08 Серпня 2022

Контроль шкідників посівів ріпаку

У боротьбі з ріпаковим квіткоїдом піретроїди дедалі частіше почали давати збої. Бувають вони безсилими і в протистоянні з іншими комахами-шкідниками. Терміни проведення обробок, зміна діючих речовин і застосування інсектицидів у повних рекомендованих дозах – стратегія успіху.

Передбачити атаки на посіви ріпаку тих чи інших комах-шкідників неможливо. Так само неможливо заздалегідь підготуватися до протистояння з ними. До того ж зі збільшенням площ вирощування ріпаку розширюється спектр шкідників. Та й глобальне потепління робить свій внесок у їх різноманітність. Восени посівам озимого ріпаку можуть загрожувати ріпакова блішка, ріпаковий трач, капустяна міль. Навесні листогризучі трачі та міль уже не страшні, а ось личинки хрестоцвітої блішки всередині рослин, як і раніше, становлять істотну загрозу. І не тільки вони.

Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник, проробляючи отвори в стручках, відкриває шляхи доступу для капустяного комарика
Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник, проробляючи отвори в стручках, відкриває шляхи доступу для капустяного комарика

ПЕРШІ – ПРИХОВАНОХОБОТНИКИ

З початком вегетації навесні першими зі шкідників ріпаку з’являються прихованохоботники. Вони зимують на ріпакових полях попереднього сезону. Із прогріванням ґрунту до 5°С або досягненням денних температур 10° С пробуджується великий ріпаковий прихованохоботник, трохи пізніше – стебловий капустяний. Обидва ці види мігрують на нові посіви ріпаку зі своїх «зимових квартир». Для конт­ролю поширення комах і точного визначення термінів проведення обробок інсектицидами рекомендується завчасно встановлювати жовті чаші-пастки і контролювати кількість комах у них, спираючись на порогові значення (табл. 1).

Таблиця 1. Шкідники ріпаку та порогові значення для початку проведення боротьби з нимиУ ріпакового прихованохобтника період харчування до дозрівання гонад дуже короткий, тому обробку проти нього необхідно проводити у стислі терміни. З відкладанням яєць стартує період заподіяння шкоди ріпаку. Типовим симптомом ураження посівів ріпаковим прихованохоботником є S-подібне скручування стебел, а потім і їх розтріскування.

Масштаби шкоди, якої завдає менший за своїми розмірами стебловий капустяний прихованохоботник, теж менші – якщо порівнювати їх із «досягненнями» великого ріпакового прихованохоботника. У самок період харчування до статевого дозрівання значно довший. Тут терміни для проведення обробок залежно від погодних умов можуть становити 10–14 днів. Яйця самки відкладають не в стеблі, а на черешках листка. Там же розвиваються личинки. Відтак ураження посівів ріпаку капустяним довгоносиком (друге ім’я стеблового капустяного прихованохоботника) не провокує зміни форми стебел, і саме тому його важко діагностувати. Проколи в нижній частині стебел, зроблені капустяним довгоносиком, стають «відчиненими воротами» для зараження такими інфекціями, як фомоз (Phoma lingam) і вертицильозне в’янення (Verticillum longisporum).

ШКОДИЧИННІСТЬ КВІТКОЇДА ТА ІНШИХ ШКІДНИКІВ

Ріпаковий квіткоїд порівняно із прихованохоботником полюбляє вищі температури. Основний літ починається з досягненням денних температур 15°С. Комаха освоюється насамперед на краях поля і поблизу лісопосадкових смуг. Найважливішим джерелом харчування для квіткоїда є пилок квітів ріпаку – це пояснює, чому квіткоїд прогризає ще не розкриті бутони. Якщо квітка вже розкрилася, квіткоїд уже не заподіє їй шкоди, навпаки, він зробить добру справу, оскільки стане обпилювачем. Шкода від ненажерливості жука рідко призводить до зниження врожайності ріпаку, потенціал шкодочинності квіткоїда часто переоцінюється, що підтверджують останні дослідження. Тому порогові значення присутності ріпакового квіткоїда в посівах було переглянуто і збільшено.

Шкода, заподіяна ріпаковим квіткоїдом, часто переоцінюється. Тому порогові значення для проведення обробок у Європі збільшили
Шкода, заподіяна ріпаковим квіткоїдом, часто переоцінюється. Тому порогові значення для проведення обробок у Європі збільшили

З початком цвітіння і при температурах понад 20°С у посівах з’являється ріпаковий насіннєвий прихованохоботник. Після 4-тижневого розвитку личинки в стручку відбувається залялькування у ґрунті.

Поряд із безпосередньою шкодою, пов’язаною з поїданням насіння, що розвивається, насіннєвий прихованохоботник небезпечний тим, що відкриває ворота для іншого шкідника – стручкового капустяного комарика. Отвори, зроблені прихованохоботником, комарик використовує для відкладання яєць. Личинки капустяного комарика живляться внутрішніми стінками стручків. При цьому вони виділяють речовини, які призводять до набухання стручків, потім – до їх пожовтіння та розтріскування.

Встановити ураження посівів капустяним комариком важко. Намагатися це зробити найкраще в безвітряну погоду.

ЗАСТОСУВАННЯ ІНСЕКТИЦИДІВ

Асортимент інсектицидів, використовуваних європейськими аграріями для боротьби зі шкідниками ріпаку, залишається досить мізерним. До того із кожним роком дедалі частіше з’являються комахи, що вирізняються стійкістю до препаратів. Слідом за ріпаковим квіткоїдом ознаки «байдужості» до піретроїдів починають проявляти насіннєвий прихованохоботник і хрестоцвіті блішки. Тому при обробках не варто занижувати рекомендовані норми витрати препаратів.

Контроль шкідників посівів ріпаку_1Передбачити саме ураження комахами-шкідниками і його силу неможливо. Тому необхідно проводити регулярний моніторинг посівів. У разі роботи інсектицидом дотримуйтесь припису щодо захисту водойм і прилеглих біотопів. Особливо важливо дотримуватися рекомендацій щодо захисту бджіл.

Для порятунку бджіл

Інсектициди в Німеччині поділено на чотири групи залежно від потенційної шкоди, якої вони можуть заподіяти бджолам. Так, Біскайя відноситься до класу В4 – безпечних для бджіл препаратів. Маврик, залежно від бакової суміші, класифікують як В4 або В2. Щоб не зашкодити бджолам, працювати інсектицидами можна після завершення денного льоту і до 23 години.

Проти прихованохоботника рекомендується використовувати піретроїди класу II (табл. 2). Якщо на час обробки спостерігається наявність ріпакового квіткоїда, можна скористатися піретроїдами класу I.

Таблиця 2. Деякі препарати для боротьби зі шкідниками ріпаку, що використовуються європейськими аграріямиІз подоланням ріпаковим квіткоїдом порогових значень можна підключити продукти категорії В1. У Німеччині це Пленум і Авант. Два цих препарати створені на базі інших діючих речовин і тому демонструють дуже високу ефективність проти квіткоїда. Але ці препарати небезпечні для бджіл. Обробки слід проводити до початку розкриття перших бутонів як на ріпаку, так і на засмічених рослинах.

З початком цвітіння проти ріпакового квіткоїда можна працювати неонікотиноїдами класу, який не є небезпечним для бджіл (В4), – це Моспілан або Біскайя.

Личинка великого ріпакового прихованохоботника живе і живиться у стеблі ріпаку, що спричиняє деформацію стебел
Личинка великого ріпакового прихованохоботника живе і живиться у стеблі ріпаку, що спричиняє деформацію стебел

При порогових ураженнях великим ріпаковим прихованохоботником, капустяним довгоносиком і одночасно ріпаковим квіткоїдом на пізніх етапах як виняток можна використати суміш піретроїдівв класу II і Пленуму або Аванту в повних рекомендованих
дозах.

З огляду на розвиток у комах стійкості, проти шкідників на стручках насамперед слід працювати препаратом Біскайя. Якщо цей препарат вже застосовували, можна скористатися піретроїдом класу I – Мавриком; так буде дотримано правило зміни діючої речовини. Якщо спостерігалися комахи, що проявили стійкість до препаратів, працювати слід лише препаратом Біскайя.

Незважаючи на складність визначення ураження посівів шкідниками, слід уникати профілактичних обробок у фазу цвітіння. Найчастіше проти шкідників стручків достатньо обробити краї полів.

Бернхард Вернер, Фрауке Брауер-Зібрехт, сільськогосподарська палата Нижньої Саксонії, Німеччина

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Як отримати дружні та міцні сходи озимого ріпаку: 5 важливих кроків

Правильно обрана технологія сівби озимого ріпаку —...

Як підібрати гібрид озимого ріпаку, з огляду на терміни посіву

Протягом останнього десятиріччя розвиток сільськогосподарського виробництва в...

Як уникнути втрат врожаю ріпаку: 5 важливих кроків

Озимий ріпак є не тільки високорентабельною, а...

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °