Фітосанітарний стан посівів на 14 вересня

66
Фітосанітарний стан посівів на 14 вересня

Повсюди на падалиці колосових культур масово розвиваються та живляться злакові мухи, попелиці, цикадки, хлібні блішки, інші фітофаги, які надалі, за появи сходів озимих зернових, завдаватимуть шкоди посівам. За достатніх тепла та вологи, можливі осередки значних пошкоджень рослин, де виникатиме необхідність в крайових або суцільних обробках інсектицидами.

В степових та лісостепових областях на полях після стерньових попередників триває вихід з ґрунту жуків хлібної жужелиці 0,1-1 (осередково 2-3 екз. на кв.м у Дніпропетровській, Луганській обл.), подекуди відкладання ними яєць, відродження та живлення їх личинок. Посушлива погода не сприяє масовому відродженню личинок. Велике значення в зниженні чисельності хлібної жужелиці мають організаційно-господарські та агротехнічні заходи, насамперед дотримання сівозмін, зменшення частки стернових попередників під озиму пшеницю до 5-10%, своєчасне й без втрат збирання врожаю, лущення стерні, обробіток ґрунту за системою напівпару, знищення падалиці, сівба у другій половині оптимальних строків.

На 1-3% рослин падалиці слабко розвиваються борошниста роса, септоріоз, бура листкова іржа, інші хвороби, які після опадів проявлятимуться на сходах озимих.

Фітосанітарною експертизою посівного матеріалу озимих зернових культур у Чернівецькій області виявлено ураження їх збудниками фузаріозу та альтернаріозу в межах 0,5-2%, що потребує обов’язкового протруювання рекомендованими препаратами.

Посіви озимого ріпаку заселяють хрестоцвіті блішки, які за щільності 0,5-3 екз. на кв.м пошкодили 2-10% рослин у слабкому ступені. Відмічено літ та відкладання яєць ріпакового пильщика. Гусениці озимої совки, за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м, пошкодили до 3% рослин. На деяких площах культури відмічається ураження рослин пероноспорозом, білою плямистістю, альтернаріозом (Житомирська обл.). Надалі помірні температури та дощі сприятимуть розвитку і поширенню хвороб.

Скрізь на 22-55% обстежених посівів кукурудзи гусениці стеблового (кукурудзяного) метелика закінчують живлення та відходять на зимівлю. З хвороб на качанах виявлено фузаріоз 1-3% (макс. 8% у Кіровоградській обл.). Найбільшого розвитку фузаріоз набув на качанах, пошкоджених стебловим метеликом та бавовниковою совкою. Бактеріозом уражено 1-3% рослин, пухирчастою та летючою сажками – 1-8% (макс. 12% у Кіровоградській обл.)

У посівах сої триває розвиток та живлення гусениць акацієвої вогнівки, листогризучих совок, павутинного кліща (Херсонська обл. – 30% рослин). Аскохітозом, септоріозом, пероноспорозом, церкоспорозом, іржею, бактеріальним опіком, осередково фузаріозом, жовтою та зморшкуватою мозаїкою охоплено 2-10%, макс. 15-45% (септоріоз – Львівська, Хмельницька, Черкаська, переноспороз – Львівська, Рівненська, Чернівецька обл.) рослин.

В Лісостепу та Степу 2-30% рослин соняшника уражено білою та сірою гнилями. 3-12 %, у вогнищах – 17-60% (Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Тернопільська, Черкаська обл.) рослин хворі на фомоз, 4-22% – на пероноспороз, альтернаріоз, септоріоз, подекуди – фомопсис (Житомирська, Рівненська, Кіровоградська обл.), соняшниковий вовчок уразив 2-5% рослин (Луганська обл.). 4-12% (макс. 18-50%) рослин охоплені іржею (Луганська, Полтавська, Черкаська обл.). При обстеженні посівів соняшнику відмічено збільшення чисельності та шкодочинності попелиці. Шкідником, який сконцентрований на верхніх листках та кошику, заселено до 20% рослин. Подекуди посіви заселяють та пошкоджують соняшникові вогнівка, шипоноска, гусениці листогризучих совок (бавовникова, гамма, капустяна), соняшниковий вусач.

Посіви цукрових буряків Лісостепу та Полісся продовжують хворіти на церкоспороз – 4-10% (макс. 14-26% рослин у Вінницькій, Волинській, Рівненській, Кіровоградській, Хмельницькій, Черкаській обл.), борошнисту росу, альтернаріоз, рамуляріоз, фомоз (2-22% рослин), осередково у Хмельницькій області – на вірусну жовтяницю. Переважно на гібридах іноземної селекції 2-8% коренеплодів уражено паршею звичайною, хвостовою гниллю, дуплистістю. В посівах культури в осередках залишаються шкідливими гусениці підгризаючих та листогризучих совок, подекуди посіви заселяють та шкодять бурякові листкова попелиця, мінуюча муха.

У плантаціях пізніх строків дозрівання капусти триває розвиток гусениць листогризучих совок, біланів, молей, рослини заселяють блішки, попелиці. Бактеріози (слизистий, судинний) уразили 5% рослин, фомоз та пероноспороз охопили 1-3% рослин. Гідротермічні умови сприяють ураженню та розвитку фітофторозу, верхівкової гнилі на 9-25 % (макс. 80%) рослин. Макроспоріозом, альтернаріозом уражено до 40% рослин томатів.

Відмічається повсюдне зростання популяції звичайної, гуртової полівок, а також польової та хатньої мишей, які мігрують із місць резервацій на угіддя після зернових культур та на сходи озимого ріпаку (1-2 колоній на гектар). На ряді площ під багаторічними травами, подекуди цукровими буряками, соняшнику, стерні, неугіддях мають місце 2-5 (макс 6-10 у Київській, Херсонській обл.) жилих колоній на гектарі. Знешкодження мишоподібних гризунів досягається в першу чергу вчасною та якісною зяблевою оранкою, яка позбавляє їх корму і надійного сховища. Наявність 3-5 і більше жилих колоній на гектарі посіву свідчить про загрозу суттєвих пошкоджень рослин та необхідність захисту їх через обробки родентицидами.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram