05 Липня 2022

Фітосанітарний стан посівів, садів та насіння на 22 лютого

Повсюди значний сніговий покрив, промерзання ґрунту, утворення притертої крижаної кірки, негативно вплинули на життєдіяльність мишоподібних гризунів.

У південних областях Степу, внаслідок погодних умов, зокрема затоплення нір талими водами, спостерігається загибель гризунів від 10 до 35%. Загибель молодняка в господарствах Каховського району Херсонської області становить 80-90%.

Однак у посівах озимих зернових та ріпаку на 10-53% обстежених площ обліковують 0,2-3, на багаторічних травах – 2-4, в місцях резервацій на неорних землях, лісосмугах – до 6 (Дніпропетровська, Донецька, Херсонська обл.) жилих колоній гризунів на гектарі з 4-5 жилими норами. Інтенсивність подальшого розвитку та поширення, а також рівень шкідливості гризунів будуть визначатися насамперед погодними умовами та ефективністю винищувальних заходів.

Лабораторним аналізом рослин озимини, відібраних з монолітів у Львівській, Хмельницькій області виявлено інфекційний запас збудників альтернаріозу, фомозу, борошнистої роси, септоріозу, інших хвороб на рівні 1-2%. Небезпека пошкодження озимих культур буде зберігатися на посівах, де тривалий час утримуватиметься льодова кірка чи застій талих вод.

За даними фітопатологічної експертизи зерна, проведеної методом вологої камери, альтернаріозом, бактеріозом, ринхоспоріозом, гельмінтоспоріозом, фузаріозом, пліснявою, іншими збудниками хвороб уражено 0,4-12% (Вінницька, Київська, Рівненська, Тернопільська обл.) насіння ярих пшениці, ячменю та вівса.

Аскохітозом, бактеріозом, фузаріозом, сірою пліснявою (Рівненська, Тернопільська обл.) – 0,3-4% насіння сої, гречки та бобів. Це свідчить про потребу обов’язкового оздоровлення насіннєвого матеріалу ярих зернових та зернобобових культур через протруювання препаратами відповідного спектру фунгітоксичної дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб.

Разом з тим, повсюди триває обстеження зерносховищ, складських приміщень, перевірка насіннєвого метеріалу, продовольчого та фуражного зерна на наявність комірних шкідників, які за низьких температур призупинили свій розвиток.

Так, в окремих партіях продовольчого та фуражного зерна у Полтавській, Рівненській, Тернопільській областях виявлені комірні довгоносики, борошняний хрущак, кліщі, зернова міль за чисельності 1-3 екз. в 1 кг зерна, що вимагає його знезараження через фумігацію дозволеними препаратами для боротьби зі шкідниками запасів.

Обстеженням плодового саду у Київській та Луганській областях відмічено заселеність його яблуневою плодожеркою, яка становить 50-80% дерев за чисельності 3 кокони із зимуючими гусеницями на дерево. За попередніми даними, загибель зимуючого запасу фітофага складає 10% (від хвороб).

Комоподібною щитівкою заселено 10% обстежених дерев, загибелі не відмічено. В лабораторних умовах аналізом гілок було виявлено 10 яєць яблуневої попелиці на п.м. Загибель становить 20%.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому цьогорічного падіння врожаю не уникнути

Україна завжди відігравала роль потужного та надійного...

Як правильно провести десикацію для якісних жнив

Війна внесла корективи не лише в посівну,...

Бор для формування високої врожайності культур

Сьогодні застосування позакореневих підживлень мікроелементами (B, Zn,...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °