чи два) бункер, куди засипається насіння і вже звідти розподіляється по секціях.

На практиці друга система – централізованого завантаження – набуває дедалі більшої популярності серед аграріїв: набагато зручніше відразу завантажити великий об’єм насіннєвого матеріалу в одному місці, ніж вантажити кожну секцію окремо.

Наприклад, якщо машина оснащена центральним бункером для насіння на 1880 л, то на її заправку насінням витрачається сім хвилин (висипали біг-бег з насінням, натиснули кнопку розподілу – і все), тоді як на завантаження кожної секції (а їх 16 штук) з об’ємом індивідуальних бункерів 55 л потрібно мінімум двадцять хвилин.

Також господарству необхідно оптимізувати підготовку до завантаження: заздалегідь сформувати бігбеги під об’єм бункера та підготувати техніку. Бажано купувати біг-беги не одноразові, а з розв’язуванням знизу, які після висипання насіння можна буде використати і для наступної посівної.

Думки експертів про те, яким має бути оптимальний об’єм бункера, розділилися. Так, американські виробники техніки переконані – чим він більший, тим краще, європейські ж сумніваються у правильності такого підходу, вважаючи, що збільшення ваги машини негативно позначається на стані ґрунту. В середньому для 12-рядної сівалки американці пропонують бункери об’ємом від 2000 л, а європейці – від 800 л. Тут необхідно шукати компроміс, щоб не зробити машину надмірно важкою і не знижувати продуктивність праці частими заправками.

Також важливо пам’ятати, що об’єм бункера для добрив (якщо проводиться одночасне внесення) має бути розрахований, виходячи із кратності середнім нормам висіву, щоб завантаження насіння і добрив відбувалося одночасно. Недоцільно мати обидва бункери однакового об’єму, оскільки насіння буде закінчуватися швидше, ніж добрива, що знову спричинить нецільові проїзди по полю і зайві втрати часу.

Крім того, щоб отримати максимальну ефективність роботи і прибуток від застосування широкозахватних машин, потрібно забезпечити їх цілодобову роботу і, звичайно, в ідеалі – використовувати навігаційні системи. Адже широкозахватні сівалки оснащувати маркером незручно: він буде дорогим, а також через велику вагу обтяжить конструкцію і створить додаткове навантаження на сівалку.

НОВІ ТРЕНДИ

Серед головних вимог до сучасної високопродуктивної широкозахватної сівалки точного висіву слід назвати контроль висіву (датчики забивання та відсікання «двійників», встановлені на кожному насіннєпроводі), точність внесення (робота з навігацією й автопілотом), контроль глибини висіву (інтелектуальна система пневматичного притиснення секцій) та управління висівними секціями (можливість посекційного відключення на складних ділянках) із кабіни трактора.

Одна з відносно нових тенденцій ринку сучасних посівних машин – встановлення електричного приводу дозатора. Тобто на кожному рядку ставиться електропривод, що дає змогу диференційовано вносити належні норми насіння і добрив кожним висівним сошником. Завдяки цьому можна приблизно на 15% знизити загальну норму внесення добрив і насіння.

Ще одним новим напрямком у сфері виробництва посівних машин можна назвати технологію Twin-Row (здвоєного ряду). Це можливість підвищити врожайність за рахунок збільшення норми висіву, тобто кількості рослин на гектар. Так, висівати насіння кукурудзи при міжрядді 70 см одне за одним у кількості понад 90–95 тис. на гектар не виходить, оскільки рослини будуть розташовані дуже близько одна до одної і кореневі системи неминуче почнуть конкурувати. Здвоєний ряд дає змогу ту ж саму норму рознести відразу на 2 ряди, таким чином, насіння висівається в шаховому порядку на відстані 20 або 22 см, замість однієї лінії – двома, з міжряддям 70 або 76,2 см.

Завдяки кращому розташуванню насіння при технології Twin-Row збільшується норма висіву, але при цьому водночас знижується конкуренція, охоплюється велика площа, поліпшується вологообмін, рослини отримують більше світла, і тим самим створюються всі умови для підвищення врожайності.

У просапних широкозахватних сівалках технології Twin-Row великий вибір міжрядь від 38 до 91 см дає змогу налаштувати необхідну конфігурацію знаряддя відповідно до умов експлуатації. Такі широкозахватні машини зараз пропонують компанії Great Plains (сівалки Yield-Pro), MaterMacc та ін.

Незважаючи на різні нововведення на ринку, багато фахівців вважають, що майбутнє – за універсальними пневматичними просапними машинами. Вони, на відміну від сівалок, обладнаних механічним приводом, що спеціалізуються на певній культурі, можуть однаково точно працювати з насінням різних культур. Сьогодні сільгоспвиробники дедалі частіше хочуть мати машину, здатну сіяти культури за різними технологіями – нульовою, мінімальною, класичною. Наприклад, всі моделі просапних сівалок AGCO від 6 до 24 рядків мають опції (спеціальний прорізуючий ніж і очищувач рядків), які встановлюються на сівалку, щоб дати їй можливість сіяти «по нулю», по Mini-till або ж за традиційною технологією.

Також останнім часом спостерігається зростання попиту на сівалки з можливістю внесення стартових добрив у рідкій формі, оскільки їх застосування з огляду на фізичні властивості ефективніше, ніж гранульованих. Наприклад, всі просапні сівалки в лінійці Great Plains мають опцію для внесення РКД при посіві.

Крім того, активно розвивається напрям одночасного внесення мікродобрив, і просапні сівалки незабаром будуть обладнані таким чином, щоб мати змогу реалізувати цю тенденцію. Наприклад, сівалка Amazone EDX 9000 вже потрапила до цього тренду.

Загалом тренд розвитку ринку широкозахватних машин розвивається не в напрямку збільшення ширини захвату, оскільки фізично цьому є межа, а в напрямку збільшення технологічності машин, їх точності, швидкості висіву при заданій і незмінній якості.

Юрій Гринько, оглядач

Опубліковано в журналі “Агроном”

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
18.9 ° C
18.9 °
18.9 °
71 %
2.5kmh
46 %
Сб
18 °
Нд
27 °
Пн
30 °
Вт
32 °
Ср
32 °