З кожним роком дедалі більше зростає інтерес сільгосвиробників у всьому світі до застосування корисних мікроорганізмів на противагу хімічним пестицидам і добривам. Україна, як передова аграрна країна, не є винятком. Тим більше, що в нашій країні спостерігається шалене зростання вартості мінеральних добрив у 2021–2022 рр.
У 2021 р. компанія «Ерідон» представила українським сільгоспвиробникам інноваційний біологічний препарат для інокуляції насіння кукурудзи – МайкроСорч Плюс Кукурудза від компаній IFAGRI та TALC USA. Препарат розроблений і виробляється у США, країні, яка займає перше місце у світі з виробництва та експорту зерна кукурудзи. Оскільки Сполучені Штати впроваджують найбільш передові технології вирощування кукурудзи, саме у них було запозичено зазначений технологічний прийом і сам препарат, які набули значного поширення в Україні у 2021 році.
Біопрепарат МайкроСорч Плюс Кукурудза становить собою порошок для сухого внесення, який містить:
- три види фосформобілізуючих бактерій роду Pseudomonas;
- азотмобілізуючі бактерії виду Azospirillium brasilense;
- суміш тальку з графітом у пропорції 80/20;
- природні мікроелементи, які містяться в тальку: залізо (0,7%) і марганець (0,9%).
ПІДВИЩЕННЯ ВРОЖАЙНОСТІ
Згідно з дослідженнями, проведеними у США, препарат забезпечує до 25,8% збільшення засвоєння азоту із ґрунтової атмосфери, а також вивільнення фосфору з фосфатів у ґрунті для засвоєння його рослинами кукурудзи. Польові випробування на полях американських фермерів продемонстрували, що використання препарату збільшує врожай в середньому на 369 кг з 1 га.
Читати по темі: Шляхи підвищення ефективності вирощування кукурудзи
Як показали експериментальні дослідження, що проводилися у 2019–2020 рр. на полях Київської та Житомирської областей України, використання препарату в середньому збільшує врожайність у межах 850–1290 кг з 1 га при перерахунку на стандартну вологу зерна кукурудзи. Більше про препарат та дослідження 2019–2020 читайте на сайті eridon.ua.
У 2021 р. компанія «Ерідон», ґрунтуючись на власних дослідженнях і отриманих успішних результатах, впевнено реалізувала МайкроСорч Плюс Кукурудза своїм партнерам-сільгоспвиробникам. Розглянемо результати застосування інокулянту на всій території України.
На Чернігівщині у ФГ «Деметра-Агро МС» на посівах гібрида РЖТ Леккстур застосовували цей препарат перед посівом.
Під час вегетації сформувалася більш розвинена коренева система з потужним стеблом, що надалі позитивно вплинуло на результати врожайності.
Результат завершення вегетації можна було спостерігати під час обмолоту кукурудзи, коли увагу звертали також на розвиток кореневої системи та загальний вигляд качанів. Результати фактичної врожайності наведено в таблиці 1.
У Чернігівській області інокулянт застосовували також у ПрАТ «Кремінь» на гібридах Вархол і Пятов (табл. 2, 3).
На Хмельниччині в ТОВ «Аграрна компанія 2004» на гібриді ДКС 4014 отримали такі результати врожайності при інокуляції кукурудзи перед посівом (табл. 4).
У Дніпропетровській області в ТОВ «Пігрейн» на гібриді ДКС 5057 отримали такі результати врожайності при інокуляції кукурудзи перед посівом (табл. 5).
В Кіровоградській області в АВПП «Украгротехнологія» інокулянт було застосовано на гібриді П9903, що дало такі результати врожайності (табл. 6).
Перед збиранням зробили візуальне порівняння качанів з доробкою інокулянтом при посіві та без його застосування.
Коренева система рослин, які були інокульовані МайкроСорч Плюс Кукурудза 2,5 кг/т набагато краще розвинена, ніж у рослин без обробки інокулянтом.
У Сумській області в ПрАТ «Райз-Максимко» під час вегетації гібрида Гран 6 спостерігали різницю в розвитку кореневої системи з обробкою інокулянтом і без.
Результати врожайності при інокуляції кукурудзи в ПрАТ «Райз-Максимко» гібрида Гран 6 наведено в таблиці (табл. 7).
Стан качанів, перед збиранням оброблених і не оброблених інокулянтом, показано на фото внизу.
Дією інокулянту підтверджується зазначена врожайність з додатковими 0,5 т/га.
У Житомирській області в ПАФ «Єрчики», під час вегетації гібриду ДКС 3972 спостерігали різницю в результатах врожайності з обробкою інокулянтом і без (табл. 8).
У Київській області в ТОВ «ФК ЛТД» під час вегетації гібриду КВС Рікардо було відмічено різницю у врожайності ділянок з обробкою інокулянтом і без обробки (табл. 9).
Ще в одному господарстві Київщини, ТДВ «Терезине» висівали гібрид кукурудзи КВС Кавалер з доробкою МайкроСорч Плюс Кукурудза 2,5 кг/т (табл. 10).
У ПАП «Аркадія», що на Тернопільщині, інокулянт МайкроСорч Плюс Кукурудза в нормі 2,5 кг/т застосовували на 2-х гібридах кукурудзи – ДН Галетея та СИ Пандорас (табл. 11, 12).
У Вінницькій області в ПСП «Нападівська» також застосовували МайкроСорч Плюс Кукурудза в нормі 2,5 кг/т перед посівом кукурудзи гібрида НК Кобальт (табл. 13).
Як і в багатьох попередніх випадках застосування інокулянту, спостерігалося випередження розвитку надземної та підземної частин рослин у період вегетації.
На момент збирання кукурудзи, при її технічній стиглості, було проведено моніторинг кореневої системи наприкінці вегетації. Спостерігалася розгалужена коренева система з великою кількістю кореневих волосків і потужними вторинними коренями. Така коренева система дає можливість якнайкраще засвоювати поживні елементи, необхідні для формування потенційного врожаю, споживати більше необхідної вологи, сприяє підвищеній стійкості культури до вилягання.
Таким чином, інокуляція насіння кукурудзи МайкроСорч Плюс Кукурудза N+P позитивно впливає на розвиток рослин впродовж усієї вегетації:
- рівномірно розміщує рослини в рядку;
- розвиває потужну кореневу систему;
- дає швидкий розвиток на початкових етапах вегетації;
- забезпечує вирівняність кріплення качанів за висотою;
- сприяє збільшенню кількості зернин у рядах качанів;
- збільшує масу 1000 насінин.
- підвищує врожайність
Застосування МайкроСорч Плюс Кукурудза на ваших полях допоможе отримати якісні посіви та заплановані стабільно високі врожаї!
Євген Черненко, канд. біол. наук, заступник керівника відділу технологічної підтримки ТОВ «Фірма Ерідон». Мобільний тел.: 0503739524
Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022