17 Травня 2022

Промислове вирощування ожини. Інноваційна технологія

Останнім часом в Україні спостерігається підвищений інтерес до ягідного бізнесу, активно розширюються площі під ягідними культурами. Ринок ягід у нашій країні став більш професійним, а з набуттям садоводами досвіду із присадибних ділянок на промислові плантації перекочували досі маловідомі, аматорські культури. Завдяки появі нових сортів та інноваційних підходів до технології вирощування вони набули комерційного значення і довели свою неабияку прибутковість. Однією з таких перспективних ягідних порід є ожина, яка в Україні тривалий час незаслужено залишалася малопоширеною, нішевою культурою й сьогодні перебуває лише на початку свого комерційного шляху.

Жодна інша ягідна культура не здатна вже на 2–3 рік після садіння приносити настільки щедрий врожай з одиниці площі, як ожина. Окремі її сорти дають з одного куща понад 10–12 кг ягід, в той час як сам кущ при правильному його формуванні займає всього лише 1,5–2,0 погонних метри шпалери.

Більшість культурних сортів ожини дає ягоди, смакові якості яких не поступаються найближчій родичці – малині, а часто й перевершують її. Нестигла ягода ожини кисла, далі вона стає кисло-солодкою, потім солодкою з неповторним десертним ароматом. Особливо приємними ароматами з різними смаковими відтінками відзначаються сорти ожини, які мають складне генетичне походження і, насправді, є малино-ожиновими гібридами. Маса ягід більшості сортів ожини – 5–12 г, у окремих може досягати 15–18 г, тоді як, наприклад, поширені сорти малини формують ягоди масою 4–8 г.

Кущі ожини практично не потребують хімічних обробок, а ягода завжди чиста – шкідників в існуючих насадженнях поки що не відмічено, грибними хворобами можуть уражуватись лише сприйнятливі сорти за несприятливих погодних умов.

Рослини комерційних сортів (якщо не пошкоджувати кореневу систему) не дають кореневої порослі, тільки пагони заміщення.

У цієї культури цілюще все, починаючи з ягоди й листя і закінчуючи корінням. Спектр захворювань, для лікування яких вона використовується, надзвичайно широкий.

Ягода ожини більш транспортабельна, ніж малина. Плодоложе, з яким вона відривається, не дає їй зминатися (це не стосується перезрілих ягід!) Ягоди деяких сортів зберігаються в звичайному холодильнику до 5 днів.

Звичайні сорти ожини, так само, як і літня малина, плодоносять на пагонах, що з’явилися в попередньому сезоні, а в поточному дають пагони заміщення, які будуть плодоносити в наступному році. Після плодоношення пагони, які відплодоносили, вирізають, а нові вкривають на зиму. У малини пагони, на яких був урожай, засихають; у ожини вони зазвичай і восени зелені, але залишати їх на наступний сезон немає сенсу, оскільки на них майже немає квіткових бруньок.

Сучасні сорти ожини суттєво різняться за своєю зимостійкістю. Так, окремі з них витримують до –27°С і навіть –30°С без укриття, у той час як інші підмерзають навіть за невеликих мінусових температур. При цьому морозо­стійкість квіткових бруньок нижча, ніж самих пагонів. Тому кущ, який перезимував без укриття, зазвичай слабо цвіте або не цвіте взагалі внаслідок підмерзання квіткових бруньок. Саме ця біологічна особливість довгий час була основним стримуючим фактором переходу культури до категорії комерційних, оскільки мало хто із садоводів волів мати справу зі щорічним підійманням рослин на шпалеру та зняттям із неї. Цей процес вкрай трудомісткий, особливо коли йдеться про площу в кілька гектарів, до того ж далеко не всі сорти легко піддаються укладанню з укриттям на зиму. Проте цей агроприйом необхідний, оскільки, укриваючи ожину, ви гарантовано збиратимете урожай щороку незалежно від зимостійкості сорту та умов зими.

Легко укладаються і навесні піднімаються на шпалеру сланкі сорти, такі, як Карака Блек, Блек Бутт, Блек Даймонд та низка інших. Напівсланкі сорти Торнфрі, Блек Сатін, Чачанська Бестрна легко укласти практично неможливо. Жорсткі здерев’янілі пагони на дорослому кущі швидше зламаються, ніж ляжуть.

ВИРОЩУВАННЯ ОЖИНИ З ВИКОРИСТАННЯМ РУХОМОЇ ШПАЛЕРИ

Найбільше цією проблемою опікувалися науковці північних штатів США – країни, яка вирощує найбільше ожини у світі. Саме там було запропоновано нову інноваційну технологію вирощування укривної ожини з використанням Y-подібної рухомої поворотної шпалери, розроблену доктором Фуміомі Такеда (Fumiomi Takeda) на Аппалацькій дослідній станції плодових культур. Ця технологія дає змогу укладати кущі на зиму, не знімаючи їх зі шпалери, і є яскравим прикладом найкращого світового досвіду, який варто переймати вітчизняним виробникам.

Ожина. Промислове вирощування ожини

Y­-подібна рухома поворотна шпалер
Y­-подібна рухома поворотна шпалера, розроблена доктором Фуміомі Такеда (Fumiomi Takeda) на Аппалацькій дослідній станції плодових культур

Y-подібна рухома поворотна шпалера (Rotating Cross-Arm Trellis) дає змогу успішно вирощувати ожину в регіонах із зимовими температурами нижче –21…–23оС (температура, за якої відбувається підмерзання плодових бруньок ожини) і активно набуває дедалі більшого поширення та популярності серед провідних виробників ягоди ожини в усьому світі.

Система вирощування ожини на рухомій поворотній шпалері – це поєднання унікального типу шпалери та особливої системи формування пагонів, що дає змогу щороку отримувати високі врожаї якісної ягоди.

Рухома шпалера для ожини складається з окремих секцій, які встановлюють з інтервалом 5–6 м. Довжина ряду при цьому може бути довільною.

Кожна секція рухомої шпалери складається з анкера, фіксуючої пластини, короткого та довгого плечей. Анкер заглиблюється у ґрунт на глибину 0,75–1,0 м. До нього за допомогою гвинтових з’єднань з обох боків кріпляться фіксуючі пластини, що дають змогу змінювати положення рухомої шпалери (зима – весна – літо). Коротке та довге плечі рухомої шпалери кріпляться до фіксуючої пластини за допомогою тих самих гвинтових з’єднань та фіксуються в потрібному положенні за допомогою шплінтів. Для зміни положення плеча шпалери необхідно перемістити шплінт з одного отвору фіксуючої пластини в інший.

Рухома шпалера для вирощування ожини
Кожна секція рухомої шпалери складається з анкера, фіксуючої пластини, короткого та довгого плечей

Суть способу полягає в тому, що така шпалера не просто розділяє плодоносні пагони та пагони заміщення, направляючи їх у різні боки від осі ряду, – вони спрямовуються в одному напрямку по осі ряду в місці стику площин шпалери, а бічні відгалуження плодоносних пагонів (пагони другого порядку) і пагонів заміщення розміщені на площинах шпалери і спрямовані в протилежні боки від осі ряду (рис. 1).

Двоплощинна шпалера типу «Y» з рухомими плечимаЦей спосіб дає змогу скоротити ширину площин і повніше використовувати потенціал рослини за рахунок збереження більшої частини бічних відгалужень, створюючи упорядковану систему підв’язки й покращуючи освітлення пагонів, а також полегшує доступ до них для догляду. Основні плодоносні пагони і пагони заміщення в цій системі піднімаються до висоти 0,4–0,5 м і плавно, по радіусу, направляються горизонтально по осі ряду до сусіднього куща. В результаті основні, плодоносні пагони та пагони заміщення розташовуються паралельно землі. Завдяки шарнірному з’єднанню між плечима шпалери можна легко змінювати кут між ними, не ризикуючи при цьому зламати пагони, оскільки навантаження прикладається не до жорстких основних пагонів, а до їх більш піддатливих відгалужень (пагонів другого порядку).

Ряди з рухомою поворотною шпалерою на ожині доцільно розміщувати з заходу на схід. При цьому коротке плече, до якого фіксують молоді однорічні пагони, встановлюють з південної сторони, що забезпечує їх добре освітлення та сприяє активному росту молодих пагонів. Відповідно, довге плече шпалери з плодоносними пагонами розміщують з північної сторони для запобігання сонячним опікам плодів, які ростуть із зовнішньої сторони шпалери (особливо актуально для південних регіонів). Розміщення ягоди з зовнішньої сторони шпалери досягається за рахунок встановлення шпалери в горизонтальне положення навесні в період розпускання бруньок та цвітіння.

Рухома шпалера для ожиниСтовпи рухомої шпалери для ягідниківПо обидва боки кожного ряду рухома шпалера утримується за допомогою міцних дерев’яних стовпів, які використовують як опори для розтяжки дротів шпалери. Дроти мають бути добре натягнуті, щоб не провисати під вагою потужних пагонів ожини.

Використовуючи спеціальний натяжний пристрій, натяг дротів рухомої шпалери виконується легко та швидко. При цьому залишається можливість послаблення натягу дроту для переведення шпалери в зимове положення.

Нижні дроти шпалери проходять через наскрізні отвори пластини без додаткової фіксації. Верхні дроти шпалери фіксуються до короткого та довгого плечей торцевих секцій і проходять крізь наскрізні отвори у плечах без додаткової фіксації у проміжних секціях шпалери в межах одного ряду.

Пригинання й фіксація в горизонтальному положенні основних пагонів

Пригинання й фіксація в горизонтальному положенні основних пагонів ожини
Пригинання й фіксація в горизонтальному положенні основних пагонів ожини

Анкер, фіксуюча пластина та плечі рухомої шпалери можуть бути виготовлені з вуглепластику (карбону) або металу. В Сполучених Штатах рухому шпалеру виробляють переважно з вуглепластику. Основними перевагами вуглепластику є його міцність, стійкість до корозії та легкість. Проте й коштує він більше, ніж метал.

Технологія вирощування ожини на рухомій шпалері передбачає також особливе формування пагонів на шпалері, а саме: пригинання й фіксацію в горизонтальному положенні основних пагонів ожини вздовж нижнього дроту шпалери.

Через певний час із основних пагонів, які закріплені й ростуть вздовж нижнього дроту шпалери, почнуть відростати вертикальні пагони, які в майбутньому, в міру відростання, будуть фіксуватися до верхніх дротів шпалери. До завершення вегетації вертикальні пагони освоять всю площу шпалери та плодоноситимуть наступного року.

Рухома шпалера для ожини має три положення: літнє, зимове та весняне.

Сезонне положення шпалериЛітнє (базове) положення. Влітку плодоносні пагони підв’язані до довгого плеча шпалери, а нові молоді пагони, які плодоноситимуть наступного року, фіксують до короткого плеча. В період дозрівання та збору врожаю вся ягода перебуває із зовнішньої, захищеної від сонця сторони шпалери, в ідеальному положенні для легкого та швидкого її збору.

Зимове положення. Взимку однорічні пагони містяться всередині укриття, що забезпечує їх захист від вітру та морозу. Після закінчення плодоношення старі дворічні пагони видаляють (видаляти їх потрібно біля основи, не залишаючи пеньків), а на їхнє місце (до довгого плеча шпалери) необхідно перемістити молоді однорічні пагони з короткого плеча. Наприкінці осені шпалеру встановлюють в зимове положення, після чого насадження вкривають агроволокном або іншим укривним матеріалом.

Укриття насаджень агроволокном
Після переведення шпалери в зимове положення насадження вкривають агроволокном

Весняне (горизонтальне) положення.В горизонтальне положення шпалеру встановлюють навесні в період розпускання бруньок та цвітіння. Горизонтальне положення шпалери передбачає розміщення пагонів над поверхнею ґрунту, що забезпечує хорошу циркуляцію повітря, а також сприяє росту та розвитку молодих пагонів і цвіту на верхній стороні шпалери. Це забезпечує розміщення всієї ягоди з однієї (зовнішньої) сторони шпалери.

Використання рухомої шпалери дає змогу вкривати пагони ожини, не знімаючи їх зі шпалери, відповідно, навесні відсутня потреба в повторній фіксації пагонів до шпалери. Для укриття пагонів достатньо просто перевести шпалеру в зимове положення шляхом послаблення натягу дротів шпалери та її подальшого опускання до поверхні ґрунту. Цю операцію швидко та без особливих зусиль можуть виконати всього кілька працівників.

Таким чином, захистивши пагони ожини від підмерзання, виробники щороку мають змогу отримувати високі сталі врожаї смачної ягоди.

За цією інноваційною технологію в Україні можна успішно вирощувати різні сорти ожини (Лох Тей®, Чачанська Бестрна®, Карака Блек® та інші).

Одним із найбільш морозостійких сортів ожини вважається сербський сорт Чачанська Бестрна®. Проте навіть для цього сорту з відносно зимостійкими пагонами використання рухомої шпалери доцільне, оскільки може значно підвищити урожайність за рахунок збереження максимальної кількості плодових бруньок.

Використання рухомої шпалери для одного з найбільш високоврожайних сортів ожини – Карака Блек® значно полегшує формування рослин зі сланкими, шипуватими пагонами.

ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ РУХОМОЇ ШПАЛЕРИ ДЛЯ ОЖИНИ:

  • підвищується збереженість рослин у зимовий період, а отже, їх урожайність;
  • покращується світловий режим у насадженні, знижується ризик сонячних опіків ягоди;
  • основна кількість урожаю розміщена з однієї сторони шпалери, що значно полегшує збір та підвищує його продуктивність на 30–35%.

Шпалера для ожини

Шпалера в Фрутек
Y­-подібна рухома шпалера на виробничій базі підприємства «ФруТек», Вінницька область

ВПРОВАДЖЕННЯ РУХОМОЇ ШПАЛЕРИ ДЛЯ ОЖИНИ В УКРАЇНІ

Завдяки технологічній підтримці та за сприяння автора й розробника рухомої шпалери доктора Фуміомі Такеди у Вінницькій області на виробничій базі підприємства «ФруТек» створено першу в Україні тестову ділянку з рухомою шпалерою для ожини з метою апробації й адаптації цієї технології для вітчизняних умов та подальшого впровадження в комерційних насадженнях.

Основні елементи рухомої шпалери (анкер, фіксуючу пластину, коротке та довге рухомі плечі) для виробничого випробування виготовлено зі стальної профільної труби. Нижні ряди дроту шпалери – сталеві, верхні – поліестерові.

Відповідні дослідження щодо придатності комерційних і перспективних сортів ожини для цієї системи вирощування та адаптації нової технології також розпочато в Iнституті садівництва НААН (м. Київ) навесні 2016 р.

Олександр Ярещенко, канд. с.-г. наук, Тарас Масловатий, інженер ТОВ «ФруТек»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2016

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Особливості внесення азоту та органіки в горіховому саду

Мінеральні добрива допомагають деревам в поповненні необхідних...

Контроль бур’янів у садах. Cучасні підходи

У цій статті ми розглянемо основні методи...

Оптимізація водного режиму ґрунту в інтенсивних насадженнях черешні

З огляду на особливості кліматичних умов південно-степової...

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °