24 Жовтня 2021

Фітосанітарний стан посівів та садів на 5 квітня

Внаслідок переходу середньодобової температури через +5 °С озимі зернові культури відновили весняну вегетацію. Запаси продуктивної вологи в орному та метровому шарах ґрунту під озимими культурами достатні та оптимальні.

Наприкінці декади прогрівання ґрунту сприяло активному підніманню ґрунтових шкідників у верхні шари. Утримання теплої погоди в подальшому сприятиме відновленню масового живлення шкідників.

У Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській, Черкаській областях личинки хлібної жужелиці за чисельності 0,5-2 (макс. 3 у Запорізькій обл.) екз. на кв. м пошкодили 1-4% рослин на 3-34% обстежених площ.

У теплі сонячні дні спостерігався літ злакових мух (чорна пшенична, гессенська).

Крайові смуги озимини заселяють хлібні блішки, відроджуються личинки злакових попелиць.

У Кіровоградській, Сумській, Херсонській областях відбувається живлення гусениць старших віків озимої совки, які чисельністю 0,5-2 екз. на кв.м пошкодили 1% рослин, в інших областях продовжується переміщення шкідника у верхній шар ґрунту.

У Степу на 12-45% обстежених площ озимих культур, переважно з країв полів, за чисельності 0,2-1 (макс. 2) екз. на кв.м піщаним мідляком пошкоджено до 1% рослин.

У Степу клоп шкідлива черепашка знаходиться в місцях зимівлі. За попередніми даними весняних контрольних обстежень, шкідник заселив до 65% обстежених площ лісосмуг, середня чисельність клопа черепашки становить 0,1-3 екз. на кв.м.

Скрізь на 2-35% обстежених площ озимих пшениці, ячменю, жита борошнистою росою та септоріозом уражено 1-6 (макс. 15% рослин у Київській обл). Гельмінтоспоріозом, ринхоспоріозом, подекуди бурою листковою іржею, охоплено 0,6-3% рослин. У понижених місцях рельєфу гельмінтоспоріозною, осередково фузаріозною кореневою гнилями, уражено 1-8% (макс. до 10%) рослин.

У Житомирській, Київській, Луганській, Львівській, Полтавській, Хмельницькій, Черкаській областях снігова пліснява розвивається на 0,5-8% фізіологічно ослаблених рослинах, особливо у місцях пониженого рельєфу.

Посіви озимого ріпаку осередково у Запорізькій, Одеській, Тернопільській, Черкаській, Миколаївській, Херсонській областях заселяють ріпаковий листкоїд, стебловий прихованохоботник, у Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Сумській, Чернівецькій, Чернігівській – хрестоцвіті блішки, за чисельності 1-3 екз. на кв.м. В крайових смугах полів помічено піщаного мідляка (Одеська обл.).

Переважно на минулорічних листках 2-13% рослин культури відмічають ознаки пероноспорозу, альтернаріозу, фомозу (Запорізька, Кіровоградська, Житомирська, Львівська, Полтавська, Сумська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська, Чернівецька обл.). Бактеріозом коренів, сніговою пліснявою уражено 4-27% рослин. Хвороба розвивається з краю полів невеликими відрізками площею 0,5-1 кв.м.

У Миколаївській області посіви озимого гороху (фаза розвитку культури – 3-5 пар листків) заселяють жуки піщаного мідляка, відмічається вихід та слабке живлення бульбочкових довгоносиків.

У південних, подекуди центральних областях, у теплі сонячні дні відростаючі багаторічні трави заселяють та пошкоджують жуки бульбочкових довгоносиків, кравчика головача та піщаного мідляка.

На переважній більшості площ озимих зернових та ріпаку, відростаючих багаторічних трав відмічається незначне зростання чисельності звичайної та гуртової полівок, польових та інших видів мишей, за чисельності 1-3 жилих колоній на гектарі.

Заселеність гризунами багаторічних трав становить 58-100% площ з чисельністю 2-4 жилих колоній на гектарі, в колоніях – 4-10 жилих нір. Значна кількість гризунів зосереджена в незораних та неорних землях, з яких шкідники у пошуках корму мігруватимуть у посіви сільськогосподарських культур.

Наприкінці березня, за підвищення температури повітря, у садах розпочався вихід брунькових довгоносиків.

В результаті обстеження плодових дерев відмічено заселеність 4% дерев розановою листокруткою, на 1 п.м.г. ураховується 0,2 щитка. Комоподібною щитівкою слабко заселено 10-23% дерев, під щитками – 10-48 яєць. Загибелі не відмічено.

Заселеність дерев яблуневою плодожеркою складає 50-80%, за чисельності 1-3 кокони із зимуючими гусеницями на дерево.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
7.6 ° C
8.7 °
5.2 °
76 %
0.9kmh
75 %
Нд
7 °
Пн
8 °
Вт
11 °
Ср
11 °
Чт
14 °