18 Серпня 2022

Кораген® – лідер у захисті кукурудзи від шкідників

Хоча підхід до захисту рослин від шкідливих організмів зазвичай інтегрований і включає низку методів, в т. ч. агротехнічних (знищення рослинних решток, які слугують резерваторами шкідників, тощо), все ж часто популяція шкідників буває настільки чисельною, що без застосування хімічних засобів захисту не обійтись. Кожний інсектицид має свої особливості, спектр дії, діапазон температур. Тому правильний вибір препаратів, час, методи та норми їх застосування можуть стати основними критеріями успішного господарювання.

Серед причин низької ефективності хімічних засобів захисту рослин від шкідників варто назвати виникнення резистентності до деяких груп хімічних сполук внаслідок тривалого застосування одних і тих самих препаратів, «моральне старіння пестицидів», порушення технології їх застосування, гідроліз діючих речовин у баку обприскувача через рН та жорсткість води при приготуванні робочих розчинів препаратів.

Останніми роками часто спостерігаються несприятливі погодні умови саме тоді, коли культури потребують захисту. Особливо це стосується високих температур: при їх підвищенні понад 25°С більшість фосфорорганічних препаратів та піретроїдів у рази знижують свою інсектициду дію. До того ж через глобальні зміни клімату тривалі періоди посухи чергуються з періодами, коли за короткий час випадає велика кількість опадів. І більшість препаратів, що не мають достатньої персистентності, практично перестають працювати.

Всі ці чинники підштовхують компанії-виробників до розробки нових продуктів із новими механізмами дії, які захищатимуть посіви в мінливих умовах навколишнього середовища та зміни екологічних особливостей шкідників, незвичних для певної території чи культури. Корпорація FMC, один зі світових лідерів з виробництва засобів захисту рослин, може запропонувати аграріям універсальний продукт нового покоління з новим механізмом дії, що відповідає усім вимогам сучасного захисту – інсектицид Кораген®. Низка властивостей – безпечність для організму людини, толерантність інсектициду до корисних комах, бджіл і довкілля, висока технічна ефективність захисту від лускокрилих шкідників навіть за складних погодних умов (висока температура повітря, значні опади), а також його тривалість і швидкість дії роблять Кораген® інсектицидом №1 як в Україні, так і у світі.

Кораген® є контактно-шлунковим інсектицидом. Препарат активує рианідинрецепторні гени шкідника, які відіграють ключову роль у скороченні м’язів. Після прийому препарату активізується виведення внутрішніх запасів кальцію із м’язів, що зупиняє їх скорочення, настає параліч, відповідно, комаха миттєво втрачає здатність до руху та живлення й гине впродовж 24–72 годин. Інсектицид є високоефективним препаратом як проти яєць, так і гусениць шкідника. Діюча речовина Кораген® хлорантраніліпрол належить до нового класу інсектицидів-антралінамідів. Цей новий механізм дії дає змогу використовувати Кораген® в антирезистентних програмах захисту рослин.

Вирощування кукурудзи завжди було рентабельним. Значна частина урожаю експортується, тому продукція має відповідати високим показникам якості, що дає змогу реалізовувати товар за високою ціною. Наприклад, кукурудзяний стебловий метелик, пошкоджуючи рослини культури, не лише завдає прямої шкоди, а й створює сприятливі умови для проникнення та розвитку на качанах збудників таких хвороб, як фузаріоз, пухирчаста сажка та цвіль качана. У свою чергу, патогени з роду Fusarium активно продукують мікотоксини, що значно знижують якість зерна й надалі активно впливають на життєві процеси такої продукції.

Кукурудзяний стебловий метелик представлений в Україні переважно в одному поколінні. На півдні частина гусениць (факультативно) заляльковується і в серпні-вересні розвивається друге покоління шкідника. Личинки шкідника пошкоджують стебла, листя, волоть, качани та зерно кукурудзи.

Бавовникова совка розвивається в Україні у двох поколіннях. Шкідник є надзвичайно небезпечним видом, який пошкоджує генеративні органи рослин кукурудзи (волоті та качани), що може призвести до масового недозапилення рослин і отримання недостиглого зерна кукурудзи. Нагромадження випорожнень гусениць і завдані ними пошкодження надалі сприяють утворенню та розвитку в рослині грибних хвороб, що створює додаткові втрати зерна та зниження його товарної якості.

Втрати урожаю посівів кукурудзи від бавовникової совки та кукурудзяного стеблового метелика можуть сягати 60% і більше.

Наслідки пошкодження рослин гусінню стеблового метелика
Наслідки пошкодження рослин гусінню стеблового метелика

Саме Кораген® є високоефективним рішенням проти лускокрилих шкідників у посівах кукурудзи та інших культур. Цей препарат застосовується впродовж вегетації в період масового льоту імаго шкідників. Оптимальним періодом його застосування є початок та масове відкладання яєць. Для захисту від кукурудзяного стеблового метелика достатнє його застосування в нормі 125 мл/га, бавовникової совки – 150 мл/га.

Оскільки цей інсектицид має високі показники безпечності до корисної ентомофауни в посівах кукурудзи, він не знищує сонечок та золотоочок, які харчуються попелицями та стримують зростання щільності популяції. Як відомо, одне доросле сонечко за добу знищує 30 попелиць, а його личинка – 40 попелиць за добу. Якщо ж використовується препарат, що знищує і ентомофагів, без природних ворогів щільність популяцій зростає буквально через кілька днів. При застосуванні ж інсектициду Кораген® чисельність попелиць регулюється природним шляхом, і, відповідно, шкода від сисних шкідників зменшується.

Також для захисту від лускокрилих шкідників використовують і біологічного агента – трихограму. Ефективність застосування трихограми в польових сівозмінах становить 60–70%. Варто нагадати, що при використанні трихограми надзвичайно важливим є її вчасне застосування – в період масової яйцекладки шкідника. Якщо ж трихограму застосувати на один-два дні пізніше – шкідник ще безпосередньо в фазі яйця перейде в фазу ембріонального розвитку і трихограма вже буде безсилою. Це обумовлено тим, що її розвиток вже буде запізнілим і вона не зможе знищити цю комаху (способом паразитизму) до початку його розвитку. Трихограму потрібно застосовувати способом випуску в посівах кукурудзи тільки на свіжі яйцекладки цього небезпечного виду. Крім того, потрібно пам’ятати, наприклад, що фенологія кукурудзяного метелика та бавовникової совки відрізняється, й особливо це стосується різного часу появи фітофагів у посівах кукурудзи. Перше покоління бавовникової совки може розвиватись спочатку на інших культурах або бур’янах і тільки потім перелітати в посіви кукурудзи, що не враховується господарствами. Цей шкідник може з’являтись дещо раніше, ніж стебловий метелик і демонструє сильний старт у розвитку, а це призводить до проблем з часом внесення трихограми та перегляду норм її випуску.

Ефективність застосування препарату Кораген® становить понад 90%. Ще одна особливість інсектициду – це його довготривала дія. Тому, якщо препарат застосовується насамперед проти бавовникової совки, то завдяки його високій персистентності є можливість конт­ролювати згаданих вище шкідників одночасно. Препарат має широке вікно застосування від початку масового льоту до початку виходу личинок із яєць. Навіть якщо в посівах вже з’явилися личинки шкідника, Кораген® залишається актуальним інструментом для захисту посівів культури від пошкодження.

Моніторинг лускокрилих шкідників у посівах кукурудзи – доволі складне завдання. Компанія FMC постійно працює над розвитком комплексу програм, намагаючись удосконалити цей процес. Впродовж 2020 року корпорація FMC розпочала співпрацю з компанією Nutrien Ag Solutions для впровадження моніторингової платформи Arc™ farm intelligence platform у США. Платформа потрапила до переліку номінантів на престижну ­нагороду Agrow. В Україні у 2021 році також заплановано випробування моніторингового проєкту в двох областях на площі 50 тис. га з подальшим розширенням на всю територію країни для моніторингу та дослідження розвитку чисельності популяцій бавовникової совки (Heli­coverpa armigera) і стеблового кукурудзяного метелика (Ostrinia nubi­lalis) у посівах кукурудзи.

Arc™ farm intelligence надає можливість фермерам у режимі реального часу отримувати інформацію про заселення посівів шкідниками, отримувати прогнози щодо їх популяції. Така моніторингова система у сучасних реаліях дає можливість визначати оптимальний час для застосування ЗЗР. Все це забезпечує отримання максимального ефекту від застосування продукту та, відповідно, збільшення врожайності культур і підвищення окупності інвестицій. Моніторингова система Arc Farm розроблена з відкритим доступом до програмного інтерфейсу. Її можна легко підключити до наявних цифрових систем. Інноваційна платформа пропонує повний набір функцій, зокрема, індивідуальні сповіщення через мобільний додаток про необхідність реагування на появу шкідників, збільшення їх кількості та доцільність захисту від них. Крім того, передбачено можливість двостороннього зв’язку між фермером і технічною командою компанії FMC.

Все це дасть можливість отримувати високі врожаї цих культур і водночас значно покращити економічну та екологічну ситуацію в багатьох регіонах України.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Ризики ураження кукурудзи хворобами

Як відомо, здоров’я рослин в першу чергу...

Проблеми, зумовлені внесенням гербіцидів на кукурудзі

Невід'ємною частиною сучасної технології вирощування кукурудзи є...

Вплив густоти висіву кукурудзи на урожайність

Використання потенціалу врожайності нових гібридів кукурудзи можливе...

Погода

Kyiv
рвані хмари
20.8 ° C
22.6 °
20.4 °
82 %
0.5kmh
61 %
Чт
30 °
Пт
29 °
Сб
28 °
Нд
31 °
Пн
31 °