05 Липня 2022

Механічна боротьба з бур’янами

Яким чином різні бур’яни реагують на міжрядний обробіток або обробку штригелем? Останні випробування показують, як можна поліпшити механічні прийоми обробітку ґрунту.

Боротьба з бур’янами механічним способом – найдавніша форма боротьби зі шкідливою рослинністю. Але навіть «найбільш ранні» способи контролю бур’янів різняться за своєю ефективністю. Так, при ручному прополюванні бур’янів небажані рослини виривають цілком, за сприятливих умов – навіть із корінням. Із використанням сапи змінюється принцип дії: ріжучий орган обрізає переважно ті частини рослини, які розташовані над поверхнею ґрунту.

За минулі роки з’явилась ціла низка технічних пристосувань, які зробили механічну боротьбу з бур’янами більш дієвою і загалом ефективнішою. Не останню роль у цьому відіграло використання сенсорів і камер, систем автоматичного водіння. Ці нововведення підвищують продуктивність і знижують навантаження на механізатора. Серед механічних засобів контролю сьогодні представлено цілу низку знарядь і робочих органів, які залежно від конструкції та способу використання або загортають бур’яни у ґрунт, або виривають їх, або підрізають. Можливий і комбінований підхід.

Вероніка перська відносно невразлива до вилучення з коренем
Вероніка перська відносно невразлива до вилучення з коренем

Зріз близько до поверхні ґрунту працює як на злакових, так і на дводольних бур’янах
Зріз близько до поверхні ґрунту працює як на злакових, так і на дводольних бур’янах

Присипання шаром ґрунту для зірочника і нічної фіалки некритичне
Присипання шаром ґрунту для зірочника і нічної фіалки некритичне

ЗНИЩИТИ БУР’ЯНИ, ВБЕРЕГТИ КУЛЬТУРУ

Попри те, що загалом взаємозв’язки між способом впливу на небажаний організм і його ефективністю відомі, на сьогодні їх підтверджують лише деякі детальні й актуальні наукові дослідження.

Експерименти, які проводять вчені Інституту імені Юліуса Куна в Німеччині, покликані  прояснити, яким чином різні види бур’янів реагують на різні види механічного впливу – прополювання, підрізання та загортання у ґрунт. З цією метою було проведено досліди на 18 видах бур’янів, що були вирощені у контейнерах і мали закриту кореневу систему. Відповідні польові досліди з використанням поширених на ринку знарядь для міжрядного обробітку і штригелів закінчилися тільки в 2017 році.

Оскільки у практичних умовах виробництва завжди постає питання про те, наскільки сильно механічні знаряддя для обробітку ґрунту можуть пошкодити культуру, в іншій серії дослідів вивчалося, яким чином пшениця, ріпак та інші культурні рослини здатні протистояти завданим їм пошкодженням.

ОПТИМАЛЬНИЙ ЗРІЗ

Що ж показали результати дослідів? У середньому на всіх видах бур’янів підрізання рослин близько до поверхні ґрунту виявлялося найбільш дієвим принципом боротьби. Як у посушливих, так і в вологих умовах вегетації було досягнуто повної загибелі всіх досліджуваних видів (табл. 1). Надто високий, втім, як і надто низький зріз значно знижував ефективність.

Таблиця 1. Сприйнятливість бур’янів (18 видів) до різних видів механічної дії на них, %

Рис. 1. Як реагують деякі види бур’янів на механічний вплив
Рис. 1. Як реагують деякі види бур’янів на механічний вплив

Високого відсотка викорінення – від 72 до 99% також вдалося досягти майже на всіх видах бур’янів за умови їх повного вилучення з ґрунту. У вологих умовах деякі види рослин, наприклад зірочник, після невеликої перерви поновлювали ріст кореневої системи. Присипання землею шаром в один сантиметр у посушливу погоду завжди давало достатній ефект – до 85%.

КОНТРОЛЬ ЗЛАКОВИХ БУР’ЯНІВ

З огляду на дедалі частіші прояви стійкості до гербіцидів таких бур’янів, як лисохвіст польовий або метлюг звичайний, механічна боротьба з бур’янистою рослинністю знову стає  привабливою для підприємств, які застосовують традиційні принципи землеробства. Внаслідок вдосконалення сільськогосподарських знарядь колишній досвід сьогодні багато в чому втратив своє значення. В результаті експериментів було встановлено, що на всіх видах метлюгу зріз на рівні поверхні ґрунту і присипання шаром землі призводять до повної загибелі бур’янів навіть у вологому ґрунті. Вилучення злакових бур’янів із корінням доцільно проводити в посушливих умовах – рослина має висохнути, інакше вона відросте заново. Подібним чином у цій ситуації реагують види проса. Просо куряче у вологому ґрунті почувається краще, ніж метлюг або лисохвіст.

Підрізання рослин близько до поверхні грунту виявилось найбільш дієвим методом боротьби
Підрізання рослин близько до поверхні грунту виявилось найбільш дієвим методом боротьби

КОНТРОЛЬ ДВОДОЛЬНИХ

Так само як і злакові, дводольні бур’яни легко знищити, використовуючи низький зріз. Рис. 1 демонструє, наскільки по-різному на різних видах бур’янів працюють прийом присипання шаром ґрунту і прополювання. Вероніка перська і незабудка польова виявилися порівняно чутливими до прополювання. При цьому зірочник і фіалка добре переносили присипання землею.

Знаряддя для механічного контролю бур’янів постійно вдосконалюються. При розробці новинок ставиться завдання мінімізації впливу на посіви
Знаряддя для механічного контролю бур’янів постійно вдосконалюються. При розробці новинок ставиться завдання мінімізації впливу на посіви

ВПЛИВ ОБРОБІТКУ НА КУЛЬТУРНІ РОСЛИНИ

При використанні сільськогосподарських знарядь, які виконують механічний обробіток ґрунту суцільно або без прив’язування до рядків, можуть постраждати культурні рослини. Завдяки регулюванню зубів борони або лап культиватора, а також швидкості руху кількість таких пошкоджень можна скоротити. Однак залежно від культури та фази її розвитку такі моменти вдається виключити не завжди.

На прикладі пшениці, гороху та сої стає зрозуміло, наскільки можуть загальмувати свій ріст і розвиток культурні рослини при зрізанні та присипанні шаром ґрунту. Втрата листкової поверхні при підрізанні мала дуже серйозні наслідки для росту рослин. При цьому присипання шаром ґрунту для пшениці пройшло порівняно легко (табл. 2).

Рис. 2. Пошкодження посівів ярої пшениці різних сортів залежно від виду механічного впливу
Рис. 2. Пошкодження посівів ярої пшениці різних сортів залежно від виду механічного впливу

В експериментах із закритою кореневою системою на пшениці додатково вивчали чутливість сортів до механічного впливу. На прикладі ярої пшениці вдалося підтвердити існування сортової чутливості. Однак, всупереч поширеному припущенню, здатність до паросткоутворення того чи іншого сорту пшениці не означає високого ступеня сприйнятливості до такого впливу (рис. 2).

ПОДАЛЬШІ ЕКСПЕРИМЕНТИ

Як показали досліди на рослинах із закритою кореневою системою, найефективнішим способом конт­ролю бур’янів стало їх підрізання близько до поверхні ґрунту. При цьому привертає увагу той факт, що найчастіше наявні в нашому розпорядженні штригелі або знаряддя для міжрядного обробітку майже не проявляли ріжучого впливу.

Розпушування міжрядь у посівах кукурудзи доволі ефективне. Внаслідок поширення стійкості до гербіцидів такий контроль бур’янів знову може стати актуальним
Розпушування міжрядь у посівах кукурудзи доволі ефективне. Внаслідок поширення стійкості до гербіцидів такий контроль бур’янів знову може стати актуальним

З польових дослідів відомо, що така техніка переважно присипає міжряддя певним шаром ґрунту. Принаймні, в суху погоду і при невеликих бур’янах цей прийом досить ефективний.

Подальші польові випробування мають показати, чи можна підтвердити отримані результати поза дослідними ділянками і наскільки такі параметри, як швидкість руху техніки та правильне регулювання знарядь, впливають на результат. Відповідні польові випробування на базі Інституту ім. Юліуса Куна ще не завершені. Досліди покажуть, чи можна буде надалі підвищити ефективність механічних способів боротьби з бур’янами.

Арнд Фершвеле, Інститут ім. Юліуса Куна, Німеччина

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °