17 Травня 2022

КАС і рідкі добрива навесні – зниження ризиків та додатковий прибуток!

Дуже важливо правильно застосовувати добрива навесні й під час вегетації культур – так, щоб отримати максимальну фінансову віддачу! Саме рідкі добрива краще засвоюються рослинами. У цій статті ми розглянемо, які переваги мають рідкі добрива від УТК «ХимАльянс» і як їх правильно використовувати.

ЯКИЙ АСОРТИМЕНТ РІДКИХ ДОБРИВ МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ У СЕЗОН ВЕГЕТАЦІЇ

Найбільш популярні такі види рідких добрив:

 •  КАС 32 (N32);
 •  КАС 28 (N28);
 •  РКД BlauPhos NP 10:34 (N10P34);
 •  РКД BlauPhos NP 9:30 (N9P30);
 •  РКД BlauPhos NPK 5:20:5 (N5P20K5);
 •  РКД BlauPhos NPK 3:18:18 (N3P18K18);
 •  РКД NP 8:24 (N8P24);
 •  РКД BlauPhos NPK 6:16:16 (N6P16K16);
 •  РКД BlauPhos NPS 8:16:4 (N8P16S4).

Застосування рідких добрив від УТК «ХимАльянс» забезпечує більш раціональне використання інвестицій у добрива та збільшення врожаю завдяки кращому засвоєнню елементів живлення рослинами і зниженню ризиків у сухому кліматі.

ЯКІ РІДКІ ДОБРИВА МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ ПРИ ОБРОБІТКУ ҐРУНТУ НАВЕСНІ

Деякі поля обробляють навесні, зокрема, ті, на яких зимували покривні культури, поля на зрошенні та поля, де застосовується смуговий обробіток ґрунту Strip-till. Навесні, при обробітку ґрунту або Strip-till, зазвичай використовують такі добрива:

КАС і рідкі добрива навесні – зниження ризиків та додатковий прибуток!1

 •  рідкий аміак;
 •  РКД.

РКД популярні, тому що вони більш доступні та прості у застосуванні. Їх можна вносити звичайним обприскувачем і відразу загортати у ґрунт. РКД можна також вносити одночасно з чизелюванням, Strip-till або іншим обробітком ґрунту за допомогою спеціальної бочки з дозатором, яку навішують на трактор. Добрива треба брати тільки у перевіреного постачальника, оскільки із подорожчанням добрив з’явилося і дуже багато підробок!

ЧИМ ПІДЖИВЛЮВАТИ РОСЛИНИ  НАВЕСНІ ТА В ПЕРІОД ВЕГЕТАЦІЇ

Навесні для підживлення озимих культур (наприклад, пшениці та ріпаку) використовують такі
добрива:

 •  КАС 32;
 •  РКД (з великим вмістом азоту).

На ґрунтах, бідних на сірку, дуже ефективним буде використання РКД, в яких є сірка, наприклад, РКД BlauPhos NPS 8:16:4 (N8P16S4). Рідкі азотно-сірчані добрива особливо ефективні для підживлення олійних культур – ріпаку, гірчиці, соняшнику на ґрунтах, бідних на сірку, – а це більшість піщаних ґрунтів і поля Полісся та західних регіонів України.

Читати по темі: Як підвищити ефективність азотного живлення рослин

ЯКІ РІДКІ ДОБРИВА МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ ПРИ СІВБІ ЯРИХ КУЛЬТУР

 •  КАС 32 (якщо в ґрунті не вистачає лише азоту);
 •  РКД.

ЯКІ РІДКІ ДОБРИВА МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ ДЛЯ ПІЗНІХ ПІДЖИВЛЕНЬ У ПЕРІОД ВЕГЕТАЦІЇ РІЗНИХ КУЛЬТУР

 •  КАС 32;
 •  РКД (з великим вмістом азоту).

Якщо листкова діагностика показує нестачу будь-якого елемента живлення, то потрібно застосувати КАС або РКД, які його містить. Якщо у вас є система фертигації, то можна вносити різноманітні рідкі добрива – як КАС, так і РКД!

ЯКІ ПЕРЕВАГИ ТА ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ КАС

КАС – це єдине азотне добриво, що містить усі три форми азоту:

 •  Частина NO3 (25% від загального N) відразу доступна для поглинання рослинами;
 •  Фракція NH4+ (25% загального азоту) також може безпосередньо засвоюватися більшістю рослин, але швидко окислюється ґрунтовими бактеріями з утворенням NO3;
 •  Частина сечовини (50% від загального азоту), що залишилася, гідролізується ґрунтовими ферментами з утворенням NH4+, який згодом трансформується в NO3 у більшості ґрунтових умов.

Сучасний міжрядний аплікатор із бочкою для рідких добрив
Сучасний міжрядний аплікатор із бочкою для рідких добрив

Розчини КАС зазвичай вносять у ґрунт (під поверхню), розбризкують на поверхню ґрунту, наносять смугою на поверхню, додають у поливну воду або обприскують листя рослин для позакореневого підживлення. Однак чистий КАС може пошкодити листя під час обприскування на деяких рослинах, тому може знадобитися розведення його водою. Отже, КАС забезпечує не тільки швидке засвоєння азоту одразу після його внесення, а й пролонговане живлення рослин цим елементом. Що дуже важливо в сухому кліматі, коли поверхня ґрунту швидко висихає і можливості внести азот повторно може вже й не бути. При температурі близько 20°С пролонгація становить близько тижня, при 10°С – близько двох тижнів (залежить і від багатьох інших умов).

КАС потрібно вносити так, щоб добриво розчинилося у ґрунтовій волозі. Тільки в такому разі воно буде доступним для коріння рослин.

Внесення сухих добрив буде неефективним, якщо ґрунт сухий
Внесення сухих добрив буде неефективним, якщо ґрунт сухий. Крім того, сухі добрива «відтягують на себе» частину ґрунтової вологи. На фото: поле пшениці через тиждень після внесення карбаміду по сухому ґрунту. Там, де не було вологи, рослини жовті

Норма внесення КАС коливається від 100 до 300 л/га, залежно від методу та часу внесення. При обприскуванні вже вегетуючих рослин норми КАС мають бути мінімальними, при ґрунтовому підживленні можна використовувати максимальні норми. На озимому ріпаку дози внесення КАС у ранньовесняне підживлення зазвичай становлять 200–250 кг/га (ефективним буде додавання сірки, сульфату амонію). На озимій пшениці зазвичай проводять дробове підживлення: 1 – ранньою весною, 100 кг/га; 2 – в період виходу у трубку – 150 кг/га; якщо є можливість ґрунтового підживлення, можна використовувати і 3 – внесення по прапорцевому листку. Сумарна норма азоту на пшениці для врожайності 7–8 т/га становить 170–190 кг N/га, для врожаю 10 т/га – щонайменше 200–250 кг/га (залежно від умов). І увесь цей азот треба дати навесні – до формування колосу. При великій разовій дозі можливі сильні опіки рослин і відтак – сильне зниження врожайності! Необхідне дробове і правильне внесення рідких добрив при плануванні високої врожайності та великих норм внесення елементів живлення!

ОСНОВНІ ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ РІДКИХ ДОБРИВ

 •  Дуже важливо, що порівняно з добривами для позакореневого підживлення, рідкі добрива, які засвоюються через коріння, мають набагато вищу ефективність і дають значно більше збільшення врожайності! Систему внесення добрив потрібно планувати так, щоб 95% елементів живлення засвоювалися корінням рослин! Виняток – погане засвоєння деяких елементів живлення через коріння на кислих ґрунтах, наприклад, неефективним буде внесення молібдену на кислих ґрунтах.
 •  При внесенні КАС або РКД можна додатково додавати до розчину будь-які розчинні елементи живлення, наприклад, дуже потрібні рослинам мікроелементи, яких не вистачає у ґрунті.
 •  При внесенні одночасно з сівбою та підживленням, а також при фертигації можна розчиняти інсектициди і стимулятори росту, біологічні добрива тощо
 •  При ранньому підживленні озимих та при сівбі із внесенням у рядок забезпечується швидший і дружний старт росту та розвитку сходів завдяки наявності доступних для рослин фосфатів і азоту, що дуже важливо для швидкого весняного розвитку посівів, особливо в умовах весняної посухи
 •  На відміну від сухих добрив, рідкі добрива потребують набагато менше вологи для розчинення та засвоєння корінням, краще розчиняються у ґрунті й не «відтягують на себе» вологу, що буває при внесенні карбаміду. Особливо добре працюють рідкі добрива у разі ґрунтового підживлення та при сівбі у посушливих умовах!
 •  Роса або полив, коли на листках є краплі води, зменшує опіки від внесення рідких добрив. А при розкиданні сухих добрив за наявності крапель опіки листя, навпаки, посилюються.
 •  Одна із найважливіших переваг рідких добрив – це те, що їх можна вносити обприскувачем (не в усіх випадках) і для цього не потрібні додаткові машини. Крім того, рідкі добрива простіше вносити, вони більш рівномірно розподіляються по полю, їм легше забезпечити логістику й перевалку, запобігти розкраданню.
 •  Рідкі добрива, особливо при ґрунтовому підживленні, краще засвоюються рослинами – коефіцієнт засвоєння може становити до 90–95% порівняно з сухими добривами, які дуже часто засвоюються тільки на 30–40%. Це дуже важливо зараз, за ​​високих цін на добрива, оскільки фінансові втрати при неефективному використанні добрив можуть бути дуже суттєвими!

Отже, при правильному застосуванні якісні рідкі добрива від УТК «ХимАльянс» забезпечують більш високу ефективність і віддачу від інвестицій у вигляді збільшення врожаю!

Олексій Орлов, канд. с.-г. наук, PhD

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Ефективне внесення добрив як основа сучасного сільського господарства

Агротехніка сільськогосподарських рослин трохи нагадує пазл. У...

Як забезпечити отримання сталих високих врожаїв у реаліях сьогодення

Основне питання, яке традиційно цікавить кожного сільгоспвиробника,...

Погода

Kyiv
рвані хмари
15.7 ° C
16.5 °
14.2 °
45 %
0.9kmh
62 %
Вт
18 °
Ср
11 °
Чт
19 °
Пт
22 °
Сб
18 °